Trabzon'da 2 ilçenin 100 yıllık su ihtiyacı giderilecek
Haber
13 Nisan 2021 - Salı 11:30 Bu haber 2023 kez okundu
 
Trabzon'da 2 ilçenin 100 yıllık su ihtiyacı giderilecek
TRABZON Haberi
Trabzon'da 2 ilçenin 100 yıllık su ihtiyacı giderilecek

TRABZON Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Araklı-Sürmene İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi inşaatı sürüyor. Temmuz ayında hizmete sunulacak tesisle birlikte 2 ilçenin 100 yıllık su ihtiyacının giderilmesi hedefleniyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşu Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü’nce projesine 2009, yapımına ise 2012 yılında başlanan Araklı-Sürmene İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi inşaatı hızla yükseliyor. Çağın gereksinimlerine cevap verecek şekilde revize edilerek, inşaat çalışmalarına başlanılan tesiste son aşamaya gelindi. Yüzde 50’si TİSKİ Genel Müdürlüğü bütçesince karşılanan iş kapsamında paket içme suyu arıtma tesisi, mikro elektrik üretim tesisi, 60 kilometre isale hattı, 18 kilometre şebeke hattı, 8 adet depo ve 12 adet mevcut deponun bakım ve onarımı yapıldı.

 

TEMMUZ AYINDA DEVREYE ALINACAK Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, inşaatın bitme aşamasına geldiğini belirterek “Araklı ve Sürmene ilçelerimizin uzun yıllar beklediği bir çalışmayı nihayete erdiriyoruz inşallah. Temmuz ayında devreye almayı planladığımız tesis sayesinde Araklı’nın 17, Sürmene’nin ise 11 mahallesine sağlıklı ve temiz içme suyu sağlayacağız. İki güzide ilçemizin 100 yıllık ihtiyacını karşılayacak, ciddi manada heyecan veren bir çalışmayı bitiyoruz” diye konuştu.

 

TESİS BÜNYESİNDE HES İNŞA EDİLİYOR Araklı ve Sürmene’ye bu yaz yeni tesisten su vereceklerini de aktaran Başkan Zorluoğlu, “Arıtma tesisinin kapasitesi ilk etapta 125 litre/saniye olacak ancak bu kapasite gerektiği taktirde iki katına çıkarılabilecek. Aynı anda yaptığımız Mikro HES sayesinde de içme suyundan elektrik üretimi sağlayacağız. Her yönüyle muhteşem bir çalışma. Gayretlerinden dolayı İlbank A.Ş. yetkililerine, TİSKİ Genel Müdürümüz ve personellerimize, firma yetkililerimize çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trabzon'da, 2, ilçenin, 100, yıllık, su, ihtiyacı, giderilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı