Reklamı Geç
HABER DETAY
Rize'de insanlık için DEV Bir buluş
29 Ağustos 2019 - Perşembe 15:22
Teknoloji

Öğretim Üyelerimizden Yeni Bir Buluş Daha 
 

Rize RTEÜ Öğretim üyelerz geliştirdikleri sistemle araç motorlarının hararet nedeniyle zarar görmesini engelleyecek. 


Üniversitenin  Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Haydar KÜÇÜK ve Dr. Öğr. Üyesi Alİ Paşa HEKİMOĞLU birlikte geliştirdikleri “İçten Yanmalı Motorlu Araçlarda Hararet Önleyici Sistem” ile incelemeli patent aldılar.  


Bu buluş ile geliştirilmiş olan sistem motorlu araçların soğutma sisteminde yer alan radyatörün yetersiz kaldığı durumlarda devreye girerek motor soğutma suyunda oluşan fazlalık ısının araçtan uzaklaştırılmasını sağlıyor ve aracın hararet yapmasını engelliyor.  


Araç motorlarının hararet nedeniyle zarar görmesini engellemek için geliştirilen söz konusu sistem, gerek imalat aşamasında gerekse hali hazırda trafikte olan içten yanmalı motorlu araçlara uyarlanabiliyor. 

Adınız
Yorumunuz
İlyas Ülkü Tuğcu - 29 Ağustos 2019  
Tebrikler.Rize Briç Spor Kulübü adına kutluyorum.

Tevfik - 30 Ağustos 2019  
Kardeşim bu sistem hiçbir araçta uygulanmış mı? Bu kadar önemli ise neden uygulanmıyor...

Tevfik e - 31 Ağustos 2019  
Bunlar boş reklamlardır. Güya çok başarılılar havası yaratıyorlar. Radyator yeterince sogutmazsa daha buyuk takarlar. Bos islerle ugrasmazlar boyle- gelismis ulkelerde insanların kafası boyle calisir...

Serdengeçti - 02 Eylül 2019  
İlk karada yürüyen taşıt 1769 yılında Fransaʹda yapılmış- ilk motor 1885 yılında Alman makine mühendisi Karl Benz- içten yanmalı bir motordan güç alan dünyanın ilk pratik otomobilini tasarladı ve inşa etti. 1886ʹda Benz- benzin yakıtlı otomobilin ilk patentini aldı. Bu araba üç tekerlekliydi. Benz 1891ʹde ilk dört tekerlekli otomobilini yaptı. YIL OLMUŞ 2019 BİZ DAHA BUNUMU YAPABİLDİK.