Reklamı Geç
HABER DETAY
RİZELİ HOCADAN ÇOK ÖNEMLİ UYARI. DALGA DALGA GELİYOR
03 Nisan 2021 - Cumartesi 10:34
Sağlık

Covit-19 Dalga dalga geliyor, herkes Kendini Korumalı
 

RTEÜ Araştırma Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Hasan Türüt, Covit-19 konusunda her bireyin kendisini korumak zorunda olduğunu söyledi


RTEÜ Araştırma Hastanesi eski Başhekimi Prof. Dr. Hasan Türüt, Koronavirüs’ un şaka olmadığını her bireyin virüse karşı tedbirlerini alması gerektiğini söyledi. Türüt sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Yine Covid yine Covid. Kimisi kabul etmiyor, Covid diye bir şey yok  diyor, kimi bu bir biyolojik silahtır emperyalist güçlerin uzun soluklu stratejilerinden biridir diyor vs vs....Sonuçta insanlar ölüyor. Sonuca odaklanalım. Maske takmayınca ve kapalı ortamda önlem almadan bulununca bulaşıyor mu bu meret evet bulaşıyor. Daha orasını burasını konuşmaya gerek yok. Önlem almaktan, Aşı olmaktan ve aşı da olsan bir süre daha önlem almaya devam etmekten başka çaremiz yok” dedi


Prof. Dr. Türüt açıklamasında, “Bazı iller yüksek ötesi kategoride maalesef Rize’miz de öyle. Vaka sayıları yarı yarıya arttı. Yatak ihtiyacı da artmaya başlıyor gibi görünüyor. İşin tedirgin edici yanı Mutant virüs oranı da giderek artmaya başladı. Karşımızda sağı solu belli olmayan bir düşman var. Bir anlık gaflete, gevşemeye yer yok. Allah hepimize ülkemize, darda kalanlara, hem manen hem maddeten kolaylık versin” dedi.

 

 


Bu dalga başka dalga diyen Prof. Dr. Türüt, “Hiç dalga geçecek gibi değil. Mutasyon acaba yoğun bakım yatak sayılarını artırır mı, yoksa genelde salgınların sonunu getiren virüsün zayıflaması ve nihayetinde sona ermesine mi doğru gider bakıp göreceğiz.  Yani mutant virüs hastalığını hafif/ağır grip semptomları gibi mi geçirecek insanlar, yoksa eski tip gibi hastaneye/ yoğun bakıma düşürecek ve öldürecek kadar ağır vakalar olacak mı? Sizce bu riski almaya değer mi? Kaldı ki bu virüsün uzun dönemde vücutta ne hasar bırakacağı hala netleşmedi. Bana bulaşsa da ben hafif geçiririm demek çok doğru değil bence. Akıl vermek en kolayı, uygulamadaki esas zorluk bence yeterince inanmak. Önce bu aşamayı halletmek gerek.” Dedi

 

Adınız
Yorumunuz
Vatandaş - 03 Nisan 2021  
Açıklamalar güzel de- sürekli ‘eski başhekim’ sıfatıyla neden açıklama yapılıyor bunu anlamıyorum. Hastanenin bugün bir başhekimi yok mu? Görevdeki başhekim neden açıklama yapmıyor- Ya da Sayın Türüt neden sürekli ‘eski başhekim’ unvanını kullanıyor? Hastanede başka doktor yok mu sürekli aynı isim açıklama yapıyor? Hastanenin basın temsilcisi gibi bir görevi varsa açıklayın biz de bilelim.

Dr. Hasan Türüt - 03 Nisan 2021  
Değerli ˮvatandaşˮ kardeşim- ben basına açıklama yapmadım- bunlar benim herkese açık olan kişisel facebook sayfamdan haber sitesinin yapmış olduğu alıntılardır. Haber yapılmış. Eski başhekim sıfatını ben kullanmıyorum. Bu bir Basın açıklaması/ demeç olmadığı gibi hastaneyi bağlayan veya ilgilendiren bir durum da asla değil doğal olarak. Tamamen şahsi yorumlarımdır. Size coronasız ve sağlıklı günler dilerim...

Vatandaş - 03 Nisan 2021  
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Sayın Hocam. Saygılarımı sunar- size- ailenize ve herkese sağlıklı günler dilerim.

Vatandas - 03 Nisan 2021  
Günde 180 vefat hala hastaneyi etkilemedi diyenlere duyrulur ayrıca kanser kalp hastaları hastanenin önünden gecmiyor

Trt - 03 Nisan 2021  
Senin yerine gelen ne iş yapar hocam

Tevfik Ağansoy - 04 Nisan 2021  
Vatandaş- adam korona diyor- önlem diyor- vaka patladı diyor- sen derdin ne.İki kardeşim ailece karantinada çok ağır konuşurum seninle.

Vatandaş - 04 Nisan 2021  
Vaka sayılarının arttığını- vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını- bireysel olarak alınması gereken tedbirlerin neler olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımızdan tutun da Sayın Sağlık Bakanımız- İl Sağlık Müdürlüğümüz- Valiliğimiz ve birçok siyasetçi ve idarecilerimiz halkımızı bilgilendiriyor. Gündemi azcık takip eden bunlardan haberdar olur. Bu açıklamalar bu kişilerin görevleridir. Görevlerini de layıkıyla yapmaktadırlar. Bizler halk olarak bilim insanlarımızdan bilimsel açıklama bekliyoruz. Haber içeriğinde sık sık kurum ismi geçtiği ve işyeri fotoğrafı olduğu için yapılan açıklama kurumsal açıklama gibi anlaşılmış- fakat neden açıklamayı görevdeki başhekim değil de eski başhekim yapmıştır gibi bir yanlış anlaşılma olmuştur. Sayın Hasan Bey de açıklamanın bireysel olduğunu belirterek yanlış anlaşılmayı düzeltmiştir. Demem şu ki bilim insanları siyasilerin- idarecilerin alanlarına girmemelidir. Sadece bilimsel olarak kendi işlerine odaklanmaları gerektiğidir. Yerli ve milli aşıya odaklanmaları gerektiğidir. Kurumlara- makamlara veya kişilere yönelik eleştirilerde sınırın aşılmamasına dikkat edilmelidir. Haddi ve sınırı aşan yorumların yasal boyutu olduğu unutulmamalıdır. Saygılar.

Vatandaş - 04 Nisan 2021  
‘Günde 180 ...’ yorumlu Vatandaş rumuzuyla yapılan yorum hariç diğer Vatandaş rumuzlu 3 yorum bana aittir. Rumuz karışıklığı olmaması adına... Saygılar EDİTÖRÜN NOTU: Habere katkı yapacak yorumlarınıza Keşke gerçek isminizle yazsaydınız.

Tevfik Ağansoy - 06 Nisan 2021  
Hasan Türüt ü tanımam. Ama Hasan Bey birilerine çok batıyor. Takipteler. Hasan Bey e dikkatlı olmasını tavsiye ederim.