Reklamı Geç
HABER DETAY
İKİZDERE'DE TAHRİBATIN ESKİ HALİNE GETİRİLMESİ ŞARTI İLE. ...
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 11:22
Rize

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR;
 

Rize'nin İyidere İlçesinde yapılacak olan Lojistik Merkez'in inşasında kullanılmak üzere İkizdere İlçesi İşkence Dere vadisinden çıkartılacak taş'ın doğayı katlettiğinden bahisle çeşitli kişi ve STK'ların yaptığı açıklamaları dikkatle izliyoruz.

 

Yapılacak işin niteliğini hiç araştırmamış ya da yatırımlar mevzu olduğunda çevreci kesilmiş olan bu grupların amaçlarının doğa, çevre ve insan hakları olmadığını belirtmek isteriz. Zira aynı grupların 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi büyük yatırımların önünü kesmek için benzer bir çaba gösterdikleri hafızalardan silinmemiştir.

 

Benzer grupların ağacı bahane edip Gezi Parkı olaylarını başlattıkları ve çevreyi günlerce talan etmek sureti ile kalkışma içerisine girdikleri hepimizin malümudur.

 

İkizdere halkını kışkırtmak için yöreye gelen HDP'li vekiller ile 64 Baronun taş ocağı ile ilgili yaptığı açıklamayı okuduğumuzda bu çelişkiyi anlamamak izahtan varestedir. PKK tarafından Ülkenin dört bir yanında çıkartılan yangınlara bu güne kadar tek ses çıkartmayan HDP'li vekiller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkari, Şırnak gibi Baroların İkizdere ile ilgili alelacele açıklama yapmaları gerçek niyetlerini ortaya koyma bakımından çok anlamlıdır.

 

Yine PKK'nın siyasi uzantısı aynı parti mensupları ile bir kısım Baroların ABD Başkanı Bıden'ın 1915 olaylarını "Soykırım" olarak nitelendirmesine karşı milli baroların yaptığı ortak açıklamaya imza koymayıp ülkesini değil ABD Başkanının yanında yer alan bu çevrelerin İkizdere ile ilgili yaptığı açıklamaları iyiniyetle bağdaştırmak asla mümkün değildir.

 

Elbetteki doğanın zarar görmesini bizler de istemeyiz. Ancak İlimizin coğrafi yapısı gereği arazilerin engebeli olması nedeni ile büyük yatırımlar için aranan düz araziyi bulmak mümkün değildir. Bu nedenle deniz dolgusu kaçınılmaz olmaktadır. Lojistik merkezle ilgili de en yerinde karar deniz dolgusudur. Deniz dolgusu için de İkizdere İşkencedere'deki taş'ın en uygun taş olduğu bilinen bir gerçektir. Taşın çıkartılması esnasında doğaya verilecek olan tahribatın taş çıkartma işi bittikten sonra giderileceği ve çevrenin eski haline getireceği Devletin en yetkili makamları tarafından taahhüt edilmiştir.

 

Biz aşağıda imzası bulunan Rize İlinde faaliyet gösteren Meslek Örgütleri olarak çevreye verilecek tahribatın eski hale getirilmesi kaydıyla yatırımlara devam edilmesi yönündeki düşüncemizi kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.10/05/2021

 

 

RİZE BAROSU BAŞKANLIĞI

RİZE SANAYİ VE TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI

RİZE TİCARET BORSASI

RİZE ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ

RİZE MUHASEBECİLER ODASI BAŞKANLIĞI

RİZE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANLIĞI

RİZE KENT KONSEYİ

RİZE KENT GÖNÜLLÜLERİ KONSEYİ

TÜMSİAD RİZE ŞUBESİ

MÜSİAD RİZE ŞUBESİ

53 GAZETECİLER DERNEĞİ

Adınız
Yorumunuz
Tevfik Ağansoy - 10 Mayıs 2021  
Taş ocağı nasıl eski haline gelecek?Şaçma sapan bir bildiri- atıl bir proje için orman darmadağın edilecek. Yat limanı vardı. Ne oldu? Köylü mağdur edilecek. Madem lojistik ihtiyaci büyük idi- limanin yan tarafinda yapsaydiniz. Yillarca atıl durdu- hem sehire daha yakin.

