Reklamı Geç
HABER DETAY
MEMUR MAAŞLARI YENİDEN REVİZE EDİLMELİDİR
04 Ocak 2021 - Pazartesi 15:35
Sendika

ENFLASYON ATLI, MEMUR YAYA


2020 yılı enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre 2020 yılında tüketici fiyatları ortalama 14,6 oranında yükseldi. Hal böyle olunca memurlara 4.36 enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Buna göre memur maaşları ocak ayı itibari ile 7,36 oranında zamlanacak.


Bu oran gerçek anlamda memur maaşlarına 2021 yılı için yapılacak zammı ifade etmemekte, 2020 yılından alacaklı oldukları 4.36’yı da içermektedir. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir. Dolayısıyla memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir. Enflasyonun 14,6 olduğu, asgari ücrete 21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda memur maaşları 3 oranında zamlanacaktır.


Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte alım gücü düşmekte altı ay sonra bu zararı bir defaya mahsus telafisi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon atlı, memur ise yaya bırakılmış durumdadır.


Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı 7,36 olarak lanse edilmektedir ancak memurun aldığı zam 3 tür.


Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarının yeniden revize edilmesi ısrarımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz.

 

Ceyhun KALENDER
Rize Kamusen adına

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.