Reklamı Geç
HABER DETAY
RİZELİ İMAM HAKKINDA SUÇ DUYURUSU
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:07
Rize

Ankara Barosu'ndan imam Mustafa Demirkan hakkında suç duyurusu


Ankara Barosu, Üsküdar Yıldırım Beyazıt Camii eski imamı RİZE GÜNEYSULU Mustafa Demirkan hakkında Ayasofya Camii'ndeki programda Atatürk'ün manevi hatırasına hakaret ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.


Ankara Barosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde imam Mustafa Demirkan'ın, 28 Mayıs günü 'Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi' kapsamında hafızlıklarını tamamlayan 136 öğrencinin katılımıyla Ayasofya Camii'nde düzenlenen programda yaptığı konuşmaya yer verildi.


Dilekçede, imam Demirkan'ın "Bu ve bu gibi mabetlerin mabet olarak kalması için inşa edilmiş. Öyle bir zaman geldi ki, bir asır gibi bir zaman içinde bu mabed-i şeriften Ezan-ı Muhammediye, namaz her şey yasak olarak müze haline çevrildi. Bunlardan daha zalim daha kafir kim olabilir. Yarabbi bu zihniyetin bir daha bu ümmetin başına gelmesini mukadder buyurma" sözleriyle Mustafa Kemal Atatürk’e ve manevi şahsiyetine hakaret ettiği belirtildi.


Konuşmadaki sözlerin düşünceyi ifade etmek kapsamında değerlendirilemeyeceği vurgulanarak, Demirkan hakkında '5816 sayılı Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Kanunu'na muhalefet'ten gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

Adınız
Yorumunuz
Tevfik Ağansoy - 31 Mayıs 2021  
Hocalar Atatürk ü sevmezler. Sebebi- atatürk mantık adamıydı. Dinciler- Çanakkale yi evliyalar kazandırdı gibi hikayeler anlatmak isterler. Madem evliya savaş kazandırıyor- kafkas cephesinde ordumuzu kar ve tipiye kim mağlup ettirdi? Evliya neredeydi? Allah nicin rus ve ermeniyi tuttu? Haa yenince evliya yenilince antin kuntin. Atatürk millet kendi kaderini kendi yazacak yedi. Dinci tabuları yerle bir etti. Üzerine rakıyı da vurunca dinci kudurdu. Türkiyeyi afganistan yapamayacaksınız. Gençler hep deist oldu. Hemde dinci iktidar döneminde. Bu size yeter...

M.Cenap - 01 Haziran 2021  
Bu adamlar bir yerlerden işaret almazsa böyle konuşamazlar. Birisi göz kırpıyor o da saçmalamaya başlıyor.Maksat nabız yoklamak. Eğer yeteri kadar tepki gelmezse bir adım daha ileri gidecekler"

nokta - 02 Haziran 2021  
yahu bunlar nasıl hocadır nasıl din adamıdır hayret. sen hayatında görmediğin tanımadığın- konuşmadığın birine kafir diyorsun. belki Allah katında o senden daha efdal bir Müslüman. kaldı ki Atatürk dinini diyanetini bilen bir Osmanlı subayıydı.Bilmediğin tanımadğın kişinin kutsalı ile ilgili konuşmak bir hocaya hiç yakışmıyor.

Kazdal - 02 Haziran 2021  
Bu vesileyle de bu toplumun Allahʹın kitabı Kuranla ilişkisi de ortaya çıkmış oldu. Ne diyeyim Allahʹın hükmüne razı olmayandan daha zalim kim vardır. Hocaefendi Mustafa Kemalʹin adını dahi zikretmemesine rağmen sizler Mustafa Kemalʹin kafir olduğuna hükmettiniz. Esas hakaret davası açılması gereken sizlersiniz.

Mert - 04 Haziran 2021  
Kazdal- Mustafa Kemal in adını zikretmese de onu ima ediyor. Sen hocaefendini savunmak adına burda fikrini yazanların günahlarını alma istersen. Her şeyin doğrusunu Allah bilir. Müslüman görmediği tanımadığı konuşmadığı insanlar hakkında Sui zan etmez değil mi?