Reklamı Geç
HABER DETAY
RİZE VE BÖLGEDE TAM KAPANMA GÜNDEMDE
22 Şubat 2021 - Pazartesi 10:54
Sağlık

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 8-14 Şubat tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz için uzmanlar, bölgede 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve 'bölgesel karantina' önerisinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 sırada Karadeniz Bölgesi'nden Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun yer aldı. Karadeniz Bölgesi'nde çalışmalarını sürdüren filyasyon ekipleri, son günlerde koronavirüsün en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığını tespit etti. Vaka sayılarının oransal olarak en yüksek olduğu illerde hafta sonu kısıtlamalarında ilçe geçişlerine, köy ve mahallelere çıkışlara yasak getirildi, cenaze namazlarına katılım 30 kişi ile sınırlandırıldı. Uzmanlar da, vaka sayılarının en yüksek olduğu iller sıralamasında ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz için, tedbirlere uyulması çağrısını yineledi, Karadeniz’deki vakaların yayılımını önlemek için tedbirlerin artırılıp, bölgede 15 günlük tam kapanma, ulaşım kısıtlaması ve 'bölgesel karantina' uygulanmasını talep etti.

'KÖYLERDE HAYAT DAHA SERBEST'

Trabzon Tabip Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Yaşar Kibar Güven, Trabzon ve çevre şehirlerde Covid-19 vakalarının diğer şehirlere göre hızlı artmasını, şehirlerarasındaki hareketlilik ve köy bağlantıları olarak değerlendirdi. Bölge sakinlerinin, kısıtlamalarda hafta sonunda köylere gittiğini söyleyen Dr. Güven, "İnsanlarımız Cuma günü köylerine gidiyor. Köylerde hayat daha serbest olduğu, maske ve mesafe ortadan kalktığı, bir ev içinde de aileler topluca yaşadıkları için hafta sonunu köyde geçirmek istiyorlar. Hafta sonunu köyde geçiren insanlar şehirlere döndükleri zaman bunun yansımalarını görüyoruz. Arkadaşlarımızın çoğu da aile içindeki Covid-19 vakası devamlılığını dile getirmekteler. Ailede birisi Covid-19 hastası olunca, diğerlerinde görülme ihtimalinin daha çok olduğunu söylemek gerek. Bu durum da geçen hafta yayınlanan haftalık hasta oranlarında Trabzon’u birinci yapıyor" dedi.

‘BÖLGESEL KARANTİNA DÜŞÜNÜLEBİLİR’

Doğu Karadeniz şehirlerinin birbirine yakın ve ulaşımın kolay olduğunu kaydeden Güven, tedbirlerin artırılmaması halinde vakaların artmaya devam edeceğini belirtti. Güven, "Demek ki bu Karadeniz’e yönelik bir durum. Ortak özelliğimiz, Karadeniz bölgesinde hepimizin köy bağlantısı ve şehirlerarası ilişkimiz var. Bunu kesmeliyiz. Gerekirse şehirlerarası bağlantıların önü kesilmeli. Aynı tedbirler alınırsa yine aynı şey olacak, bir sonraki hafta da yine aynı olacak. Vaka sayısı yüksek ve diğer illere göre oran yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, daha kati tedbirler alınması lazım. Gerekirse ‘bölgesel karantina’ da düşünülebilir" diye konuştu.

'15 GÜNLÜK TAM KAPANMA OLMALI'

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın da, kornavirüsün kuluçka dönemi olduğunu hatırlatarak, nüfus oranlı en yüksek rakamlara sahip şehirlerden Samsun ile Rize arasında bölgesel olarak özel tedbirler uygulanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Aydın, "Bunun yapılmaması durumunda Türkiye’yi de riske edebileceğini göz önünde bulundurmak lazım. İnsanlar niçin maske, mesafe ve hijyen davranışlarına uyacak davranışlarda bulunmuyor ve buna en büyük etki eden parametreler ne ise ortaya koymak gerekiyor. Şehirlerimizde bilinen mutasyonlar var ama bilinmeyenin varlığının da analizlerinin yapılması lazım. Karadeniz bölgesi için ‘epidemiyolojik’ verilerle analize ihtiyaç var. Bölgedeki bu durumun devamı veya bunu kırmanın mutlaka bir yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi olarak en azından 15 günlük tam kapanmayı önermek istiyorum" diye konuştu.

