YAŞ ÇAYA ZAM YAPILMAMIŞTIR SADAKA VERİLMİŞTİR.
Haber
18 Mayıs 2021 - Salı 13:32
 
YAŞ ÇAYA ZAM YAPILMAMIŞTIR SADAKA VERİLMİŞTİR.
Rize Haberi
YAŞ ÇAYA ZAM YAPILMAMIŞTIR SADAKA VERİLMİŞTİR.

Saray Hükümeti Çay Üreticilerinin mağduriyetini gidermek yerine Karadenizin doğasını yağma eden Cengiz İnşaata ve 5 'li çeteye kaynak aktarmayı tercih etmiştir. 

2021 yılı yaş çay alım fiyatları açıklanmıştır. Son bir yılın Üfe 'ye göre artışlar 35,17 olduğu bir dönemde Yaş Çay'a yapılan 18 lik artış zam değil sadakadır.

Gübre Fiyatlarının 40 tan fazla arttığı bir dönemde Yaş Çaya yapılan zam değil verilen sadakadır.

Destekleme fiyatları da 2016 yılından bu yana artırılmamıştır.  Destekleme fiyatlarına her yıl sadece ÜFE (Üretici Fiyatları Endeksi) ye göre zam yapılmış olsa bugün destekleme fiyatları en az 35 krş. olacaktır.

Aynı şekilde Yaş Alım bedeline de her yıl sadece ÜFE'ye göre zam yapılmış olsa bugün fiyat 4,65 TL yada daha yukarıda olacaktır.
Bu dönem Çay üreticilerinin gerek pandemiden gerek Türkiye'nin içinde yaşamış olduğu krizler, gerekse de esnafın yaşamış olduğu krizler yani herkesin çekmiş olduğu sıkıntılar karşısında Çay Üreticilerine Yüzde 18 zam yapmak ancak ve ancak sadaka vermekten başka bir anlam taşımamaktadır. 

Saray hükümeti Çay üreticilerinin mağduriyetini gidermek yerine Karadenizin doğasını, suyunu, deresini, yaşam alanlarını yağma eden Cengiz İnşaata yani beşli çeteye kaynak aktarmayı tercih etmiştir.

Saray Hükümetinin 2021 yılı tercihi de Çay üreticilerinden çok Karadenizin doğasını yaşam alanlarını yağma etmeyi hedefleyen şirketlerden olmuştur.


SALTUK DENİZ
CHP RİZE İL BAŞKANI

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAŞ, ÇAYA, ZAM, YAPILMAMIŞTIR, SADAKA, VERİLMİŞTİR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı