Reklamı Geç
HABER DETAY
KAMU İŞÇİLERİ İÇİN REKOR ZAM İSTEDİLE. DARISI MEMURLARIN BAŞINA
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 12:58
Sendika

Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin 4 bin 800 TL’ye yükseltilmesini, 2021-2022 için ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon + yüzde 3 refah payı talep etti.


Kamudaki yaklaşık 700 bin işçinin 2020-2021 dönemi mali ve sosyal haklarını belirleyecek Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü için bugün masaya oturuldu.


Talepler konusunda işçiler adına ortak hareket etme kararı alan Türk-İş ve Hak-İş’in üzerinde anlaştığı talepler, bugün saat 11.00’de Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’e sunuldu. Çalışma Bakanlığı’ndaki görüşmeleri Türk-İş adına Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar, Hak-İş adına Osman Yıldız yürütüyor.


696 sayılı KHK ile taşerondan kamuya geçen yaklaşık 450 bin işçinin ilk kez dahil olacağı toplu iş sözleşmesinde bu yıl farklı bir yol izlenecek. Taşerondan geçen işçilerin yaklaşık 300 binin asgari ücret ve civarında maaş alması nedeniyle kamuda ücret uçurumu oluştuğu, bu uçurumun ‘taban ücret’ yöntemiyle çözülmeye çalışılacağı belirtildi.

Adınız
Yorumunuz
FATİH - 01 Haziran 2021  
ŞU MEMURLARI HER DEFASINDA GÜN YÜZÜNE ÇIKARMAYIN..MEMURLAR ZAM ALDIKLARINDA--İŞÇİLERDEN HİÇ BAHSETMİYORSUNUZDA İŞÇİLERE ZAM VERİLDİMİ NE OLUYORDA HEMEN MEMURLARI ÖNE ATIYORSUNUZ...MEMURLAR ZATEN DOLU MAAŞ ALIYORLAR OLAN İŞÇİLERE OLUYOR BU HAYATTA....

Fehmi - 02 Haziran 2021  
Fatih kardeş-herkesi memur etmiyorlar ayrıca o memur yirmi sene dirsek çürütürken keyif çatanlar neden se hep memurla uğraşıyor Unutma hastane de muayene ye gittiğin kişi de memur - kısacası her işini halleden lerin tamami memur.ayrimcilik etme ve deki herkes e yaşayabileceği ve hak ettiği kadar ücret verilsin.anlasilan o ki yakınların dan memur olan yok . yok sa işçiden daha az maaş alan memur lar olduğu nu bılirdin