‘KULUÇKA DÖNEMİNDEN SONRA AYNI SAYIYA GELEBİLİRİZ’

Karadeniz sahili boyunca yerleşim alanlarının birbirine yakın olması nedeniyle yoğun hareketliliğin yaşandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, "Doğu Karadeniz’de Eğer bu yasakları bir bölgede uygular da, Karadeniz sahili boyunca diğer şehirlerde uygulamazsanız kuluçka döneminden sonra tekrar aynı sayıya gelebiliriz. Tam kapanmayı Samsun’dan Rize’ye kadar istiyorum. Aksi halde tekrar olarak aynı sonuçlara kısa süre içerisinde çıkabileceğimizi düşünüyorum. Samsun’dan Rize’ye kadar olan bölge için ‘bölgesel bir karantina’ uygulanması gerekmektedir. 15 günlük bir kapanmanın bu bölge için masaya yatırılıp değerlendirilmesi gerekir" dedi.


 

SAĞLIK Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının düşük olduğu bölgelerde okulların kademeli olarak açılabileceğini belirterek, “Kurallara uygun olursa, çok yoğun olmazsa, tedbirli olarak süreç yönetilebilirse, özellikle salgının düşük olduğu, çok fazla vaka sayısının olmadığı yerlerde okullar kademeli, hibrit eğitime başlayabilir” dedi.

2020’nin Mart ayından itibaren uzaktan eğitime geçilen üniversitelerde, önümüzdeki bahar yarıyılı için Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve YÖK’ün tavsiye kararları ve görüşleri üzerine birçok üniversite, bahar dönemi için hibrit (karma) eğitim modeline geçiş yapıyor. Bahar yarı yılı için hibrit veya karma olarak adlandırılan modelle ilgili üniversiteler, senato kararlarını duyurmaya başladı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de, okulların, salgının düşük olduğu bölgelerde kademeli olarak seyreltilmiş hibrit eğitim modeliyle açılabileceğini belirtti.  Prof. Dr. Özlü, “Yani burada bir zorunluluk da yok. Biraz da bu okula gönderip göndermeme işi ailelere kalıyor. Ortam nasıl, okulun fizibilitesi, sınıftaki öğrenci sayısı nasıl, kurallara uyuyabilecek, maskelerini çocuklar sürekli takabilecek mi? Sınıflar havalandırılabilecek mi, sınıftaki öğrenci yoğunluğu ne kadar? Bunlara dikkat etmek lazım. Kurallara uygun olursa, çok yoğun olmazsa, dikkatli, tedbirli olarak süreç yönetilebilirse, özellikle salgının düşük olduğu bölgelerde, çok fazla vaka sayısının olmadığı yerlerde okullar kademeli olarak, seyreltilmiş olarak, hibrit eğitim olarak başlayabilir” dedi.

‘İL BAZLI KARAR VERMEK LAZIM’

Kararın il bazlı verilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, “Ama eğer salgın yüksekse, bulaş fazla ise o zaman tabi bu daha da alevlendirebilir. İl bazlı karar vermek lazım. Zaten bu yeni geldiğimiz noktada bu salgının kontrolü ile ilgili kararlar artık il bazlı verilecek. Onun için her il kendi durumuna göre karar verecek diye düşünüyorum” diye konuştu.


