"İşkembe-i kübradan sallamıyorum, seçim ertelenecek"

Siyaset 1986+ kez okundu.
 

"İşkembe-i kübradan sallamıyorum, seçim ertelenecek"

Mehmet Tezkan: "İşkembe-i kübradan sallamıyorum, seçim ertelenecek"
Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, "İşkembe-i kübradan sallamıyorum, seçim ertelenecek" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Seçimin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla sonbahara ötelenebileceğini, hatta bir yıl ertelenmesinin de senaryo dahilinde olduğunu kaydeden Mehmet Tezkan, bugün üç tür tepki aldığını ifade etti: "Birincisi; Anayasa’ya göre savaş hali dışında mümkün değil yazdığının temeli yok diyenler çıktı. Ben zaten Anayasa’ya göre mümkün olmadığını Anayasa’yı arkadan dolanmanın planları yapıldığına işaret ettim. İkincisi; eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürme diyenler oldu. Bu Anadolu’da kullanılan yaygın deyim. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre; bir şeyi bir kimsenin aklına getirmek anlamında kullanılır. Üçüncüsü; sen kime hizmet ediyorsun diye çıkışanlardı. AKP’ye yol gösteriyormuşum, onlara gizliden hizmet ediyormuşum!  Allah Allah! Zarf içindeki dört oydan üçünü geçerli saydırıp birinin çalıntı olduğunu iddia ederek İstanbul seçimlerini iptal ettiren iktidar seçimi erteleyen iktidara ben mi katakulli aklı vereceğim! Zaten iktidarın buna ihtiyacı yok. İstanbul seçimlerinin iptal gerekçesi neydi? Hava çıva… Yok yok gerekçeleri vardı; ‘Hiçbir şey olmamışsa mutlaka bir şey olmuştur’ gerekçesiydi.   Diyeceksiniz ki ama ağızlarının payını aldılar… Haklısınız bu sebeple seçimi sarkıtmak isterlerse daha temkinli gideceklerdir. Acılar üzerinden, yaralar üzerinden, yıkım üzerinden, göç üzerinden yola çıkarak YSK üzerinden seçimi erteleyeceklerdir… Örneği var mı?  Dr. Feyzan Olgunsay’ın 2020 nisan ayında yayınlanan ‘Salgın hastalıklar nedeniyle seçimlerin ertelenmesi’ konusundaki bilimsel makalesinden yararlandım. 1961 Anayasa’sı döneminde YSK ‘Aşırı kar yağışı ve ulaşım kesilmesi maddi zorluklar nedeniyle seçimlerin ertelenip ertelenmemesi konusunda karar verme yetkisi Yüksek Seçim Kuruluna aittir’ diye karar almış… (Meraklısına; YSK karar no: 1976/11) Bir kararı daha var: ‘Deprem, su baskın gibi tabi afetler, büyük yangınlar ve bunlara benzer olaylar yüzünden seçimin yapılmasına maddi imkan kalmayacak durumlarda hemen yapılması gereken seçimlerin yapılamamış olması tabiidir. Felaket günlerinden kısa bir süre sonra veya hemen yapılması gereken seçimlerin ne zaman yapılması gerektiğinin tespiti YSK’nın görevidir’ (Meraklısına: YSK karar no: 1966/194) Erdoğan isterse… YSK bu iki maddeye dayanarak büyük felaketin yaraları sarılmadan, insanların nerede ikamet edeceği belirlenmeden, büyük göç yaşanırken apar topar seçim sağlıklı olmaz diyebilir. Seçimi sonbahara erteleyebilir. Bu güçlü olasılık. Seçimin ertelenebileceği ihtimalini gündeme getirirken demek ki; işkembe-i kübradan sallamamışız."
Mehmet Tezkan: "İşkembe-i kübradan sallamıyorum, seçim ertelenecek"

Halk TV yazarı Mehmet Tezkan, "İşkembe-i kübradan sallamıyorum, seçim ertelenecek" başlıklı bir yazı kaleme aldı.
Seçimin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla sonbahara ötelenebileceğini, hatta bir yıl ertelenmesinin de senaryo dahilinde olduğunu kaydeden Mehmet Tezkan, bugün üç tür tepki aldığını ifade etti:


"Birincisi; Anayasa’ya göre savaş hali dışında mümkün değil yazdığının temeli yok diyenler çıktı. Ben zaten Anayasa’ya göre mümkün olmadığını Anayasa’yı arkadan dolanmanın planları yapıldığına işaret ettim.


İkincisi; eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürme diyenler oldu. Bu Anadolu’da kullanılan yaygın deyim. Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre; bir şeyi bir kimsenin aklına getirmek anlamında kullanılır.


Üçüncüsü; sen kime hizmet ediyorsun diye çıkışanlardı. AKP’ye yol gösteriyormuşum, onlara gizliden hizmet ediyormuşum! 


Allah Allah! Zarf içindeki dört oydan üçünü geçerli saydırıp birinin çalıntı olduğunu iddia ederek İstanbul seçimlerini iptal ettiren iktidar seçimi erteleyen iktidara ben mi katakulli aklı vereceğim!


Zaten iktidarın buna ihtiyacı yok. İstanbul seçimlerinin iptal gerekçesi neydi? Hava çıva… Yok yok gerekçeleri vardı; ‘Hiçbir şey olmamışsa mutlaka bir şey olmuştur’ gerekçesiydi.

 

Diyeceksiniz ki ama ağızlarının payını aldılar…

Haklısınız bu sebeple seçimi sarkıtmak isterlerse daha temkinli gideceklerdir. Acılar üzerinden, yaralar üzerinden, yıkım üzerinden, göç üzerinden yola çıkarak YSK üzerinden seçimi erteleyeceklerdir…


Örneği var mı? 

Dr. Feyzan Olgunsay’ın 2020 nisan ayında yayınlanan ‘Salgın hastalıklar nedeniyle seçimlerin ertelenmesi’ konusundaki bilimsel makalesinden yararlandım.


1961 Anayasa’sı döneminde YSK ‘Aşırı kar yağışı ve ulaşım kesilmesi maddi zorluklar nedeniyle seçimlerin ertelenip ertelenmemesi konusunda karar verme yetkisi Yüksek Seçim Kuruluna aittir’ diye karar almış…


(Meraklısına; YSK karar no: 1976/11)


Bir kararı daha var: ‘Deprem, su baskın gibi tabi afetler, büyük yangınlar ve bunlara benzer olaylar yüzünden seçimin yapılmasına maddi imkan kalmayacak durumlarda hemen yapılması gereken seçimlerin yapılamamış olması tabiidir. Felaket günlerinden kısa bir süre sonra veya hemen yapılması gereken seçimlerin ne zaman yapılması gerektiğinin tespiti YSK’nın görevidir’

(Meraklısına: YSK karar no: 1966/194)


Erdoğan isterse… YSK bu iki maddeye dayanarak büyük felaketin yaraları sarılmadan, insanların nerede ikamet edeceği belirlenmeden, büyük göç yaşanırken apar topar seçim sağlıklı olmaz diyebilir.


Seçimi sonbahara erteleyebilir. Bu güçlü olasılık. Seçimin ertelenebileceği ihtimalini gündeme getirirken demek ki; işkembe-i kübradan sallamamışız."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
timbir - birlik haber ajansi