Zammı büyük bir şaşkınlıkla karşıladık.

Rize 28.11.2019 - 17:56, Güncelleme: 02.12.2022 - 09:38
 

Zammı büyük bir şaşkınlıkla karşıladık.

Ülkemiz ekonomisinin gerilediği, alım gücünün düştüğü şu günlerde şehrimizde ulaşıma yapılan zammı büyük bir şaşkınlıkla karşıladık. Rize Belediye Meclisine sunulan teklifin kabul edilmesi ile Aralık ayından itibaren uygulanacak zamlı tarife ile öğrenci arkadaşlarımızın dolmuş ücretlerine ortalama 17 oranında FİYAT GÜNCELLEMESİ yapılmıştır.  Şehrimizde misafirlerimiz olan ve birlikte yaşadığımız, şehir ekonomisine ve geleceğine katkı sağlayan arkadaşlarımızın ülkemiz ekonomik şartlarında eğitim hayatlarını devam ettirebilmeleri zorlaşmışken en temel ihtiyaçlarından olan ulaşıma yapılan bu zam öğrenci arkadaşlarımızın biriken yüklerine yenisini eklemiştir.  Öğrencilerin devletten aldığı burs 500 TL  Bir öğrencinin Aylık KYK yurt ücreti 215 TL  Kampüs içi aylık yemek ücreti 120 TL  Diğer okul ücretleri ve ihtiyaçları minimum 150 TL  Rize'de ki bütün KYK yurtlarının kampüslere ve çarşı merkezlerine uzak olduğunu göz önünde bulundurursak zamdan sonra bir öğrencinin ulaşım masrafı aylık 120 TL   Söz konusu ihtiyaçların aylık toplamı 605 TL’dir.  Öğrenci arkadaşlarımızın devletten aldığı 500 TL olan KYK bursu ile 105 TL zararda iken burs veya kredi almayan öğrencilerin bu ekonomik şartlarda şehrimizde okuması mümkün değildir. Şehrimizde eğitim hayatını tamamlamaya gelen öğrenci arkadaşlarımız aldıkları burs ile sadece ve sadece masraflarını karşılarken bir darbe de dolmuş ücretine zam yapan Rize Belediyesi tarafından gelmiştir.   Türkiye’nin birçok belediyesinde ekonomik sıkıntılardan dolayı öğrenci tarifesine indirim yapılırken Rize Belediyesinin bu şartlarda zam yapması eşyanın tabiatına aykırıdır. Kendisinin de bir eğitimci olduğu Sayın Belediye Başkanının öğrencilerin halinden en iyi anlayan kişi olması gerekirken yapılan bu zammı nasıl içine sindirmiştir. Her sene düzenli olarak zam yapılması mecburmuş gibi alınan kararlar şehrimizde yaşam koşullarını zorlaştırmakta, yaşam kalitesini düşürmektedir. Şehrimiz bu koşullarda tercih edilebilen şehir olmaktan çıkar buda hem şehrimizi hemde Üniversitemizin geleceğini etkiler.  Rize belediyesi aynı zamanda kendi iktidarı ile ters düşmektedir. İktidar, aylardır enflasyonun tek haneye düştüğünü, ekonominin uçuşa geçtiğini söyleyerek gövde gösterisi yaparken Rize Belediyesinin enflasyonun üzerinde yaptığı zam büyük bir çelişkidir.   Öğrenci ücretine yapılan zam en kısa zamanda geri çekilmelidir. Rize Belediye Meclisinden geçen bu kararın Rize Valiliği tarafından geri çevrilmesi gerekmektedir. Konu hakkında ilgililerle görüşecek, yapılan zammın geri çekilmesi için gerekli çalışmayı yapacağız. Tüm öğrenci arkadaşlarımız gönlünü ferah tutsun Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Örgütleri tüm öğrenci arkadaşlarımızın sorunlarının takipçisidir.      MUHARREM DİLER  CHP RİZE İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI                                                                                                                        

Ülkemiz ekonomisinin gerilediği, alım gücünün düştüğü şu günlerde şehrimizde ulaşıma yapılan zammı büyük bir şaşkınlıkla karşıladık. Rize Belediye Meclisine sunulan teklifin kabul edilmesi ile Aralık ayından itibaren uygulanacak zamlı tarife ile öğrenci arkadaşlarımızın dolmuş ücretlerine ortalama 17 oranında FİYAT GÜNCELLEMESİ yapılmıştır. 