Murat - 10 Mayıs 2021  
Sevgili STK’lar keşke sizde gelip oradaki köylüleri bi dinleseydiniz. Yanlış olanı söylemek vatan hainliği değildir. Güzel olanın özünü görmek zordur. Sürekli olarak oradaki köylüleri devlet düşmanı gibi göstermek şu mübarek günde Kul hakkıdır. Anlamadan dinlemeden bileği sahibi olmadan yaptığınız açıklama maalesef halktan haktan yana değildir. Düşünün köylülere 13-5. Hektarlık alamdan taş alacağız sadece 2 yıl sonra ağaçlandırıp bırakacağız deniyor. Ama maalesef birkaçtan sonra aynı yerde söz konusu Cevizlik taş ocağının bittiği yerin hemen başında ( bitişik) ikinci bir 23 hektarlık taş ocağı 5 yolluk süreliğine işletilmek için ruhsat başvurunda bulunuyor. ÇED genel müdürlüğünün internet sayfalarında var. Şimdi soruyorum gizlenen nedir? Yapılmak istenen sadece liman mi? Neden ikinci bir ruhsat müracaatı var? İşkencedere vadisinde Enerji Bakanlığı tarafından verilen 95 hektarlık maden ruhsatı var. Allah aşkına kime inanalım? STK lar olarak kuruluşunu oluşturduğunuz sivil toplumun yanında yer alın lütfen.

Sizi gidi yandaşlar sizi - 10 Mayıs 2021  
Sizin işiniz bu iktidar yat derse yatarsiniz kalk derse kalkarsanız çünkü sizlerin sorgulama için düşünceniz yok hep çıkarınız var...

Mimar - 10 Mayıs 2021  
Komik aciklama açıklama içinde HDP filan banane HDP ye lanet olsun böyle Partiʹye Rize elden gidiyor siz siyaset peşindesiniz

musa - 10 Mayıs 2021  
vicdanlı olun bu bildireye imza atanlar bu sizin köyünüzde olsaydı böyle mi derdiniz.ssırf tarafınızı belli etmek için bu işlere girmeyin

vatandaş - 10 Mayıs 2021  
taraf değilsisiz fanatiksiniz .hdp ile rizenin köyünün yanyana gelmesini nerden çıkardınız

Rizeli - 10 Mayıs 2021  
Akp- hergün birimizi birgün hepimizi mağdur edecek.

ALİ SARI - 11 Mayıs 2021  
İŞİN ORTA YOLU BU BİLDİRİDE SAKLI- İMZAMI ATIYORUM- DOĞRU BİR DEĞERLENDİRME YAPMIŞSINIZ.

İbrahim Günaydın - 11 Mayıs 2021  
M. Akif ne demişti: Dünya dönüyorken yolun üstünde yatılmaz- Davranmayacak kimse bu meydana atılmaz. İlimizde bir lojistik liman için ihtiyaç olan taş orada var. Ne güzel" Değil arazinin bir yerinden taşın alınması ile köyün bir yerinde bir boşluk olacak- bu iş için bütün köyün kalkması gerekse gene karşı olunmamasının milli bir duruş olduğunu söylemek isterim. Ülkemizde bir çok yerde gelişmeler var. Eğer böyle karşı çıkışlar olsa taş üstüne taş koymak mümkün mü olurdu" Yusufeli Rizeʹye çok uzak değildir. O tarihi ilçe yapılan baraj sebebiyle yerinde taşındı- kasaba su içinde kaldı" Nitekim başka bölgelerde bu na benzer çok örnek vardır. Ovit Tüneli Rizemize bir soluklanma tüneli gibi gelişti. Gelişme devam ediyor. Bu tünelle Erzurum ve Güney Doğuya sağlanan bağlantı en önce İkizdere ilçemize gülücük verecektir. İlerde Ovit Tüneli gibi Rizenin dağları- tepeleri altlarından köstebek yuvası gibi delinecek Rizeʹde ilçeler- köyle biribirine yaklaşacak. Belki Rizeʹde köy adı tarih olacaktır. Gelişmenin önünde durulmaz- devlete karşı çıkılmaz. Saygılar- sevgiler.

Hasan - 11 Mayıs 2021  
Ne gerek var bu projeye ovit tünelinide patates doposu yapın gitsin.

Devrim karataş - 11 Mayıs 2021  
Burayı kaşıyanlar zaten mecliste HDPpkk ile beraber şimdi Rize ye gelmişler şaşırmadım.

İsa çakoğlu - 11 Mayıs 2021  
3.köprü ve 3.havalimani ni savunmak en basit tabirle akıl noksanliğidir-bunlar bana göre gecekondu tipi yatırımlardır.zarar zarar zarar

Erol Baba - 11 Mayıs 2021  
ŞİMŞİRLİDE TAŞ OCAĞI VAR. NEDEN ORADAN TAŞ ALMIYORLAR.

İkizdereli Murat - 11 Mayıs 2021  
X siz gelseydinizde o bahsettiğiniz çevreler gelmeseydi meydanı onlara bırakmasaydınız. Araştırın bunların yönetimlerinin çoğunluğu salahra vadisindendir. Kendilerine şehir hastanesi projesi yaparlar gidin işinize vicdansızlar

Yakup Özçelik - 14 Mayıs 2021  
Güzelim ormanları kesip çay bahçesi yaparken derelere kanalizasyon bağlarken neredeydiniz çevreciler