Reklamı Geç
HABER DETAY
RİZE'DEKİ SEÇİMDE YÖNETİME YENİ İSİMLER KATILDI
09 Kasım 2020 - Pazartesi 16:22
Sendika

Rize Eğitim-İş Hamza KUTAY ile devam dedi


Eğitim-İş Rize Şubesi Olağan Kongresi kongresi yapıldı. Mevcut Başkan Hamza Kutay başkanlığa yeniden seçildi.


Birleşik Kamu iş Konfederasyonuna bağlı Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş)’ nın 6. Dönem 1. Olağan Genel kurulu İsmail Kahraman Kültür Merkezinde yapıldı. Kongreye Giresun İl temsilcisi Hüseyin Yılmaz, Eğitim İş Genel Sekreteri Suat ÖZKOLAY, ADD Rize İl Başkanı Ömer TOPRAK, CHP İl Eğitim Sekreteri Nazım Rakıcı, Doğru Parti Rize il başkanı Eyüp Demir, Tema Vakfı Rize Şube Başkanı Ahmet Ali Kork katıldı.


Kongrede ilk konuşmayı Eğitim İş Rize Şube Başkanı Hamza Kutay, “17 Ekim 2005 tarihinde kurulan ve bu yıl 15. Yaşını kutladığımız Birleşik Kamu- İş Konfederasyonuna bağlı Eğitim-İş’in bir üyesi ve Rize şubesi başkanı olmaktan mutluluk ve gurur duymaktayım.  Bu gururu yaşamamıza vesile olan tüm kurucularımıza ve bugüne kadar emek taşıyan tüm yönetici ve üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Neden Eğitim-İş’ li olmaktan gururluyum? Bu sorunun cevabı bence çok önemli.  Bu soru biz Eğitim İş görevlilerinin cevaplamaktan mutluluk duyduğu ve usanmadan anlatmaya devam ettiği en önemli husustur. Bu cevap bizim Eğitim İşin üyesi olduğumuzun esasıdır.  Başta üyeleri olmak üzere tüm emekçilerin ortak ekonomik, sosyal, özlük, meslek sendikal hak ve çıkarlarını korur. İnsan onurunda da mesleki onurundan da taviz vermez. Türk ulusunun ayrım yapmadan Çağdaş, bilimsel, demokratik eşitlik parasız ve nitelikli olduğunu savunur” dedi.


Eğitim İş Anayasanın İlk 4 Maddesine Sadakatle Bağlıdır


Kutay, Sendikalarının, Emekçinin haklarına kadın haklarına, çocuk haklarına, sanat ve sanatçının haklarına, iş güvenliği, sosyal adalet ve insan haklarına evrensel ölçülerde hassas olduğunu belirtti. Kutay açıklamasında, “Yurtta barış dünyada barış der.  Haklının ve ezilenin yanındadır. İmtiyaz değil adalet ister. Nepotizm değil liyakat ister. Bir yerleri almaya çalışmaz. Yanlışın kimden geldiğine bakmaz. Hiçbir partinin ya da gücünün güdümüne girmez. Anayasanın ilk 4 maddesine sadakatle bağlıdır ve bundan asla taviz vermez.  Irkçılığa, gericiliğe ve bölücülüğe karşıdır. Türkiye’nin tam bağımsızlığından taraftır. Anti emperyalisttir. Büyük önder baş önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine amansız bağlıdır. Bu ilke ve devrimlerin ışığında yürür.  Laik demokratik sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'ni eğitimin ve bilimin ışığında yaşattım yüceltmek için var gücüyle çalışır. Sendikacılığı ve sendikal yöneticiliği kendi cebini doldurmak için yapmaz. Sorgulayan emek mücadelesine omuz veren yürekli cesur üyeleri vardır. Hesap verir şeffaf ve demokratik bir işleyişe sahiptir. Rize eğitim iş olarak 2 yılı aşkın bir süredir, bu ilkelerden taviz vermeden sendikacılık yapmaya çalıştık, bunların yanında devlet memuru ve öğretmen nezaketinden asla uzaklaşmadan, kabalaşmadan, küfretmeden, siyasi gücü arkasına alıp haksızca kimseyi tehdit etmeden, kimseye iftira atmadan yaptığımız ilkeli sendikacılık bizleri büyüttü ve büyümeye de devam edecek.  Görünen odur.  Bu büyümeden dolayı emekçiye güven verip emek sömürücülerine rahatsızlık verdiysek ne mutlu bize.  Biz eğitim işin Rize şubesi olarak bu yönde yürümeye kararlıyız” dedi


Kongrede konuşan Eğitim-İş Genel Sekreteri Suat ÖZKOLAY ise yaptığı konuşmada, Bir araya gelerek bu meşaleyi al evlendirmesi sonucu bu örgüt artık büyüdü. 50 binleri aştı. Belki bugün sayı olarak istediğimiz yerde olmasak da bizler yetkili değil ama etkili bir sendikayız.  Çünkü Bizler sadece eğitim politikalarını eleştirmekle kalmıyor.  Politikalar üretmek politikaları ortaya koyabilmek adına 1968'de başlatmış olan devrimci eğitim şurasında yola çıkarak bugün eğitimde devrimci bakış açısını ortaya koymak adına 5 tane ana başlıkta eğitim hakkı çocuk ve eğitim öğretmenlik mesleği örgütü ve yönetimi kademeleri ana başlığında yaklaşık 112 tane akademisyen arkadaşla birlikte Merkez Şura sunum şeklinde gerçekleşti” dedi.


Delege ve üyelerin yoğun katılımları ile gerçekleşen kongrede Eğitim İş Rize Şube Başkanlığına Hamza Kutay yeniden seçilirken, yönetim kurulu üyeliklerine Osman Okçu, Ulaş Rakıcı, Okay Ertemoğlu, Volkan Kesik Ufuk Günaydın, Feyyaz Şentürk, Emrah Sümenoğlu, Deniz Mat, Erol Yeter, Özgür Kurt, Pakize Okçu, Ebru Terzioğlu ve Duygu Gümüş seçildi. Üst kurul delegeliklerine ise Hamza Kutay, Osman Okçu, Ulaş Rakıcı seçildi

İlgili Fotoğraflar
RİZE'DEKİ SEÇİMDE YÖNETİME YENİ İSİMLER KATILDI RİZE'DEKİ SEÇİMDE YÖNETİME YENİ İSİMLER KATILDI
Adınız
Yorumunuz
Sedail - 09 Kasım 2020  
Tüm üyeleri yönetimde