RTEÜ'DE EKSTRA MAAŞ ALAN VAR MI.? REKTÖR NE CEVAP VERDİ.
Haber
06 Kasım 2021 - Cumartesi 10:36
 
RTEÜ'DE EKSTRA MAAŞ ALAN VAR MI.? REKTÖR NE CEVAP VERDİ.
Rize Haberi
RTEÜ'DE EKSTRA MAAŞ ALAN VAR MI.? REKTÖR  NE CEVAP VERDİ.

Rize Recep Tayip ERDOGAN Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN RizeninSesi Haber Sittesi Hber Müdürümüz Bayram Arif TURAN' a  Üniversite hakkında geniş  açıklamalarda bulundu


Rektörlük makamında gerçekleşen söyleşide Haber Müdürümüz TURAN sordu Rektör Hüseyin KARAMAN cevapladı.


İŞTE  O RÖPORTAJIN TAMAMI.
 

B. Arif TURAN: RTEÜ’ne Rektör atanmanızdan günümüze kadar geçen süreyi, değerlendirir misiniz Rektörüm.


REKTÖR: RTEÜ’ne Rektör olarak atandığım 2013 yılında Üniversitemiz bünyesinde, 28 akademik birim, 15 bin öğrenci, 797 akademik personel bulunmaktaydı. Gecen 8 yıl zaman içerisinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Üniversite Geliştirme Vakfının ve Hükümetlerimizin destekleri ile hem fiziki alt yapı hem akademik kadro hem de akademik performans ve başarı acısından çok önemli mesafeler kat etti. Örnek verecek olursak, Üniversitemizdeki Profesör Öğretim Üyesi sayısı 8 yıl zarfında yüzde yüz yetmiş bir artmıştır. Geldiğimiz bu noktada RTEÜ’si, sadece Türkiye'nin değil, Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olmuştur.


B. Arif TURAN: Cumhurbaşkanının ismini taşıyan üniversitede Rektör olmak, sizlere ayrı bir sorumluluk veriyor mu?


REKTÖR: Bayram Bey şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan üniversitede görev almak, Rektör olmak büyük bir onurdur. Bu onuru bana yaşattığı için Allah’a şükrediyorum. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan üniversite de Rektör olmak sorumluluğu da artıran bir durumdur. Ülkemizdeki bütün rektörlere göre daha hassas olmayı gerektirir. Biz de atandığımız ilk günden günümüze kadar bu bilinç ve anlayışla görev yapmaktayız.


B. Arif TURAN: Üniversitemizde Profesör, Doçent, Dr. Öğretim Üyesi, Araştırma Görevlisi. Öğretim Görevlisi, memur ve işçi dahil olmak üzere toplam ne kadar personel vardır Rektörüm?


REKTÖR: Üniversitemizde şu anda 106 Profesör, 134 Doçent, 293 Dr. Öğretim Üyesi, 708 Araştırma Görevlisi ve 4 Yabancı Uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplamda 1.245 akademik personel görev yapmaktadır. Ayrıca memur, temizlik ve güvenlik görevlileri ile birlikte 834 de idari personelimiz vardır. Dolayısıyla Üniversitemiz bünyesinde toplamda 2.079 kişi görev yapmaktadır. 


B. Arif TURAN: Rektörüm Üniversitemizde toplam kaç Fakülte ve Yüksekokul bulunmaktadır?


REKTÖR: Sayın Turan Üniversitemizde şu anda 15 Fakülte, 3 Yüksekokul, 1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve 17 Uygulama ve Araştırma Merkezi olmak üzere, toplam 42 Akademik birim bulunmaktadır.


B. Arif TURAN: Üniversitemizde öğrenci sayımız ne kadardır. Yabancı öğrenci var mı, var ise, bu öğrencilerin güvenlik soruşturmalarını nasıl yapıyorsunuz?


