SAYIN VALİÇEM.. RİZE'DE DİL HAZNEMİZE YENİ BİR KELİME
Haber
13 Aralık 2020 - Pazar 18:29
 
SAYIN VALİÇEM.. RİZE'DE DİL HAZNEMİZE YENİ BİR KELİME
Rize Haberi
SAYIN VALİÇEM.. RİZE'DE DİL HAZNEMİZE YENİ BİR KELİME

Sayfaya saygı duyduğum, değer verdiğim, desteklediğim Rize Belediyesi Başkanı Sayın Rahmi Metin’le başladım, son paragrafı da onunla yapmak üzere az önce sosyal medyada okuduğum bir paylaşımın üzerinden devam edeyim.


Pazarlı hemşerim, Atatürk Üniversitesinden ağabeyim Erdoğan Pınar sayfasında, “İlçemiz Pazar'ın bir caddesine Belediye meclisin oy çokluğu kararı ile halihazırda ilçemizde görev yapan genç kaymakamın adının verilmesi teklifinin kabul edildiği haberine” şaşırdığını dile getiriyor ve eleştiriyor.


Haklı da. Her hangi bir tesise, projeye, aktiviteye o yöre veya insanına, kültürüne somut katkısı olanların isminin verilmesi vefa borcudur, kadirşinaslıktır. Ama Sevgili Erdoğan Pınar’ın ifadesiyle, ”bir isme ihtiyaç varsa, örneğin Prof Dr Mehmet Haberal gibi bir isim varken henüz görevde olan genç bir kaymakamın adının verilmesi yanlıştır.”


Ben de ekleyeyim, eğer meclis üyelerinin aklına isim gelmediyse isimler konusunda kendilerine onlarca saygın Pazar’lı hemşerimizin dosyasını sunmak mümkün. Ama diye devam edecektim ki, her ne hikmetse aklıma iki yıl önce Rize’de katıldığım bir anma programı geldi.


VALİÇEM


Gelenekselleştiği üzere merhum Baba Reisimiz Ekrem Orhon’un vefatının yıl dönümünde Kale’de kabrinin başındayız. Program protokolün gelmesi için bekletiliyor. Son ana kadar beklenen Vali Bey hariç ekip tamam. Programı sunan görevli başlıyor girizgaha;


“Sayın Valiçem, Sayın Belediye Başkanım…” diye devam ediyor.


Her kes bir sağa bir sola yanındakine bakıyor ve dil haznemize yeni bir kelime, unvan daha eklenmiş oluyor, “Valiçem”. 


İlla izah mi edeyim, Sayın Vali gelemeyince görevlide sunum teşrifatına protokolde oturan eşi ile başladı.


Şirin olmak çuval çuval inciri berbat etmemek olmamalı deyip döneyim Rahmi Metin Başkanıma.


Sevgili Başkanım,


Pazar’da belediye meclisi bir çırpıda bir ismin bir yere verilmesi kararını alıyor, alabiliyor. İsim doğru ya da yanlış. Kenti yönetmeye vekil tayın ettiklerimizin uhdelerinde bir konu. Rize Merkezimizin de bu konuda en üst mercii sizsiniz. Kararlar almada, sesimizi duyurmada vekilimizsiniz.


Takdire şayan hizmetleri olanların isimleriyle yaşatılmaları vefa borcumuzsa Rize’mizde kadirşinaslık göstermemiz isimler konusunda sahada olmanızı bekliyor, arzu ediyoruz.


Merhum Yakup Durmuş’un İslampaşa’da evinin önünde ki spor kompleksine adının verilmesini bir buçuk yıl önce bizzat talep etmiştim, programa alacağınızı belirttiğinizi izninizle anımsatayım. Yakup Durmuş, Rıza Çakmak’la beraber Rize’de hentbol sporunun mimaridir. Oyuncu, antrenör ve yönetici olarak hem ulusal, hem de yerel bazda önemli hizmetleri olmuştur.   


İsimler, değerlerimiz çoktur ama ben başlamışken sadece üç ismi daha yazıya almak isterim; Ovit yolu ile özdeşleşmiş Ekrem Orhon Reisimiz, her Rizelinin ekmeğinde payı olan Muğlalı Zihni Derin ve futbolda simge ismimiz Şenol Birol.


Yakın zamanda ebediyete uğurladığımız merhum Ahmet Mesut Yılmaz ismini farklı tutuyorum. Pazar’da yapımı tamamlanmak üzere olan havalimanının ismi konusunda son sözü Sayın Cumhurbaşkanımız koyacak ama bu konuda kamuoyunda oluşan eski başbakanımızın isminin verilmesine dair konsensüse sizin katkınız da çok önemli. Makro düşündüğümüzde havalimanlarının lokasyon adını da içermesine inandığımdan “Kaçkar Ahmet Mesut Yılmaz Havalimanı” ismi benim gönlümden geçen.


Sizin tuğlanız çok önemli değerli Başkanım.


Sevgiyle

Kaynak: () - Recep Ali AKSOYLU Editör:
Etiketler: SAYIN, VALİÇEM.., RİZE'DE, DİL, HAZNEMİZE, YENİ, BİR, KELİME,
Yorumlar
Haber Yazılımı