RİZESPOR’UN CESAR'I KALPLERDE İZ BIRAKTI.
Haber
02 Aralık 2020 - Çarşamba 09:35
 
RİZESPOR’UN CESAR'I KALPLERDE İZ BIRAKTI.
Spor Haberi
RİZESPOR’UN CESAR'I KALPLERDE İZ BIRAKTI.

RİZESPOR’UN CESAR'I KALPLERDE İZ BIRAKTI. FUTBOLCU, TEKNİK DİREKTÖR CESARETTİN ALPTEKİN
 

1 Nisan 1953 tarihinde Rize’de doğdu. Türk futboluna sayısız yıldız kazandıran Esnafspor’da parladı. Henüz on sekiz yaşında iken Rizespor’da yer almaya başladı. Rizespor Genç takımında olgunlaştı. Efsane Futbolcu ve Teknik Direktör Bülent Eken’in Rizespor’da görev almasıyla hak ettiği şansı buldu ve Rizespor’un 1973-74 sezonunda 3.Lig Kırmızı Grupta şampiyon olmasında büyük katkıları oldu. O sezon takımında en çok yer alan futbolcu oldu.

 

Rizespor tutkusuydu


İlk antrenörlük deneyimini Çaykur Rizespor'da altyapı antrenörü olarak görev alarak edindi. Daha sonra Rizespor'da yardımcı çalıştırıcı olarak görev aldı. İlk teknik direktörlük deneyimini 1980-81 sezonunda geçici olarak üç haftalığına Çaykur Rizespor teknik direktörlüğüne getirilerek edindi. Ardından tekrar yardımcı çalıştırıcı olarak görevini sürdürdü.

 

Yılın ve gönüllerin Antrenörü


1984-85 sezonunda Rizespor teknik direktörlük görevine getirildi. Çaykur Rizespor'u tarihinde ikinci kez 1. Lig şampiyonu yaparak Süper Lig'e yükselmesini sağladı. Şampiyon Rizespor’un teknik direktörü Cesarettin Alptekin, Yapı Kredi Bankası’nın düzenlemiş olduğu yarışmada “2. Türkiye Ligi’nde Yılın Antrenörü” seçiliyordu. Sezon başından beri takımı ile sıkı bir disiplin ve beraberlik içinde bulunan Alptekin’in, 2. lig teknik adamları arasında  “Yılın altın antrenörü” olarak taçlandırılması, Yeşil-Mavili şampiyonluk rengini cilası olmuştu. Rizespor’un genç çalıştırıcısına, Elazığ maçı öncesi düzenlenen törenle, “Gümüş kupa, gümüş eşofman ve 150 bin liralık para çeki” verilirken, taraftarlar şampiyon markanın antrenörünü alkış yağmuruna tutmuştu. 

 

Futbolculukta çift, antrenörlükte ilk!


Şampiyon marka Rizespor’un teknik direktörü Cesarettin Alptekin, on yıllık futbol yaşamında ve henüz 5 yıllık bir maziye sahip antrenörlük yaşantısında sürekli Yeşil-Mavili renklere hizmet vermişti. Rizespor tarihinde Birinci Lig hedefini vuran ikinci mutlu son, yakın geçmişin topçusu, dönemin tekin adamı, fakat her daim Rizesporlusu Alptekin’e çok yakışmıştı. 15 yıllık bu zaman diliminde Yeşil-Mavili yuvada üzüntüyü de sevinci de dolu dolu yaşadığı gerçeğine kalın bir alt çizgi çekiyordu: “Futbolculuk yaşamımda Üçüncü ve İkinci Lig şampiyonluklarını tatmıştım, öğretmen olarak ilk kez doyumuna ulaştığım sevinç ve başarı bu dönemki şampiyonluğumuzdur. Zira, beş yıllık antrenörlük yaşamımın son üç yılı A takımında geçti. Nihayet bu mutlu sona ulaştık. Bu başarımız tesadüf değildir. Birlik, beraberlik içerisinde yoğun bir çalışma dönemi geçirdikten sonra bu anlamlı ve mutluluk dolu başarıya ulaştık. Ligin altıncı haftasından beri önderliğimizi, yaş ortalaması yirmi olan bir kadro ili sürdürdük.

 

Güçlüydük, çünkü Cesar Hocamız vardı


Şampiyon takımda yer alan Rizespor camiasının renkli ismi Harun İlik o günleri şöyle anlatıyor : “1984-85 sezonunda Rizespor futbol takımı Cesar Hocamız teknik sorumluluğunda başladı. Büyük transferler yapmaksızın sadece dört-beş yıl Rize’deki amatör takımlarda oynayan oyuncuların birleşmesine Trabzon amatör kümeden gelen Metin ve Turgut takıma takviye olmuştu. “küme düşmesinler yeter” denilen bir takım ile yola çıktık. Maçlar başladığında bizler şu hisleri taşıyorduk :” Biz bu takımlar kadar şöhrete sahip olmayabiliriz. İçimizdeki his ve ruh onlardan üstündü. Ve bize heyecan aşılayan Cesar Hocamız vardı.

 

Hep memleketinde görev yaptı


Cesarettin Alptekin, daha sonra 1988-89, 1989-90 ve son olarak 2007-08 Süper Lig sezonunun son iki haftasında Rizespor teknik direktörlüğünü üstlendi. Rizespor’dan gelen her görev teklifini sorgulamadan kabul etti. Rizespor'daki görevleri dışında 1987 yılında Hopaspor, 1990-91 sezonunda Niğdespor, 1991-92 sezonunda Pazarspor'da ve 1992-93 sezonunda Ardeşenspor'da teknik direktör olarak görev aldı. Son olarak 2009-2011 yıllarında Çaykur Rizespor'da altyapı sorumlusu olarak görev yaptı.


Bir kız birde erkek çocuk babası olan Cesarettin Alptekin doğum günü olan 1 Nisan 2015 tarihinde aramızdan ayrıldı. O bütün güzelliğiyle Rizesporluların gönlünde yaşayacaktık. Mekanı cennet olsun

Kaynak: () - Fatih Sultan KAR Editör:
Etiketler: RİZESPOR’UN, CESAR'I, KALPLERDE, İZ, BIRAKTI.,
Yorumlar
Haber Yazılımı