Trabzon motifleri kitapta birleşti
Haber
16 Nisan 2021 - Cuma 14:00
 
Trabzon motifleri kitapta birleşti
TRABZON Haberi
Trabzon motifleri kitapta birleşti

TRABZON Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları, kentin zengin kültür mirasına ışık tutması amacıyla hazırlanan ve içerisinde pek çok eseri barındıran ‘Motif Motif Trabzon’ adlı kitabı tanıttı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ‘Trabzon Kitaplığı’ yayınları ile Türkiye’nin kültürel atılımına katkı sağlamayı ve kültür tarihinin karanlıkta kalan köşelerini aydınlatmayı amaçlayan çalışmalara imza atmayı sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları tarafından hazırlanan ‘Motif Motif Trabzon’ adlı kitap da kentin zengin kültür mirasına ışık tutuyor.

 

HÜNERLİ ELLERDEN SANAT ESERİNE Büyükşehir Belediyesinden kitapla ilgili açıklamada “Mimari eserlerimizi süsleyen motifler, aynı zamanda yaşanmışlıkların birikimidir. Zamana direnmeye çalışan mimari yapılarımızda vücut bulmuş desenlerimizin, gelecek kuşaklara aktarılması için, farklı formlarda yeniden hayat alanımıza girmesini sağlamak gerekir. Bu amaç doğrultusunda Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü ile birlikte hazırladığımız ‘Motif Motif Trabzon’ isimli çalışma, geçmişin hazinesini geleceğe taşıyabilme yolunda küçük ama değerli bir adım olmuştur. Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü, mimari eserlerimizde yer alan desen ve motiflere başka bir formda yeniden hayat verdi. İğne, iplik, fırça ve gümüş tellerin marifetiyle eserlerimizin desen ve motifleri, hünerli ellerde yeni bir sanat eserine dönüştürüldü" denildi. ‘

 

ÜZERİNE NE KADAR TİTRESEK AZ’ Öte yandan  ‘Motif Motif Trabzon’ isimli kitapta, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun da takdim yazısı bulunuyor. Esere katkı sunanlara teşekkür eden Başkan Zorluoğlu yazısında özetle “Trabzon, dünyaya asırlarca hükmetmiş kudretli hükümdarların çocukluklarını sokaklarında oynayarak geçirdikleri çok özel bir şehir. Tarihin buluşma yeri. Bu kültür zenginliğinin üzerine ne kadar titresek az. Bütün bu birikimin öncelikle yeniden keşfedilmesi gerekiyor. Motiflerin her birinin medeniyetimizi ayrı bir tarzda ifade eden hikâyeleri, yeniden anlatılır hale gelmeli. Gelişmiş rafine bir şehir hayatı hafızasız, kültür ve sanatsız olmaz. Bu anlayışla faaliyet göstermekte olan kültür-sanat yayıncılığımızda yepyeni bir çalışmayla karşınızdayız” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Trabzon, motifleri, kitapta, birleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı