Reklamı Geç
YAZARLAR
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
Mehmet Emin TOPRAK
02 Ocak 2021 - Cumartesi 12:08
Geçen gün TV’deki bir program dikkatimi çekti!

İsmi “Yerküreye saygı” idi.

Yerküreye nasıl saygı duyacağımızı düşündüm! 

Önce yerküre nedir? Nelerden meydana geliyor konusunu değerlendirelim!

Hepimizin bildiği gibi yerküre, yani içinde yaşadığımız dünyamız, taş, toprak, hava, su, bitkiler gibi muhtelif maddelerden meydana gelmiştir.

Şimdi akıllı, şuurlu insanlar olarak bizler, bu gibi akılsız, şuursuz, sağır, dilsiz maddelere saygı gösterip minnettar mı olmamız gerekiyor? 

Çok teşekkür ederim ağaç ve bitkiler, bana ihtiyacım olan meyve ve sebzelerimi veriyorsunuz, iyi ki her yerde varsın hava, benim sana hayâtî yönden ihtiyacım var, sen olmazsan ben ne yaparım, sayende nefes alabiliyorum; minnettarım size güneş ve toprak, siz olmasaydınız sebze ve meyvelerimizi kimler pişirirdi; sen su, şu sıralar senin kıymetini yeni yeni anlamaya başladık, sana çok teşekkür ederim! Gibi şeyler söyleyip, yerküre’ye saygımızı belirtmeliyiz, öyle mi?

Evet Aziz Dostlar!

Gülünecek şeyler yazdım, fakat Allah’ı hesaba katmadan bu tür icraat ve fiilleri konuşmak, ne kadar anlamsız ise, bir o kadar da gülünç duruma düşürür bizleri!

Kendi kendimizi kandırmaya gerek yok! Bu saydığımız maddeler, insanları tanıyor ve ihtiyaçlarını mı biliyorlar ki, tam da bize göre şekil alıyorlar!

Bu icraatlar, tesadüfen veya kendi kendine olacak işlere hiç benziyor mu?

Yeryüzünün içini bizim ihtiyacımız için depo ve anbar yapan, gökyüzünü su kaynağımız yapan, yerin üstünü nimetler sofrası yapan, denizin dibini doğalgaz ve balık gibi nimetlerle dolduran kim?

Emin olalım ki, bunlar bizleri tanımazlar, bilmezler!

Bizi tanıyan, bizi bilen, bizi seven bizim ihtiyaçlarımızı bilen Birisi var! Yani yerkürenin sahibi var!

Niçin gidip ağaca, taşa, toprağa saygı gösterip, minnettar kalıp, teşekkür ederek gülünç duruma düşelim!

Nitekim Cenab-ı Hak kutsal kitabımızda konumuz ile alakalı şöyle buyuruyor:

“Gökleri ve yeri yoktan var eden Allah hakkında şüphe olur mu!” 

Ayakkabıyı yapan olur da, ayağı yapan olmaz mı? Gözlüğü yapan olur da, gözü yapan olmaz mı? Eldiveni yapan olur da, eli yapan olmaz mı?

Son olarak Bediüzzaman Hazretlerinin şu vecîzesiyle yazımızı noktalayalım:

“Bir köy muhtarsız olmaz, bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olmaz, bir harf kâtipsiz olamaz biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur!”

Demek ki aziz dostlar, çok dikkat etmeliyiz ki, gülünç duruma düşmeden şu imtihan dünyasını bitiririz...

Saygılarımla...
Adınız
Yorumunuz
Ömer Büyük - 02 Ocak 2021  
Her şeye maddi olarak bakmaya başladık maneviyatımız biraz körelmiş Çok doğru şeyler

Pırlanta - 05 Ocak 2021  
Ahiretin tarlası olan dünyayı tanımak. Dünyayı tanımak içinde insanın eşya ve hadiseleri teshir etmesi için yaratılmıştır. Fatih ;İstanbul u aldıktan sonra; hiçbir Ermeni;Rum ve Yahudiye sosyal yaşam;milli kiyafetleri ve yaşamlarına karışılmamıştır. Kanuni döneminde; Yahudilerden gelin yapılmıştır. Saraya çıkarılmıştır. 11.Selim in hanımı Nurbanu Hatun Yahudi gelindir. Dünyadaki insanları yaratan Allah ;c.c; ve ırklarıda yaratan Allah;c.c;..Bugün AMerikalı zencinin boğazına basıyor.Nefes alamıyorum diye bağırıyor. Ama dünya işitmiyor.Rusya ve Amerika BM de üye..Menfaatlerini koruyorlar.Birbirinin boğazına basmıyorlar.Irak;suriye;Libya;Kıbrıs daha neler ve neler bölgedeki insanlar;terör;suikastlerle öldürülüyor.Şu hale bakınız muhalefe Amerika nin Irak;Suriye ve Libya ya demokrasi getirdiği gibi Türkiye ye de geirecek diyen nice mektep kaçakları var.Bu mektep kaçakları yüksek vekillik ücreti olarak;insanların yiyim;elbisesi ile uğraşıyor. Vatana ve millete bir kuruşluk katkısı yok.Ama vatana ve millete çok büyük kötülükleri var...İstanbul da Kilise papazları örtülü..Erkek Papazlar..Örtünme- Kırıstiyanlıkta;Yahudilikte ve İslamiyette var. İnanip;inanmamak da insanlar kendileri karar verir.Bireylerin kararlarına Milletvekilleri karışabilir mi? Dünya hukuk sistemlerinde bireysel özgürlükler var.Düşünce var.Fikir var.Hakaretler fikir değildir.

a.a - 06 Ocak 2021  
Hocam; seni ve yazılarına yorum yapanları büyük bir heyecanla takip ediyorum.Doğrusu Pırlanta rumuzlu yorum yapan arkaşımız gibilerden çok şey öğreniyoruz.Oluşturduğunuz bu billur bilgi pınarından kana kana içmek biz faniler için farz oldu artık.

a.a - 06 Ocak 2021  
Hocam; yazınızın başında Yerküreye nasıl saygı duyacağımızı düşündüm" yazınca gözlerime inanamadım..Sizin düşünebilmeniz beni oldukça şaşırttı.Lakin;sizin Risalei Nur kapsamı dışında bağımsız düşünebilme yetinizi yitirdiğinizi düşünüyordum. Düşünmek zor iştir hocam;zaten Saiti Nursi herşeyi düşünmüş o ne dediyse o.Zorlamayın kendinizi.

körcemal - 06 Ocak 2021  
Yazarlarımızı seviyoruz. Gayemiz dünya insanlığına şeker tozu tanesi kadar olsada katkıda ve öneride bulunmak..1980 yılında Risaleyi NUR un sohbetlerinde çaylar içmiştik. İlim adamlarımız yorumcularımızdır. Çünkü ruhları hak ve hakikatlerini dünya antenlerinden alıyor..Yorumları çok okuyorum.Çok şeyler öğreniyorum.

Rizeli FİLOZOF - 06 Ocak 2021  
YARATICININ VARLIĞI DİNLERİN VARLIĞINA DELİL OLMAZ. YANİ YARATICI; PEYGAMBERLERLE ÇALIŞIYOR VEYA ÇALIŞMIŞ OLMAYABİLİR. BUNA EN BÜYÜK DELİL: HER DİNDE YARATICININ İSMİ FARKLIDIR. MESELE YARATICI YA İSLAM DA ALLAH- YAHUDİLİKTE VE HRİSTİYANLIKTA ELOHİM; YAHWEH; ABBA; YAHOVAH VE ADONAI GİBİ İSİMLER KULLANILIR.(TÜRKLERİN TANRI KELİMESİNE HİÇ GİRMİYORUM. TÜRKLER ÇÜNKÜ PEYGAMBERLİKTEN BAHSETMEZLER.) ŞİMDİ SORU ŞUDUR: YARATICI NE PEYGAMBERE KENDİNİ NİÇİN FARKLI BİR İSİMLE TANITMIŞTIR. SİZ HER GÖRDÜĞÜNÜZE KENDİNİZE FARKLI BİR İSİMLE Mİ TANITIYORSUNUZ?

çay çiçeği - 07 Ocak 2021  
a.a yorumcu arkadaşımız; ruhlarımız aynı..Bildiklerimizi paylaşmak;bilmediklerimizi öğrenmek...Rizeli şairlerimiz derler ki; Bildiklerimin öğretmeniyim.Bilmediklerimim öğrencisiyim...Bütün bilgilerin-ilimlerin pınarı sevgidir.. Dünyada ve mezarlıktada devam edecen güzelliklerin en güzeli... Selam olsun dostlara..

Nevzat Goloğlu - 09 Ocak 2021  
İlginç soru: Her peygambere Allah kendini niçin farklı bir isimle tanıttı? Buna ilahiyatçılar cevap vermelidir?

Gerçek Hoca - 12 Ocak 2021  
Eğer türklerden bir peygamber çıksaydı yaratıcının adının "Tanrı" olduğunu söylerdi. Bu işler böyledir. Şunu da unutmayalım- ortadoğuda peygamberlik bir meslek gibiydi. Hz. Muhammet zamanında da müseylime ve karısı peygamber olduğunu söylemiştir. Sanırım Amr bin As; bu müseylime yi öldürdü. Karısını da kendine karı yaptı. Oysaki müseylimenin karısı da peygamber olduğunu söylüyordu. Bu kadar bilgi yeter daha çok şey yazarım ama..

can - 12 Ocak 2021  
Dünyada edebiyati düzgün olan iki millet var . İngiltere ve Türkiye..İngiltere ile Serbest Ticaret antlaşması yaptık..


Diğer Yazıları

KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?