REKTÖR: Üniversitemizde şu anda iki yıllık ön lisans programlarında 4.695 öğrenci, dört yıllık lisans programlarında 11.006 öğrenci, Yüksek Lisans Programlarında 1253 öğrenci, Doktora Programlarında 230 öğrenci ve 633 yabancı öğrenci olmak üzere toplamda 17.817 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Uluslararası (Yabancı) Öğrencilerin Üniversitemize yerleşme usulleri ülkemizdeki diğer Üniversitelere yerleşme usulleri ile aynıdır. Üniversite olarak biz bu öğrencileri yabancı uyruklu öğrenci sınavlarına göre yerleştiriyoruz. Ancak öğrencilerin kesin kayıtlarını yapmadan önce başta Dış İşleri Bakanlığımız olmak üzere ilgili mercilerden soruşturuyoruz. Bu konuda hem Dışişleri Bakanlığımız hem de İl Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Göç İdaresi Müdürlüğümüz ile koordineli çalışıyoruz.


B. Arif TURAN: Rektörüm Üniversitemiz bir akademik dönemde kaç uluslararası yayın yapıyor (Makale ve benzeri).


REKTÖR: Bayram Bey ulusal ve uluslararası yayın sayımız her yıl değişmektedir. Onun için net bir rakam söylemek çok doğru olmaz. Ancak şu kadarını söyleyeyim ki 2020 yılında “Web of Science”de taranan dergilerde 405 uluslararası yayını yayınlanmıştır.


B. Arif TURAN: Rektörüm, Üniversitemizin gelir kalemleri nelerdir?


REKTÖR: Bayram Bey, Üniversitemizin üç türlü gelir kalemi vardır: Birinci gelir kalemimiz hükûmetimizin vermiş olduğu bütçedir. Bir diğer gelir kalemimiz öz gelirlerimizdir. Üçüncü gelir kaynağımız ise Üniversitemiz Geliştirme Vakfı ile hayırsever vatandaşlarımızın bağışları.


B. Arif TURAN: Üniversitemiz Dünya üniversiteler sıralamalarına girebiliyor mu, Sayın Rektörüm?


REKTÖR: Bayram Bey Üniversitemiz son iki yılda dünyanın en iyi ilk 1500 üniversitesi arasına girme başarısı göstermektedir. Bu durum bizler için büyük bir gururdur.


B. Arif TURAN: Ülkemizdeki Üniversiteler sıralamasında yerimiz ne Rektörüm?


REKTÖR: Bayram Bey biliyorsunuz Türkiye'de 207 üniversite var. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak biz tüm üniversiteler arasında 56 cı sırada, 2000 yılından sonra kurulan 128 üniversite arasında ise 13’cu sıradayız.


B. Arif TURAN: Üniversitemizde Dekanları, Bölüm Başkanlarını ve Müdürleri kim atıyor?


REKTÖR:  Bayram Bey Üniversitelerdeki atamalar “Üniversitelerde Akademik Teşkilat Yönetmeliği” esaslarına göre yapılmaktadır. Bu çerçevede Dekanları YÖK, Müdürleri Rektör, Bölüm Başkanlarını ise İlgili Fakültenin Dekanı atamaktadır.


B. Arif TURAN: Üniversitemizde disiplin kurulu nasıl oluşuyor Rektörüm?


REKTÖR:  Sayın Turan, Her Fakülte ve Yüksekokulun kendi disiplin kurulları vardır. Birde Üniversitenin disiplin kurulu vardır.


B. Arif TURAN: Rektörüm, Disiplin soruşturmasından sonra Üniversiteden atılan öğrenci veya akademik personel var mı?


REKTÖR: Evet Sayın Turan var.


B. Arif TURAN: Araştırma Hastanesindeki Üniversite Personeli idare ve disiplin bakımından kime bağlı?


REKTÖR:  Bayram Bey bu sorudan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Araştırma Hastanesi Sağlık Bakanlığına bağlı bir Hasta hane olup Sağlık Bakanlığının mevzuatına göre yönetilmektedir. Üniversitemizin kadrosunda bulunan personelin idari soruşturması üniversitemiz tarafından yapılmaktadır.


B. Arif TURAN: Rektörüm, Öğrencilerimizin arasında özürlü var mı, varsa onlara ne türlü kolaylıklar sağlıyorsunuz?


REKTÖR:  Üniversitemizde değişik engel guruplarından öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenmesi, istek ve taleplerine çözümler üretmesi için Üniversitemiz bünyesinde kurmuş olduğumuz bir Engelli Öğreğnci Birimi vardır. İşte bu birimimiz engelli öğrencilerimizin bütün iş ve işlemlerini yürütmektedirler.


B. Arif TURAN: Öğrencilerimize burs veriyor musunuz?


REKTÖR: Sayın Turan, Üniversite olarak öğrencilerimize vermiş olduğumuz değişik destekler ve burslar vardır. Bir defa öğrencilerimize yemek bursu veriyoruz. Yine kısmi zamanlı çalışma imkanı veriyoruz. Bu da bir nevi burs olmaktadır. Ayrıca Üniversitemizde Türk Kızılay ile birlikte kurmuş olduğumuz bir Kaçkar Giysi Evimiz bulunmaktadır. İsteyen bütün öğrencilerimiz bu giysi evimizden ayakkabıdan cekete varıncaya kadar istedikleri bütün giysileri herhangi bir ücret ödemeden alabilmektedirler. Bunlara ilaveten Üniversitemiz Geliştirme Vakfı da başarılı öğrencilere başarı bursu vermektedir.


B. Arif TURAN:  Ülkemizdeki Başarılı Öğrenciler, Üniversitemizi tercih ediyorlar mı Rektörüm?


REKTÖR: Bayram Bey, şunu açık bir şekilde söyleyebilirim ki, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak başarılı öğrencileri almak yönünde şanslı bir üniversiteyiz. Bu sene ilk 1000'e giren 4 öğrenci, ilk 5.000’e giren 16 öğrenci, ilk 10.000’e giren 27 öğrenci, ilk 20.000 giren 58 öğrenci ve ilk 50.000 giren 387 öğrenci Üniversitemizi tercih ederek yerleşmiştir.


B. Arif TURAN: Akademik Çalışma yapan öğretim üyelerine ne türlü imkân sağlıyorsunuz?


REKTÖR: Üniversitemiz proje koordinatörlüğü tarafından öğretim elemanlarının projelerini destekliyoruz. Yine öğretim elemanlarımızın kütüphane ve laboratuvar alt yapı ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yine sempozyum ve kongrelere katılımlarını destekliyoruz. Ayrıca Üniversitemiz Geliştirme Vakfı vasıtasıyla öğretim elemanlarımızın yaptıkları kitap, makale ve projelere akademik teşvik veriyoruz.


B. Arif TURAN: Öğrencilerin sorunlarının çözümü noktasında muhatapları kimlerdir Sayın Rektörüm?


REKTÖR: Bayram Bey, her sınıfın bir danışmanı vardır. Dolayısıyla da öğrenciler herhangi bir sorunları olduğunda ilk olarak danışmanlarına müracaat ederler. Daha sonra bölüm başkanlarına giderler. Sonra da kayıtlı oldukları Fakülte/Yüksekokulun Dekanlığı ile Müdürlüğüne müracaat ederler. Sorun burada da çözülemez Rektörlüğe müracaat ederler.


B. Arif TURAN: Güneysu'daki Lojmanlarda oturanları nasıl belirlediniz?


REKTÖR: Üniversitemizin lojman yönergesi vardır. Bu yönerge çerçevesinde lojmanlara yerleştirmeler gerçekleştiriliyor.


B. Arif TURAN: Üniversite ile şehrin kaynaştığına inanıyormuşsunuz?


REKTÖR: Evet.


B. Arif TURAN: Öğrencisi olmayan Fakültemiz var mı rektörüm?


REKTÖR: Evet var. Eczacılık Fakültemizde henüz öğrenci ve öğretim elemanı bulunmaktadır. Onun için de bu fakültenin Dekanlığını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan YILMAZ yürütmektedir.


B. Arif TURAN: Öğrencisi olmayan Fakültenin dekanı Adnan Hoca ekstra maaş alıyor mu?


REKTÖR: Bayram bey kesinlikle ekstra maaş alma diye bir şey söz konusu değildir. Zaten kamu görevlileri, kimisini asaleten, kimisini de vekaleten yaptıkları görevler için bir farklı maaş alamazlar. Akademik ve İdari Personelin aynı anda birkaç yerden maaş alması diye bir şey söz konusu değildir.


B. Arif TURAN: Üniversitemizde yapılan panel konferans gibi faaliyetlerde halktan katılım oluyor mu?


REKTÖR: Oluyor fakat istediğimiz seviyede değil, Özellikle hemşerilerimizin daha fazla katılmalarını arzu ediyoruz.


