Reklamı Geç
HABER DETAY
AFACANLAR : EĞİTİMCİLER TEDİRGİN.
05 Nisan 2021 - Pazartesi 14:49
Sendika

Eğitimci Tedirgin, aşı olmayı bekliyor.

 
Türkiye, güçlü sağlık-sosyal güvenlik sistemiyle, pandemi ile mücadelede vatandaşlarına maliyet üretmeden başarı grafiğini yüksek tutan ülkeler arasında yer alıyor. Kovid-19 aşısını edinme ve vatandaşların aşıya erişme süreçlerinde de öngörü, planlama ve hızlı uygulamayla virüse karşı koruma sürecini hızla işletiyor.

     

Kovid’le mücadelede ön safta olan sağlık çalışanlarının ve yüksek risk grubunda yer alan 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanların, aşılanması doğru ve gerekli olduğu herkesin ortak kanaatidir.Bu kategoriye girenler hızlı bir şekilde aşılanmıştır.

    

Virüsün son haftalar hızla artması eğitimciyi tedirgin etmektedir.Yüz yüze eğitime geçilmesi ile birlikte öğretmenlerin-eğitim çalışanlarının riski artmıştır.Köy ilkokullarının tamamen açık olması nedeniyle o okullardaki eğitim çalışanlarının öncelikli aşılanması doğruydu.Öncelikli aşılanması gereken gruplar arasında tüm eğitimcilerinde sayılması doğru bir karardı. Fakat henüz aşılamanın başlamayışı, bekleyişte olan eğitimcileri tedirgin etmiştir.Öğretmen-eğitim çalışanları, görevleri ve hizmet sundukları kitle gereği sayısal açıdan büyük bir kitleyle doğrudan ve dolaylı olarak temas halindedir.

     

Bu nedenle hem eğitim çalışanlarının korunması hem de eğitim çalışanları kaynaklı ailelere, topluma bulaşı riskinin azaltılması amacıyla; öğretmenlere/eğitim çalışanlarına aşı konusunda öncelik verilmesi, ivedilikle uygulanması virüsle mücadelede takdiri olmaktan çıkıp, zorunlu hale gelmiştir.

    

Başta yüz yüze eğitimin uygulandığı Anaokulu, ilkokullarda görev yapan öğretmen-eğitim çalışanları olmak üzere, yüz yüze eğitim yapanlar, Halk Eğitim Merkezi gibi eğitim çalışanlarının aşıda öncelikli olması, öğrenciler açısından da korunma zemini üretmenin yanında, yüz yüze eğitimin bir araya getirdiği kitlelerin virüsle mücadele risklerini de en aza indirecektir.

    

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa aldığı karar doğrultusunda Öğretmen-eğitim çalışanlarına yönelik aşı önceliği kararını ve uygulamasını ivedilikle hayata geçirilmesi için; MEB ve Sağlık Bakanlığı biran önce harekete geçmelidir. Ülkemizde, ilimizde hızla artan mutasyonlu virüsün yayılmasının önlenmesi ve Eğitim çalışanlarının beklentisi, tedirginliği giderilmelidir.

 

         
Seyfettin AFACANLAR

Eğitim Bir Sen Rize 1 No’lu Şube Başkanı

Adınız
Yorumunuz
Ali hoca - 05 Nisan 2021  
Enflasyon aldı başını gidiyor. Memuriyet tarihinde görülmemiş bir iş bilmezliğiniz yüzünden %3 e mahkum olduk. Sendika olarak iş bırakma eylemi dahi yapmadınız. Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına dava açmayan tek sendikasınız. Söylediğiniz her söz emin olun eğitim çalışanları tarafından gülünç karşılanıyor. Herkes herşeyin farkında"

mehmet hoca - 06 Nisan 2021  
Ali hoca- Sizin sendikaları da gördük" Tek tek saydırma....

NUSRET - 06 Nisan 2021  
BAZI İNSANLAR OKUDUKLARINI ANLAMIYOR VEYA OKUMUYOR AYNI EZBERLERİNİ YORUM OLARAK YAZIYOR.KONU EĞİTİM ÇALIŞANLARININ AŞI YAPILMASI.EVET ACİLEN GECİKMEDEN HEMEN ŞİMDİ EĞİTİM ÇALIŞANLARINA AŞI YAPILMALIDIR.