Sağlık Bakanlığı 'covid19.saglik.gov.tr' adresinde Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının nüfusa oranla en fazla olduğu iller sıralamasında ilk 5 sırada Karadeniz Bölgesi'nden Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun yer aldı

 

 

Adınız
Yorumunuz
RİZELİ - 22 Şubat 2021  
Her nekadar yasak var deniyorsa- demekki köylüye varmiş- hafta sonları yasak olmasına rağmen rize merkezde oturanlar- bazi çevre yollarını kullanarak köylere çikip- inişlerini görüyoruz- köylüye şehre inmek yasakken şehirdekilerin köylere çikmasına nasil izin veriliyor- kolluk kuvvetlerini göreve hemde sıkı göreve davet ediyoruz- örneğin- hafta sonları rize dosmadan yüksek okul yanından o.ptaşi yolunu kullanarak Düzköy ortapazar yolunu kullananlar neden görülmüyor- normal haftaymiş gibi yollar çalişiyor.bunlara izin kağidi kim veriyor- neden denetlenmiyor

Salarhali - 22 Şubat 2021  
Koyde mezarlik yeri kalmadi. Bir ara cenazelere yetișemiyorduk. Artik tam mi kapaniriz- devlet mi sert tedbir alir. Lutfen gereken yapilsin.

Rize li - 22 Şubat 2021  
Yazık yazık- çocuklarımız haziranda sınava girecek- ülkenin Bi kısmında eğitim devam ediyor-çocukları harıl harıl sınava hazırlıyorlar ;burada ise bi korona dan ara verilir- Bi kar tatili olur- bidaha birine korona çıkar sınf kapatılır Bi eğitim görmez çocuklar. Ama sonuçta haziranda herkes aynı sınava girecek- aman kimse bişey den eksik kalmasın e olacak- giden bu gençlerin geleceği siz rahat olun. Helal ediyormuyom aslaaa" Tüm sağlıkçılarda- böyle salahana gezenlerden- gezipte korona olanlardan alsınlar haklarını- çekilir gibi değilsiniz. COĞRAFYA KADER DİR. boşuna dememişler.

Ekonomi - 22 Şubat 2021  
Esnaf kan ağlıyor çıkıp 1 lira kıra yardımı onu Kume veriyorlar belli değil evde aç kaldık x hedef 2023 az kaldı rahat ol... Türkiyem

Mustafa - 23 Şubat 2021  
Lebaleb kongremizi yaptık.şimdi şemsiyeyi açmaya calışıyoruz. elhamdurillah...

Gözlemci - 23 Şubat 2021  
Hastaneler dolu- sosyal nesafe yok. Muayene olmak için insanlara sürünerek iceriye girip çıkılıyor. Kimse kimseye birsey söyleyemiyor. Öbceden marketlere belurlu sayıda insan alınıyordu. Şindi marketler tıkabasa dolu. Bu durum marjetvsahipletinin

Ezilen dürüst vatandaşlar - 24 Şubat 2021  
ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ ANLAMAYANA DAVULZURNA AZ HASTALIĞI BİLİPTE TAŞİYAN TEMASLI OLUP SÖYLEMEYENLER BU MEBALİN ALTINDAN NASIL KALKAÇAK YASAKLAR HERKESE EŞİT ADALETLİ BİR ŞEKİLDE OLMALI RİZENİN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI KONRÖL ALTINA ALINSIN 10!15 SIKI DENEDİM ADİL BİR ŞEKİLDE DÜZELME OLUR YOKSA OKULLAR RİZEDE MARTIN BİRİNE SAKİN AÇILMASIN BU ŞEKİLDE DAHA KÖTÜYE GİDER SELAMLAR ALLAHA EMANET OLUN

RİZELİ - 25 Şubat 2021  
RİZE VAKADA EN ÖN SIRALARDA PAZARTESİ OKUL AÇILIYOOOOOOOR...HASBUNELLAHHHH

ALİ SARI - 25 Şubat 2021  
NE ALAKA TAM KAPANMA" KURALLARA UYANI AÇIK TUTARSIN- UYMAYANI KAPATIRSIN. YAŞLA KURU NİÇİN BİR YANACAK