Reklamı Geç
HABER DETAY
CHP İKTİDAR OLURSA MİLLETİN ANASINI AĞLATIR
10 Haziran 2021 - Perşembe 15:40
Siyaset

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, eski partisi CHP'yi adeta yerden yere vurdu. CHP'li belediyelerin para tehditleriyle susturulan muhalefet basınının olduğunu belirten İnce, CHP'nin iktidar olması durumunda milletin perişan olacağını söyledi.
 

Başlattığı Memleket Hareketi'ni CHP'den istifa etmesinin ardından partileştiren Muharrem İnce, partisinin MYK toplantısı sonrası basın açıklaması yaptı.


Gündemdeki konulara değinen İnce, konuşmasında kendisine ekranlarda yer vermeyen CHP'ye yakın medya kuruluşlarına sitem etti.


"CHP iktidar olursa milletin anasını ağlatır'' 


Kendisine bir dakika vakit ayırıldığını söyleyen İnce, "CHP’den istifa edip parti kurarsan Halk TV’de, KRT’de Tele1’de haber olamazsın. Bir parti kurmuşuz Halk TV bir dakika beni veriyor, aynı akşam üç saat Davutoğlu’nu gösteriyor" dedi. 


Muharrem İnce ayrıca, CHP'nin iktidar olması durumunda milletin anasını ağlatacağını söyledi.


"CHP para vermemekle susturuyor'' 

Muhalefet medyasının CHP'li belediyelerden ve CHP Genel Merkezi'nden para almamakla susturulduğunu öne süren İnce, "CHP’li belediyelerden para almamakla, genel merkezden para almamakla susturulmuş bir muhalefet basını var. ‘Muharrem İnce’yi, Memleket Partisi’ni gösterirsen sana para vermeyiz’ diye susturulmuş. Siz iktidar olsanız milleti perişan edersiniz" ifadelerini kullandı.

 

Memleket Partisi Genel Başkanı İnce, genel merkezde basın toplantısı düzenledi. İnce, erken seçim tartışmalarıyla ilgili şunları söyledi:


* Erken seçim olabilmesi için hem ya cumhurbaşkanının iradesi lazım ya da 360 milletvekili lazım. Yani her ikisi de iktidara bağlı ama biz Memleket Partisi olarak diyoruz ki ‘Biz seçime hazırız; ama Türkiye’nin demokrasisinin önünün açılması lazım’.


* Gelin, seçime girme şartlarını kolaylaştırın, zorlaştırmayın. Öyle ’15 milletvekili, kiralık, sana gitsin’ gibi ucube işlere girişmeyelim. Türkiye demokrasisinin önünü açın. Hemen seçime gidelim.


* Biz hazırız. Yanlış işlerle uğraşmayalım. Şu anda 20 gün oldu biz kurulalı; 51 vilayette örgütlendik. Bunu yakında 81 yapacağız ama kolaylaştırırsanız ‘Biz seçime hazırız’ diyoruz.


“3 DİL ÖĞRETECEĞİZ”


Muharrem İnce, Kürtçe ana dilde eğitim ile ilgili yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:


* Dediklerimin arkasındayım. Biz çocuklarımıza 3 dil öğreteceğiz. Bir; resmi dilimiz olan Türkçeyi öğreteceğiz. İki; çocuklara evlerinde annesinden öğrendikleri dili öğreteceğiz. Üç; uluslararası bir dil öğreteceğiz.


* Hiçbir devlet çocuğun evinde öğrendiği dili, anasından öğrendiği dili unutturamaz. Bizim derdimiz bundan ibarettir. Ayrıca bu konuda ‘siyasetçiler konuşuyor’ dedim. ‘Pedagoji uzmanları, dil bilimciler, eğitimciler konuşsun’ dedim.


“KANAL İSTANBUL ÖNCELİĞİMİZ DEĞİL”


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidar olduklarında ‘Kanal İstanbul’ projesini durduracakları yönündeki açıklamasıyla ilgili İnce, şöyle konuştu:


* Ekosistemi kaybedersek ekonomiyi kaybederiz. Hiçbir bilimsel tarafı yok bunun. ‘Biz iktidar olduğumuzda parayı da ödemeyiz’. Bunu devlet yönetecek insanların söylememesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir hakkınız yok.* Bu bizim önceliğimiz değil. 1 senedir lokantalar kapalı. O insanlar açamıyorlar yeniden restoranlarını. Önceliğimiz bunlar. Önceliğimiz 41 ilde kuraklık var; önceliğimiz bu. Önceliğimiz emekliler. Önceliğimiz, okula gidemiyor gençler; bilgisayarları yok, internetleri yok. Önceliğimiz bunlar.


* Oraya gidecek olan bir yatırımcı bunun tahkimini, uluslararası antlaşmasını, aklınıza ne geliyorsa onların hepsini yapar. Ya o parayı ödersiniz ya da dünyadan dışlanırsınız. Bunu seçmeni kandırmaya yönelik bir laf olarak algılıyorum. ‘Geçmiş iktidarın borçlarını ben ödemeyeceğim’ demek, devleti bilmemek demektir.


“ORTAK ADAY ERDOĞAN’A ÇALIŞMAKTIR”


Muharrem İnce, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ‘ortak adayda HDP olmasın’ açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Onu ben bilemem, onu Sayın Akşener’e sorarsınız. Ben ortak aday önerenlerin siyaseti bilmediklerini düşünüyorum, matematiği bilmediklerini düşünüyorum. Bunlar değilse Erdoğan’a çalıştıklarını düşünüyorum. Bu mümkün değil. Bu doğru değil. Bu matematik bilimine aykırı. Katılımın yüksek olabilmesi için adayın çok olması gereklidir” dedi

Adınız
Yorumunuz
Tevfik Ağansoy - 11 Haziran 2021  
Seçim gecesi swiss otelde aX yapıyordun. Sende X var mı? İstanbul seçimlerinden ekrem aynı hataua düşmedi.