Şehrimizde misafirlerimiz olan ve birlikte yaşadığımız, şehir ekonomisine ve geleceğine katkı sağlayan arkadaşlarımızın ülkemiz ekonomik şartlarında eğitim hayatlarını devam ettirebilmeleri zorlaşmışken en temel ihtiyaçlarından olan ulaşıma yapılan bu zam öğrenci arkadaşlarımızın biriken yüklerine yenisini eklemiştir. 


Öğrencilerin devletten aldığı burs 500 TL 


Bir öğrencinin Aylık KYK yurt ücreti 215 TL 


Kampüs içi aylık yemek ücreti 120 TL 


Diğer okul ücretleri ve ihtiyaçları minimum 150 TL 


Rize'de ki bütün KYK yurtlarının kampüslere ve çarşı merkezlerine uzak olduğunu göz önünde bulundurursak zamdan sonra bir öğrencinin ulaşım masrafı aylık 120 TL  


Söz konusu ihtiyaçların aylık toplamı 605 TL’dir. 


Öğrenci arkadaşlarımızın devletten aldığı 500 TL olan KYK bursu ile 105 TL zararda iken burs veya kredi almayan öğrencilerin bu ekonomik şartlarda şehrimizde okuması mümkün değildir. Şehrimizde eğitim hayatını tamamlamaya gelen öğrenci arkadaşlarımız aldıkları burs ile sadece ve sadece masraflarını karşılarken bir darbe de dolmuş ücretine zam yapan Rize Belediyesi tarafından gelmiştir.  


Türkiye’nin birçok belediyesinde ekonomik sıkıntılardan dolayı öğrenci tarifesine indirim yapılırken Rize Belediyesinin bu şartlarda zam yapması eşyanın tabiatına aykırıdır. Kendisinin de bir eğitimci olduğu Sayın Belediye Başkanının öğrencilerin halinden en iyi anlayan kişi olması gerekirken yapılan bu zammı nasıl içine sindirmiştir. Her sene düzenli olarak zam yapılması mecburmuş gibi alınan kararlar şehrimizde yaşam koşullarını zorlaştırmakta, yaşam kalitesini düşürmektedir. Şehrimiz bu koşullarda tercih edilebilen şehir olmaktan çıkar buda hem şehrimizi hemde Üniversitemizin geleceğini etkiler. 


Rize belediyesi aynı zamanda kendi iktidarı ile ters düşmektedir. İktidar, aylardır enflasyonun tek haneye düştüğünü, ekonominin uçuşa geçtiğini söyleyerek gövde gösterisi yaparken Rize Belediyesinin enflasyonun üzerinde yaptığı zam büyük bir çelişkidir.  


Öğrenci ücretine yapılan zam en kısa zamanda geri çekilmelidir. Rize Belediye Meclisinden geçen bu kararın Rize Valiliği tarafından geri çevrilmesi gerekmektedir. Konu hakkında ilgililerle görüşecek, yapılan zammın geri çekilmesi için gerekli çalışmayı yapacağız. Tüm öğrenci arkadaşlarımız gönlünü ferah tutsun Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Örgütleri tüm öğrenci arkadaşlarımızın sorunlarının takipçisidir. 

 

 

MUHARREM DİLER 
CHP RİZE İL GENÇLİK KOLLARI BAŞKANI 

                                                                                                                    

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.