B. Arif TURAN: Üniversitemizin yerleşkelerinde internet var mı sayın rektörüm?


REKTÖR: Bütün yerleşkelerimizde sınırsız internet var, Sayın Turan.


B. Arif TURAN: Üniversitemizin kütüphanesi var mı, varsa kaç adet kitap var?


REKTÖR: Kütüphanemiz var Sayın Turan şu anda Kütüphanemizde 143 bin basılı ve 252 bin elektronik kitap olmak üzere toplamda 395 bin kaynağımız var.


B. Arif TURAN: Üniversitemizde çalışan memur ve işçilerin çoğunluğu nereli sayın Rektörüm?


REKTÖR: Büyük bir çoğunluğu Rizeli hemşerilerimizden oluşuyor.


B. Arif TURAN: Çay Kanun Taslağını yapma görevini size  kim (Taslak çalışmasını) verdi Rektörüm?


REKTÖR: Tarım ve Orman Bakanımız.


B. Arif TURAN: Taslağı Hazırlayan akademik kadro bu ürünü yanı Çay'ı tanıyorlar mı?


REKTÖR: Evet Taslak çalışmasında bulunanların bir kısmı aynı zamanda çay müstahsili.


B. Arif TURAN: Taslak çalınmalarınızda kaç madde var, Taslak nerede?


REKTÖR: Bayram Bey Üniversitemiz tarafından hazırlanmış olan “çay kanunu taslağı” 29 maddeden oluşuyor. Hazırlanan taslağı mayıs ayında başında Tarım ve Orman Bakanlığına teslim ettik. Şu anda çalışma Bakanlıktadır.


B. Arif TURAN: Sayın Rektörüm, Çay Kanunu Taslak Çalışmalarında taraflardan görüş alındımı?


REKTÖR: Bayram bey, Çay bölgesi olan Rize, Artvin, Giresun ve Trabzon'dan toplam 35 kurum ve kuruluştan görüş alınmıştır.


B. Arif TURAN: Rektörüm, Üniversitemizin altındaki sosyal tesisler zamanında açılabilecek mı?


REKTÖR: Bayram Bey sahildeki dolgu sahamızın spor alanlarını ihale ettik ve ihaleyi alan firma çalışmalarını yapıyor. Ancak özellikle bu sene havaların çok fazla yağışlı gitmesi çalışmaları olumsuz etkiledi. Dolgu sahamızın spor alanlarının dışındaki alanları da bu günlerde ihale edeceğiz. Amacımız bu alanı bir an önce düzenleyerek öğrenci ve personelimizin hizmetine sunmaktır. Sayın Turan, sizinle röportaj yaparken almış olduğumuz sevindirici bir haberi de sizlerle paylaşmak istiyorum. TÜBİTAK 2209 Proje sonuçlarını açıklamıştır. Açıklanan sonuçlara göre Üniversitemiz tüm Üniversiteler arasından 15 ci olmuştur. Bu başarıya katkı veren öğrencilerimizi ve onların danışman hocalarını sizin aracılığınızla ayrıca kutluyorum.


B. Arif TURAN: Son sorum olarak Sayın Rektörüm, Rizelilere bir mesajınız var mı?


REKTÖR: RTEÜ’si kuruluşunun 15. Yılında, hem Türkiye'de hem de Dünyada önemli bir noktaya gelmiştir. Bu başarı sayın Cumhurbaşkanımızın, Vekillerimizin, Üniversite Geliştirme Vakfının ve Rizeli hemşerilerimizin destekleri ile olmuştur. Üniversitemizin bundan sonra daha iyi noktalara gelmesi için vatandaşlarımızın bugüne kadar verdikleri desteği ayni şekilde vermelerini arzu ediyoruz. Son olarak da bugüne kadar üniversitemize vermiş oldukları destek ve katkılarından dolayı hem şahsım hem de RTEÜ’si adına Rizeli hemşerilerime teşekkür eder, şükranlarımı sunarım.

Bu röportajı hazırlayan sizi ve RizeninSesi Haber  sitesini kutluyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RTEÜ'DE, EKSTRA, MAAŞ, ALAN, VAR, MI.?, REKTÖR, , NE, CEVAP, VERDİ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı