Reklamı Geç
HABER DETAY
O RİZE'NİN BİR DEĞERİYDİ. DUALARLA TOPRAĞA VERİLDİ.
20 Aralık 2020 - Pazar 20:00
Vefat

RİZE’NİN BİR DEĞERİ DAHA ARAMIZDAN AYRILDI


RİZE BELEDİYESİ ESKİ BAŞKANI BÜLENT KOÇ İSTANBUL’DA TOPRAĞA VERİLDİ.


Eski Başbakan Ahmet Mesut Yılmaz, Eski Bakan Tuncay Mataracı’nın ardından Rize ili bir değerini daha toprağa verdi. Rize Belediyesi Eski Başkanlarından RİMER Başkanı Bülent Koç (74), İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede korona virüs dolayısıyla yaşamını yitirdi. 1984 yılında Anavatan Partisi’nden Rize Belediye Başkanı seçilen ve 5 yıl bu görevi sürdüren Bülent Koç, Kovid-19 nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul Medical Park Göztepe Hastanesinde vefatının ardından İstanbul Sarıyer Ayazağa Köyü Mezarlığındaki aile kabristanlığına defnedildi.


Korona virüs tedbirleri dolayısıyla cenazeye sadece birince derece yakınları katılabildi. Korona virüse yakalandıkları için eşi Nuray Koç, kardeşi Burhan Koç cenazeye katılamadılar.


İLK KEZ O DİLE GETİRDİ


Bilindiği gibi Eski Başbakanlardan Ahmet Mesut Yılmaz’ın isminin yeni yapılmakta olan havaalanına verilmesi yönünde ilk fikri ortaya atan Merhum Bülent Koç olmuş sonrasına başlatılan kampanyaya görüşlerini bir görüntülü mesajla paylaşarak da destek olmuştu


O RİZE’NİN BİR DEĞERİDİR


31 Mayıs 1946 tarihinde Rize’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Rize’de tamamladı. 1971 yılında diploma tezini Almanya’da tamamlayarak İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden Orman Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Orman Bölge Şefi olarak Rize’de Orman İşletme Müdürlüğünde çalışmaya başladı. 1975-1976 yılları arasında askerlik görevini ifa etti. Askerliği sonrasında 1976 yılında Rize’de ilk kez kurulan Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğünde kontrol mühendisi olarak görev yapmaya başladı. 4 yıl devam ettiği bu görevi sürecinde Rize’nin çeşitli ormanlık sahalarında 6,5 milyon fidan dikimini sağlamıştır. Bu görevinin ardından tekrar Orman Bölge Şefliğine atanmış ve çalışmalarına devam etmiştir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.


RİZE İLİNE HİZMETLERİ DOKUNDU


1984’deki mahalli seçimlerde Rize Belediye Başkanı seçildi. Belediye Başkanı olduğu dönemde Rize’nin en büyük sorunu, inşaatı devam eden ve bir türlü bitirilemeyen projeler ile altyapı eksikleri idi. Başkanlığı döneminde öncelikli olarak yarım kalan işleri tamamlamaya çalıştı. İnşaatı 5 yıl boyunca bitirilemeyen Rize otobüs terminali inşaatı tamamlandı ve hizmete açıldı. Yine inşaatı devam eden projelerden biri olan sebze-meyve hali onun döneminde tamamlanarak hizmete açıldı.


Başkanlığı döneminde ağırlıklı olarak yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları, içme suyu şebekesinin geliştirilmesi ve çevre düzenlemeleri gibi altyapı çalışmalarıyla ilgilendi. Rize’ye turist kazandırmak için şehrin doğal ve kültürel değerlerinin tanıtımıyla yakından ilgilendi. Çay ve Turizm Festivali’nin organizasyonunu belediyenin uhdesine alıp festivale uluslararası statü kazandırdı. Çay ve Turizm


Festivali bu dönemde ülke çapında şöhret sahibi sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilmeye başlandı. Festivalle ilgili bir de dergi hazırlatıp gazete eki olarak dağıtılmasını sağladı. Bu suretle belediyenin yayıncılık faaliyetini başlatmış oldu.


Görev süresini tamamlayıp başkanlıktan ayrıldıktan sonra da Rize Vakfı bünyesinde vakıf çalışmalarına katkı sağladı. 10 Aralık 2017 tarihinden beri Rize Merkez Mahalleleri Kültür ve Dayanışma Derneği (RİMER) Başkanlığını yürütüyordu.


Kendisine Allah cc rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Ailesinin, sevenlerinin ve Rizelilerin başı sağ olsun.

Kaynak: () - Fatih Sultan KAR
İlgili Fotoğraflar
O RİZE'NİN  BİR DEĞERİYDİ. DUALARLA TOPRAĞA VERİLDİ. O RİZE'NİN  BİR DEĞERİYDİ. DUALARLA TOPRAĞA VERİLDİ. O RİZE'NİN  BİR DEĞERİYDİ. DUALARLA TOPRAĞA VERİLDİ. O RİZE'NİN  BİR DEĞERİYDİ. DUALARLA TOPRAĞA VERİLDİ. O RİZE'NİN  BİR DEĞERİYDİ. DUALARLA TOPRAĞA VERİLDİ.
Adınız
Yorumunuz
Vural karali - 22 Aralık 2020  
Üniversite yıllarında İstanbul da bizli evde kalıyordu çok çok güzel anılarımız var mekanıncennet olsun nurlar içinde uyu dayı oğlu