Reklamı Geç
HABER DETAY
BOĞAZİÇİ'NDEKİ DARBE ARAYIŞINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ.
04 Şubat 2021 - Perşembe 18:22
Sendika

Boğaziçi’ndeki darbe arayışına geçit vermeyeceğiz


Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların yerinin değiştirilmesini ‘ağaçlar katlediliyor’ bahanesiyle fırsata çevirmeye çalışanlar, 28 Şubat’ın psikolojik harekâtını andıran söylem, yöntem ve eylemlerle darbe arayışına girenler, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ortamı kendisine uygun bir zemin olarak görenler yeni bir tezgâh peşindeler.


Hukuka, kanuna ve mevzuata uygun olarak gerçekleştirilen rektör atamasını kendi ideolojik saplantılarına uygun bulmayanlar, algısal yöntemlerle, tepkisel söylemlerle bir eylem kapasitesi oluşturma gayretkeşliği içindeler.


Yeni atanan rektörün daha önce bir siyasi partiden aday olduğu bahanesiyle rektör olarak görevlendirilmesine karşı çıkanların siyasi özgürlüklerden ne anladığı, amaçlarının bilim değil, sadece ideoloji olduğu, bazı hak ve özgürlükleri sadece kendilerine yakıştırdıkları, vandallıklarından ve sürekli darbe arayışlarından açıkça belli olmaktadır.


İliklerine kadar işlemiş vesayetçi, darbeci ahlaksızlıkla hareket edenlerin kamu kurumlarının devlete ait millete hizmet mekânı olduğunu bilmeleri, bilmiyorlarsa da öğrenmeleri gerekmektedir.


Bu güruh, her ortamda akademisyenlere ve kamu görevlilerine siyaset yasağının kaldırılmasını savunurken, kendilerinden görmedikleri kişilere karşı ne kadar gaddar ve sekter olduklarını bir defa daha gösterdiler. Gösteri adı altında sürdürülen arbedede üniversite öğrencilerinden ziyade terör örgütleriyle iltisaklı kişilerin olması, işin amacını ve meşruiyet derecesini zaten göstermektedir. Ayrıca, nereden zuhur ettikleri belli olmayan sapkın bireylerin oluşturulan kaotik ortamda ortaya çıkmaları, kendilerine alan açmaya çalışmaları, seslerini duyurma gayretleri, bu topraklarda asla gerçekleşmeyecek meşruiyet arayışıyla kinlerini kusmaları beyhude bir çırpınmadır.


Kıblemiz olan Kâbe’nin resmini saygısızca yere atanlar, kendi öğrencilerini fişleyenler, ‘mesele Boğaziçi değil, sen hâlâ anlamadın mı’ pankartıyla ‘Gezi’yle akrabalığını ortaya koyanlar, aradıklarını asla bulamayacaklardır. Milletimiz, bu ve benzeri olayları ve tezgâhları basiretiyle görmekte, ferasetiyle değerlendirmekte, sabırla ve tahammülle izlemektedir.


Biz her zaman düşünce ve fikir özgürlüğünden yanayız. Mağdur olan herkesin hakkını ararız, sözcülüğünü yaparız. Fikrine katılmasak bile herkesin düşüncesini ifade etmesinden yanayız. Ülkemizde elbette insanlar demokratik haklarını kullanmalı, gösteri yapabilmeli, yürüyüşle hak arayabilmelidir. Ancak küresel güçlere payandalık yapanların, ipleri emperyalistlerin elinde olan kuklaların, kendini kamufle eden etki ajanlarının, milletin iradesine ipotek koymak isteyenlerin, vesayet özlemiyle her şeye teşne olanların mandallıklarını özgürlük saymak safdilliktir.


Eğitim-Bir-Sen olarak, yasakların ve sınırlamaların kalkması, özgürlük alanlarının genişlemesi için mücadele ederken; görüntüsü yerli, zihniyeti yabancı, istiklal mücadelesinin manasını bilmediği için istikbali müstemleke temsilciliği olarak hayal eden, kaosla beslenen bu zihniyetin milletimizin iradesine ket vurmasına, devletin bağımsızlığına karşı, 28 Şubat’ta, 17/25 Aralık’ta, 15 Temmuz’da olduğu gibi, aynı kararlılıkla duracağız.

 

                                                                                     

Mustafa Türüt
Eğitim-Bir-Sen Rize 2 Nolu Üniversite Şube Başkanı

Adınız
Yorumunuz
YSN TRK - 05 Şubat 2021  
Dünyanın en tehlikeli canlısı; Az bilen ve çok inanan insanlardır. Düşünmezler çünkü ihtiyaçları yoktur- liderleri ne emretmiş ise tavizsiz itaat ederler bu durum onların kalplerini ve beyinlerini körleştirir bir vakit sonra artık doğru ve yanlışı ayırt edemezler. Bu yazdıklarımı okuduktan sonra eğer sinirlenmiş ve bana karşı öfke hisleriniz olduysa çok geçmiş olsun ki sizde bu kınadığım ve çok üzüldüğüm insanlardansınız- ama tarafınız olsun ya da olmasın yazdıklarımı anlayış ile karşılayıp anlamaya çalıştıysanız sizleri gönülden tebrik ederim çünkü; siz çağdaş ve gelecek vaat eden saygın bir bireysiniz.

Anlatabildim mi - 06 Şubat 2021  
3600- yöneticilerin kadro sorunu- atanamayan öğretmenler- ücretli öğretmen vs...bu sorunları çözdünüz galibaki başka işler pesindesiniz

melo - 06 Şubat 2021  
sayın sendıkacı 3600 la uğraş bo işlerle uğraşma sizi aşar

komedi - 07 Şubat 2021  
yahu lise mezunu bekçi öğretmenden fazla maaş alıyor..başka bir şey dememize gerek var mı