SGK PRİM BORÇLARINI YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ.
Haber
07 Aralık 2020 - Pazartesi 16:51
 
SGK PRİM BORÇLARINI YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ.
Ekonomi Haberi
SGK PRİM BORÇLARINI YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ.

SGK İL MÜDÜRÜ BAKIRCI 7256 SAYILI KANUN KAPSAMI  SGK PRİM BORÇLARINI YENİDEN YAPILANDIRIYORUZ.

Sosyal Güvenlik Rize İl Müdürü Mustafa BAKIRCI 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun 17.11.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla vatandaşlara büyük kolaylık sağlandığını belirterek, yeniden yapılandırma kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilişkin prim borçları için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020, ilk taksit son ödeme süresinin ise 1 Mart 2021 olduğunu açıkladı.

İl Müdürü BAKIRCI, sigorta primlerinin, genel sağlık sigortası priminin, işsizlik sigortası priminin, idari para cezalarının, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacaklarının, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacakların ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacakların yapılandırma kapsamında olduğunu hatırlattı.

“Yapılandırmadan Yararlanarak, Borçlarını Peşin Ödeyenler Büyük Avantaj Sahibi Olacak” Yapılandırma düzenlemesinin vatandaşlara önemli avantajlar sağladığını altını çizen SGK İl Müdürü BAKIRCI, yapılandırma kapsamında başvuru yapacakların borçların faizlerinin silineceğini ve faiz yerine borçların, Yİ-ÜFE ile güncelleneceğini belirtti.

SGK’nın yeni prim yapılandırmasıyla birlikte örneğin; 2008 yılında 1.200 TL anapara borcu olan bir kişi yapılandırma olmasaydı, ödeyeceği faiz yaklaşık 3.580 lira olacaktı.  Bu miktar yapılandırma sonrasında ana para artı 818 lira olarak güncellenebilecek. Bu doğrultuda peşin ödemeyi tercih eden vatandaşlar 3.580 lira faiz yerine 82 lira ödeyebilecek. İki taksitte ödeyenlere ise yüzde 50’lik bir indirim uygulanabilecek. 31 Aralık 2020 tarihine kadar kesinleşen idari para cezalarının; anapara borcunun yüzde 50’si silinebilecek ve kalanı da Yİ-ÜFE ile güncellenebilecek. Diğer yandan borçlar, ikişer aylık periyodlarla; 6,9,12 ve 18 taksit seçeneği ile ödenebilecek.

“Genel sağlık Sigortalılarının Borçlarını da Yapılandırdık”

Genel sağlık sigortası borcu bulunanların 30 Nisan 2021 tarihine kadar ana para borçlarının tamamını ödemesi halinde faizlerinin tamamen silineceğini vurgulayan SGK İl Müdürü BAKIRCI, “Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testi yaptırır ve geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve tüm primleri devlet tarafından karşılanacak” dedi.

“Bağ-Kur Sigortalılarının Borçlarını Donduruyoruz”

Rize Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa BAKIRCI, 5510 Sayılı Yasanın 4/1-b kapsamı  Bağ-Kur sigortalılarının 31 Ekim 2020 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerini yapılandırma kapsamında ödememeleri halinde, söz konusu sürelerin dondurularak, prim borçlarının silineceğini, ayrıca Bağ-Kur sigortalılarının talep etmeleri halinde daha önceki düzenlemelerle dondurulmuş hizmet sürelerine ait primlerini Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden 1 Mart 2021 tarihine kadar ödeyerek, hizmetlerini canlandırma imkanı bulunduğunu ifade etti.


“Başvurular İnternet Üzerinden Yapılabilecek”

İl Müdürü Mustafa BAKIRCI,  işverenlerin başvurularını e-Sigorta kanalıyla internet üzerinden yapabilecekleri gibi, elden ya da posta yoluyla bağlı bulundukları SGK il müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine de yapabileceklerini bildirdi.

Başta Bağ-Kur sigortalıları olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşlarımızın yapılandırma müracaatlarını e-devlet üzerinden alabileceğiz. Bu ve primini kendi ödeyen diğer sigortalılarımızın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine elden ya da posta yoluyla yapılandırma başvurusunda bulunmaları da yeterli olacak.

Ayrıca genel sağlık sigortası borçları için ise başvuru şartı aranmayacak, tüm borçlar otomatik olarak SGK tarafından yapılandırılacaktır. 

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa BAKIRCI açıklamaların sonunda kapsamdaki Vatandaşlarımızın bu fırsatı kaçırmamalarını ilerki dönemlerde hiç bir vatandaşımızla icralık olmak istemediklerini , COVİD-19 süreci muracaatların e-Sigorta, e-devlet üzerinden yapılmasını son günlerin beklenmemesini ifade etti.a

Kaynak: Editör:
Etiketler: SGK, PRİM, BORÇLARINI, YENİDEN, YAPILANDIRIYORUZ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı