Reklamı Geç
HABER DETAY
Bilimsel Adı İnvajinasyon Olan: Bağırsak Düğümlenmesi
12 Mart 2021 - Cuma 15:06
Sağlık

Bilimsel Adı İnvajinasyon Olan: Bağırsak Düğümlenmesi

 

Bağırsak düğümlenmesi yani bilinen diğer adı ile invajinasyon, bağırsak bölümlerinin bir diğer bölüme girmesidir. Birleşen bu bağırsaklar adeta bir teleskop şeklini almaktadır. Fakat bu durum tam bir düğümlenme değil bağırsakların iç içe geçmesi durumudur. Zamanla düğümlenme olan bu bölgede daralmalar meydana gelir, besinlerin ve feçesin ilerleyişi daha zor hale gelir. Normal bağırsak düğümlenmesi daha ciddi olan volvulusa göre daha az şiddetli belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca volvulus daha yaşlı bireylerde ortaya çıkmaktadır. Bağırsak düğümlenmesi nedeni belirtileri ve tedavi yöntemleri için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 

Bağırsak düğümlenmesi hastalığı oldukça ciddi problemlere neden olabilen bir gastrointestinal sistem rahatsızlığıdır. Bağırsak düğümlenmesi besinlerin ve feçesin ilerleyişini engellediği gibi bağırsak dokusunun yeterince kanlanmasını da önleyerek nekroza yani doku ölümüne neden olur. Yeterince beslenemeyen bağırsak dokusu zamanla enfeksiyona açık hale gelir ve kolay bir şekilde delinir.

 

Bağırsak düğümlenmesi volvulus hastalığının aksine yetişkinlerde değil çocuk yaşlarda görülmektedir. Nadiren de olsa yetişkinlerde de çeşitli kanser ve hastalıklara bağlı olarak görülebilmektedir. Bazı çocuklar bu hastalık açısından risk altındadır. Bunlar;

 

 1. 0-12 ay çocuklar
 2. Erkek cinsiyet
 3. Geçmişte yaşanan bağırsak düğümleri veya diğer hastalıklar
 4. Konjenital gastrointestinal sistem hastalıkları
 5. Genetik yatkınlık gibi faktörler bu hastalığın ortaya çıkmasında risk yaratmaktadır.

 

Bağırsak Düğümlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

 

Bağırsak düğümlenmesi çeşitli nedenlere bağlı olarak bağırsak parçalarının birbirinin içerisine girmesi durumudur. Ancak halen tam olarak neden oluştuğu iyi bir şekilde bilinmemektedir. Genellikle sinsiden hiçbir sebep olmadan ortaya çıkarlar. Ancak bağırsak düğümlenmesi hastalığı yaşayan çocukların kış ayları gibi bağışıklık sistemini zayıflatan nedenler dolayısıyla bu hastalığa yakalandığı düşünülmektedir. Ayrıca şu nedenlere bağlı olarak da bağırsak düğümlenmesinin ortaya çıktığı düşünülmektedir;

 

 1. İyi huylu tümör oluşumları
 2. Kanserler
 3. Obezite
 4. Mide hastalıkları
 5. Kronn hastalığı
 6. Ülseratif kolit
 7. Geçmişte yaşanan bağırsak ameliyatları veya hastalıkları

 

Bazı hastalar bağırsak düğümlenmesi ne kadar sürede iyileşir şeklinde sorular sorabilmektedir. Buna net bir cevabın verilebilmesi için düğümlenmenin ve ortaya çıkan belirtilerin tespit edilmesi gerekmektedir.

 

Bağırsak Düğümlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

 

Bağırsak düğümlenmesi yaşayan çocuklarda genel olarak sindirim sistemini etkisi alan belirti ve bulgular çıkmaktadır. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 

 • Mide bulantısı
 • Sümüksü kıvamda kusma
 • Kan kusma
 • Karında hissedilen kitle oluşumları
 • Aniden başlayan ve ataklar halinde gelişen karın ağrıları
 • Huzursuzluk
 • Uykuya düşkünlük
 • Ateş
 • İshal
 • Kısa sürede aşırı kilo kaybı gibi belirtiler yaygın bir şekilde görülmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesinin Tedavisi Nasıldır?

 

Bağırsak düğümlenmesinin tedavisinde öncelikle altta yatan neden çeşitli görüntüleme yöntemleri ile tespit edilir ve buna yönelik tedavi planlamaları yapılır. Eğer buna rağmen iyileşme sağlanmaz ise genel cerrahi hastaneleri doktorları tarafından cerrahi tedaviye başvurulur.

 

Bağırsak düğümlenmesi problemi genellikle aniden ortaya çıkan ve acil bir şekilde müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastaneye yapılan başvurular genellikle bu şekildedir.

 

Bağırsak düğümlenmesi teşhisi konulan çocukların öncelikle yaşam bulguları değerlendirilmeli ve hayati tehlikesinin bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Bu sırada çocuğun ateşi, tansiyonu, solunum sıklığı ve nabız sayısı yakından takip edilir. Eğer herhangi bir dengesizlik var ise acilen müdahale edilir. Ayrıca çocukta aşırı bir sıvı kaybı varsa derhal sıvı takviyesine başlanılmalıdır.

Hastaların bu şekilde yakından takibi yapıldıktan sonra çeşitli lavman uygulamaları ile hastalığın tedavisi sağlanmaya çalışır. Bu uygulamada makattan bağırsaklara ilaç gönderilir ve bağırsak içeriğinin boşaltılarak düğümün açılması sağlanır. Eğer bu ilaç uygulamalarına rağmen bağırsak düğümlenmesi tedavi edilemiyorsa cerrahi yöntemleri uygulanır.

 

Bağırsak düğümlenmesinde cerrahi yöntemlere lavman ile müdahale edilmesine rağmen iyileşme sağlanamadığında başvurulmaktadır. Cerrahi uygulamalara başlanmadan önce hastanın hayati değerlerinin dengeli bir hale gelmesi beklenir ve ardından doğrudan cerrahi yapılır. Bu ameliyat ile birbirinin üzerine geçen bağırsak parçaları ayrılır, hastalığın bağırsakta ortaya çıkardığı hasarlar tamir edilir ve komplikasyonlar önlenir. Eğer hastalığın bir komplikasyonu olarak doku ölümü gerçekleşmiş ise bu doku parçaları alınır ve hastanın iyileşmesi sağlanır.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.