VALİ ÇEBER'DEN RİZENİNSESİ'NE ÖZEL AÇIKLAMALAR
Haber
17 Ekim 2021 - Pazar 18:27
 
VALİ ÇEBER'DEN RİZENİNSESİ'NE ÖZEL AÇIKLAMALAR
Rize Haberi
VALİ ÇEBER'DEN RİZENİNSESİ'NE ÖZEL AÇIKLAMALAR

Rize Valisi Kemal ÇEBER'den Rizeninsesi haber sitesine ÖZEL Açıklamalar.


Rize Valisi kemal ÇEBER RizeninSesi   Haber sitesi Haber Müdürümüz  Bayram Arif Turan'a Rize ile ilgili olarak özel açıklamalarda bulundu.


Rize Valiliğindeki makam odasında gerçekleşen  ropörtajda Vali ÇEBER  Haber Müdürümüz Bayram Arif TURAN'ın  Rize ile  ilgili  sorularına çok samimi cevaplar verdi.


İŞTE O  ROPÖRTAJIN TAMAMI


B. Arif TURAN Sayın Valim ,İlimize gelişinizden günümüzü kadar geçen süreyi değerlendirir misiniz?
 
Vali Bey :   Rize'de görevde bulunduğum hali hazırda ,bürokratları, il müdürlüklerini, vekilleri , siyasi partileri, Belediye Başkanlarını tüm bileşenleri mesai arkadaşım anlayışıyla çalışıyorum . Bu süre zarfında kentsel dönüşüm çalışmaları, köylerde yol yenileme çalışmaları, içme suyu çalışmaları , su depolarının dezenfekte çalışmaları, havalimanı, lojistik merkez, Şehir Hastanesi gibi ilimize katma değer katacak, istihdam sağlayacak, hakkımızın refahını artıracak projelerde bulunduk, Çalışma arkadaşlarımla birlikte duraksamadan projelere devam ediyoruz.
 
B. Arif TURAN. Sayın Valim, ilimiz genelinde yaşanan AFAD' da, AFAD zadelere (vatandaşlara) kısa zamanda ulaşılıp yaraların sarıldığı görüldü, sizlerin de gece gündüz arazide olduğunuz kamuoyunda takıp edildi ,bu koordinasyonu nasıl sağladınız?
 
Vali BEY, Bayram Bey, Valiliğimiz koordinasyon kurulunu acilen toplayarak, kamu kurum ve kuruluşlarını bölge kurumlarını il müdürlüklerini diğer illerden gelen ekipleri çok hızlı bir şekilde koordine ederek AFAD ta zor duruma kalan sıkıntı çeken vatandaşlarımıza kısa zamanda ulaşmalarını sağladık. Elektrik yol, su şebekelerini gibi zarar gören tesisleri, çok kısa zaman içerisinde onarımlarını yaptık. Valilik koordinasyon kurulu olarak Devletimizin Bütün kurum ve kuruluşlarıyla AFAD da mağdur olan vatandaşlarımızın, yaralarını sarmaya çalıştı.  
 
B. Arif TURAN, Sayın valim AFAD' dan sonra ,hasar gören köprü yol vesaire yenilemelerdeki ihalelerin sürecini nasıl yönelttiniz. Zarar gören belediyelere yardım yapıldı mı?

 

Vali BEY. Sayın Turan, AFAD la ilgili Hasar tespitlerine uygun Zarar ziyan da bulunan bütün belediyelere ayrım gözetmeksizin maddi yardımda bulunduk, bizler ayrıca özel idare ,belediyelerimiz ve AFAD işlerinden ihale olunan 40'a yakın Rizeli içlerinde hiç ilimizin dışından yüklenici olmayan esnaflarımıza ve yüklenicilere işler verildi. Bu işleri verirken zarar gören esnaflarımızı da bir nevi gözetlemiş olduk. İşleri verdiğimiz müttehitler Karneleri büyük işler alan yüklenicilerden değil idiler.
 
B. Arif TURAN, Sayın Valim, ilimiz Türkiye genelinde eğitimde orta ve lise seviyesinde kaçıncı sırada?
  
Vali BEY. Bayram Bey pandemiden  ötürü milli eğitim bakanlığı Türkiye'deki orta ve lise öğrenimindeki sıralamaları artık açıklamıyor, pandemiden önce en son açıklanan verilerde ilimiz, orta öğrenimde Türkiye üçüncüsü, liselerde Türkiye onuncusu idi. Bu eski yıllarda 50 ve 70 sıralarda gezinirdi, Devletimizin yatırımlarıyla velilerimizin ve öğretmenlerimizin gayretleri ile artık ilimiz, Türkiye genelinde her yıl üst sıraları zorlayacaktır. 
 
B Arif TURAN, Sayın valim ,Okullarımızda pozitifa (covid-19)  öğrencilerimiz var mı, Pandemiden ötürü Okullarda nasıl önlemler  alınıyor? 
 
Vali BEY. Velilerimiz rahat olsunlar, ilimiz genelinde okullarımızı kapatacak şekilde sayıca fazla pozitifli öğrencilerimiz olmuyor, fakat bazı okullarımızda karantina altına aldığımız sınıflarımız oluyor. İlimiz genelinde ise Çay hasat zamanının sonuna yaklaşılıyor kısa zamanda pozitif hasta sayımızda ilimiz genelinde azalma olacağını göreceğiz.
 
B. Arif TURAN, Sayın valim çok önemsediğiniz turizm okulunun durumu hakkında bilgi verirmisiniz.?
 
Vali BEY. Sayın Turan, ilimizde yapmayı düşündüğümüz turizm Okulu'nun projesi geçen hafta sanayi bakanı tarafından kabul edildi, Rize turizm şehri olma yolunda, ilimizde turizm yatırımları devam etmek de, turizm okulumuzu faaliyete geçirdikten sonra turizm tesislerine bu okulumuz sayesinde kalifiye eleman yetiştireceğiz, açılacak okulumuzda eğitim almak için diğer illerimizden de gelenlerde olacaktır. Zamanla ilimiz Türkiye'nin her yerine işinde uzmanlaşmış kalifiye çalışan insanda ihracı olacaktır.
 
B. Arif TURAN, Sayın valim, öğrenci yurtlarımızın doluluk oranı nedir, İlimizde  devam eden öğrenci yurdu inşaatımız  var mı, yeni öğrenci yurdu yapılması düşünülüyor mu? 
 
Vali BEY. Bayram Bey İlimizdeki bütün yurtlarının doludur. Hali hazırda Güneysu ilçemizde 260 yatak kapasiteli yurt inşaatı devam etmekte olup 130 yatak kapasitesi olan 1. blok 2 hafta sonra öğrenci almaya başlayacak, diğer 130 yatak kapasiteli olan 2. blok Aralık ayının ilk haftasında öğrenci alacaktır. Yine ilimiz Boğaz Mahallesi'nde 320 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdu yapacağız, bu yurdunda parası hazırdır.
 
B. Arif TURAN. Sayın Valim, İlimizde yabancı milletlerden sığınmacı veya göçmen var mı varsa sayıları kaç kışı?
 
Vali BEY. Sayın Turan ilimizde toplam 2100 yabancı uyruk misafir var. Bunlardan 1200 ü Suriyeli sığınmacı olup diğerleri Gürcü veya Azerbaycanlıdır. İlimize kaçak yollardan gelen 600 yabancıyı ise geri gönderdik.
 

B .Arif TURAN. Sayın valim, belki de ilk kez sizden duymuş olduğunuz dijital göç turizmi nedir, biraz açarmışsınız?

 
Vali BEY. İlimiz turizm yönünden zengin yaylaları olan bir kenttir, ulusal veya uluslararası şirketler büyük holdingler artık pandeminin de etkisiyle  holdinglerini, holdinglerden  değil de, üst kademe yöneticileri ile birlikte, doğa içinde turizm yerlerindeki otel motel işletmeleri kiralayarak yönetmeye çalışıyorlar, bu ülkemizde pek bilinmese de, Avrupa'da ve dünyada yaygınlaşıyor ,Turizm İşletmelerinin kazançları dehada artmış oluyor, dijital göç turizm konusunda İlimizdeki turizm işletmecilerinde yararlanmasını istiyorum. Bu konuda ilimiz gerçekten tarihi eserleri ile doğasıyla yaylalarıyla turizm alt yapısıyla güzel bir kenttir. 
 

B Arif TURAN. Sayın valim, sizce amir memur bürokrat ilimize neden gelmek istemiyor?

 
Vali BEY, ilimiz iklim ve coğrafi yönden bulunduğu konum itibariyle pahalı bir il algısı olduğundan az tercih ediliyor. Âmâ bir şekilde ilimize gelenlerde geldikten sonra, şehirden ayrılmak istemiyor.
 
B. Arif TURAN. Sayın Valim son olarak Rizeli vatandaşlara ne söylersiniz.
 
Vali BEY. Hayırsever Rizeli bir  iş insanı ilimizde Huzur evi yapma düşüncesi bizleri oldukça  memun etmiştir.  Rizeli hayırsevlerimizi ilimize yatırım yapmaya çağırıyır ve Bütün Rizeli hemşerilerime sağlık sıhhat afiyet diliyorum kandillerini kutluyorum.
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, ÇEBER'DEN, RİZENİNSESİ'NE, ÖZEL, AÇIKLAMALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı