İSMİ PAYLAŞILAMAYAN CAMİİ

Türkiye 10.01.2023 - 14:06, Güncelleme: 10.01.2023 - 14:06
 

İSMİ PAYLAŞILAMAYAN CAMİİ

Yetkililerden ismin düzeltilmesini istiyoruz diyen ilçe halk
İspir merkezde bulunan tarihi caminin ismi paylaşılamıyor. İlçe halkı tarafından Tuğrul Şah Camisi olarak bilinen tarihi caminin ismi Diyanet İşleri Başkanlığında Sultan Süleyman Camii olarak gösteriliyor olmasına tepki gösteren İspirliler bu hatadır hatadan dönülmesini istiyoruz dediler. Yetkililerden ismin düzeltilmesini istiyoruz diyen ilçe halkı’’ asırlardır Tuğrul Şah Camii ismini taşıyan merkez camiinin isminin değiştirilmesi kabul etmiyoruz. Böyle bir değişikliğe niye başvurulmuş bilmiyoruz ama isim Tuğrul Şah’tır. İlçe merkezinde olması nedeniyle, halk tarafından Çarşı Camii olarak isimlendirilen Tuğrul Şah Camii’nin üzerinde bulunan kitabe 1965 yılında yapılan onarımda dikkatsizlik sonucu kırılmış ve korunamamış. Cami 1200-1225 yıllarında yapılmış Tuğrul Şah Camisinin tarihçesi; İlçenin çarşı merkezinde bulunan camiyi Emir Atabey Erdem Şahın Tuğrul Şah adına 1202-1225 yılları arasında yaptırmış olduğu bilinmektedir.  İbrahim Hakkı Konyalı’nın Abideleri ve Kitabeleriyle Erzurum Tarihi adlı kitabında (İstanbul, 1960) ilk kez okunarak yayımlanmış olan kitabeye göre Camii, 1202-1225 yılları arasında Saltuk oğullarının, Konya merkezli Anadolu Selçuklularına bağlandığı tarihlerde, aynı zamanda Erzurum Selçuklu kolunun kurucusu Mugisiddin Tuğrul Şah adına, Atabey Erdem Şah tarafından yaptırılmıştır. Tuğrul Şah’ın yörede Bayburt Kalesi’nde de onarımlar yaptırdığı ve adına kitabeler koydurduğu bilinir. Bu tarihten yaklaşık 340 yıl sonra yaşayan Kanuni Sultan Süleyman ismi bu camide niye kullanılıyor anlamış değiliz. Tuğrul Şah Camisi tahmini 1210 yıllarına tarihlenirken, Kanuni Sultan Süleyman'ın doğum tarihi 1494, ölümü ise 1566 dır. Caminin yapılışı ile son yıllarda verilmeye çalışılan isim arasında en iyi ihtimalle 340 sene söz konusudur Diyanet böyle bir şeye neden gerek duyar bilmiyoruz ve yanlışlık düzeltilmelidir’’ dediler. Haber:İsmet KÖSOĞLU  
Yetkililerden ismin düzeltilmesini istiyoruz diyen ilçe halk

İspir merkezde bulunan tarihi caminin ismi paylaşılamıyor. İlçe halkı tarafından Tuğrul Şah Camisi olarak bilinen tarihi caminin ismi Diyanet İşleri Başkanlığında Sultan Süleyman Camii olarak gösteriliyor olmasına tepki gösteren İspirliler bu hatadır hatadan dönülmesini istiyoruz dediler.

Yetkililerden ismin düzeltilmesini istiyoruz diyen ilçe halkı’’ asırlardır Tuğrul Şah Camii ismini taşıyan merkez camiinin isminin değiştirilmesi kabul etmiyoruz. Böyle bir değişikliğe niye başvurulmuş bilmiyoruz ama isim Tuğrul Şah’tır. İlçe merkezinde olması nedeniyle, halk tarafından Çarşı Camii olarak isimlendirilen Tuğrul Şah Camii’nin üzerinde bulunan kitabe 1965 yılında yapılan onarımda dikkatsizlik sonucu kırılmış ve korunamamış.

Cami 1200-1225 yıllarında yapılmış

Tuğrul Şah Camisinin tarihçesi; İlçenin çarşı merkezinde bulunan camiyi Emir Atabey Erdem Şahın Tuğrul Şah adına 1202-1225 yılları arasında yaptırmış olduğu bilinmektedir.  İbrahim Hakkı Konyalı’nın Abideleri ve Kitabeleriyle Erzurum Tarihi adlı kitabında (İstanbul, 1960) ilk kez okunarak yayımlanmış olan kitabeye göre Camii, 1202-1225 yılları arasında Saltuk oğullarının, Konya merkezli Anadolu Selçuklularına bağlandığı tarihlerde, aynı zamanda Erzurum Selçuklu kolunun kurucusu Mugisiddin Tuğrul Şah adına, Atabey Erdem Şah tarafından yaptırılmıştır. Tuğrul Şah’ın yörede Bayburt Kalesi’nde de onarımlar yaptırdığı ve adına kitabeler koydurduğu bilinir. Bu tarihten yaklaşık 340 yıl sonra yaşayan Kanuni Sultan Süleyman ismi bu camide niye kullanılıyor anlamış değiliz.

Tuğrul Şah Camisi tahmini 1210 yıllarına tarihlenirken, Kanuni Sultan Süleyman'ın doğum tarihi 1494, ölümü ise 1566 dır. Caminin yapılışı ile son yıllarda verilmeye çalışılan isim arasında en iyi ihtimalle 340 sene söz konusudur Diyanet böyle bir şeye neden gerek duyar bilmiyoruz ve yanlışlık düzeltilmelidir’’ dediler.

Haber:İsmet KÖSOĞLU

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve rizeninsesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.