Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı
Haber
24 Nisan 2019 - Çarşamba 11:09
 
Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı
Siyaset Haberi
Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı

Türk Ocağı Genel Merkezi yaşanan son olaylarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. 


Türk Ocağı Genel Merkezinin basın açıklaması şöyle; 

 

Sağduyu, Aklıselim ve Sorumluluğa Çağrı 

 

Son yıllarda ülke ve millet olarak büyük sıkıntılarla karşılaştık. Millî orduya kumpas, anayasa tartışmaları sırasında Türk kimliğinin ve Cumhuriyet’in temel niteliklerinin tartışmaya açılması, sözde “barış” ve “çözüm” süreci, FETÖ’nün 15 Temmuz kalkışması ve ardından yaşadıklarımız, millet olarak bizleri derinden etkiledi. On yıllardır genelde dünyada, özelde de medeniyet coğrafyamızda süren küresel paylaşım savaşının etkilerine maruz kaldık ve kalmaya devam ediyoruz. 

 

15 Temmuz musibetinden gereken dersleri layıkıyla çıkaramadık. Yapılan sistem değişikliği, siyasi partilerin seçimlere ittifak yaparak girmelerini âdeta zorunlu hâle getirdi. Özellikle 31 Mart Mahallî Seçimleri’ne giden süreçte ve seçim sonrasında kullanılan ayrıştırıcı ve ötekileştirici dil, toplumu maalesef etkiledi. Türk Ocakları olarak kutuplaşma ve ötekileştirme yerine millî birliği güçlendirmek gerektiğini, mümkün olan en geniş mutabakatla bu badirenin üstesinden gelinebileceğini ısrarla ve defalarca vurguladık. 

 

Türkiye, uzak ve yakın tarihinde pek çok iç savaş kışkırtmasına muhatap olmuştur. 12 Eylül öncesinin acı hatıraları henüz hafızalardadır. Bütün bu badirelerin bölünmeden atlatılmasında Türk milletinin engin sağduyusu, feraseti ve basireti en önemli etken olmuştur. Ancak, bugün gelinen noktada, milletimizin bu sağlam özelliklerinin sınırlarının aşırı derecede zorlandığını tespit ve teşhis etmek durumundayız. 

 

Mahallî Seçimler’den sonra önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte, Türkiye’nin temel meselelerine daha sakin, serinkanlı ve gerçekçi bir yaklaşımla eğilme fırsatının doğduğunu ümit ederken özellikle İstanbul’daki seçimlerin tartışmalı hâle gelmesi ve nihayet 21 Nisan 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir şehit cenazesine katılan CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı, kaygılarımızı arttırmıştır. Bu saldırıyı kınıyoruz. Cenaze töreninde yaşananlar Türk töresine, İslâm ahlâkına kesinlikle aykırıdır. 

 

Siyasileri, basın yayın kuruluşlarını ve STK’leri millî birliğimizi zedeleyici üslup, tavır ve yaklaşımları bırakmaya; ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylemler yerine ortak değerlerimizi öne çıkarmaya çağırıyoruz. İktidarı, muhalefeti, basın yayın organları ve sivil toplum kuruluşları ile hep birlikte Türk milleti olarak Türkiye’nin parçalanmasını, zaafa düşmesini bekleyen “dâhilî ve haricî bedhahlar”a fırsat vermemeliyiz. Olayın failleri ve tahrikçileri derhâl bulunmalı ve yargı önüne çıkarılmalıdır. 

 

Günümüzden yüz yıl önce, düşman işgaline karşı Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde başlattığımız Millî Mücadele’yi, milletin azim ve kararı, millî irade ve millet egemenliği temelinde yürütmek üzere 23 Nisan 1920’de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 99. yıldönümünde, bu “Gazi Meclis”in başkanına ve üyelerine de hayati görevler düşmektedir. Yeni sistemin Meclis’te yarattığı kutuplaşma iklimini yatıştırmak, milletin tevdi ettiği yasama görevini hakkıyla yerine getirmek ve bunu yaparken de uzlaşma ve ortak akla riayet etmek konusunda azami duyarlılığın gösterilmesi şarttır. 

 

Kadim devlet geleneğine sahip bir millet ve ülke olarak bizi bölmek isteyen güçlere karşı yürüttüğümüz beka mücadelesinin, iç siyasi çekişmelerin dışında ve üzerinde bir millî mutabakat zemininde başarıya ulaşacağı aşikârdır. Türkiye, içinde bulunduğu iktisadi sıkıntılarla ve güneyimizden birliğimize yöneltilen tehditle mücadele için asgari müştereklerde değil azami müştereklerde buluşmalıdır. İçeride çıkarılmak istenen kargaşanın asıl sebebi, dışarıda bekamıza yönelen tehdittir. 

 

Bu hassas dönemde, Türk milletinin birliğinden yana olan bütün güçler dayanışma içinde olmalıdır. Siyasi konularda, farklı görüşler elbette olacaktır; bunların demokratik hukuk devleti kuralları çerçevesinde ifade edilmesi ve tartışılması, hepimizin ortak yararı ve çıkarınadır. Eleştiri ve alternatif arayışları, demokrasinin olmazsa olmazlarıdır. Ancak Türkiye’nin ortak paydaları ve birliğini bozacak yaklaşım ve söylemler, demokrasiyi de tahrip eder. 

 

Yalnız ve sadece Türklüğe hizmet ülküsünün bir araya getirdiği bu kutlu Türk Ocağının sorumlu yöneticileri olarak bu tür tahriklere karşı başta yetkililer, siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organları olmak üzere herkesi itidale, sağduyuya, aklıselime ve sorumluluğa çağırıyoruz. Cumhuriyet’imizin kurucu ilkeleri, millî ve tekil (üniter) devlet, demokratik hukuk devleti ve Türk milletinin ortak değerleri etrafında kenetlenmekten başka çıkar yolumuz yoktur. 

 

Bu vesileyle, Türk milletinin birliği ve Türk devletinin bekası için tarih boyunca hayatını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Acılı ailelere sabır ve baş sağlığı diliyoruz. 

Farklı siyasi görüşlerimiz, mezheplerimiz, meşreplerimiz olabilir ama unutmayalım ki; 

 

BİZ, HEP BİRLİKTE TÜRK MİLLETİYİZ!  

 

TÜRKOCAĞI GENEL MERKEZİ 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağduyu,, Aklıselim, ve, Sorumluluğa, Çağrı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı