Reklamı Geç
YAZARLAR
364 GÜN KÖR 1 GÜN GÖR
Yasemin ÖZÇELİK
03 Ocak 2021 - Pazar 20:00

24 Kasım’larda methiyeler dizdiğimiz, çiçeklerle karşıladığımız; geri kalan 364 günde “yatarak para kazanıyorlar, 3 ay tatilleri var- yok yok 4 ay…- dediğimiz öğretmenler için birkaç kelamım var.

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen Hz. Ali’yi de biliriz; “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” diyen Ulu Önder’i de. Kimi zaman diğer mesleklerle maaşlarını, çalışma şartlarını, tatillerini karşılaştırırız da bütün meslek sahiplerini yetiştirenlerin de öğretmenler olduğunu unuturuz. Çoğu zaman eğitimi onlardan daha iyi bilir, eğitimcilik adına onlara akıl bile veririz. Hatta o kadar abartırız ki bazen, evde bir çocukla baş edemeyip her gün onlarca çocukla uğraşan öğretmenlere pedagoji dersi bile veririz.

Elbette ki eğitim sadece öğretmenlerin omuzlarına bırakılamayacak kadar ağır bir iş. Elbette veli de idareci de öğrenci de üzerine düşenleri yapmalı. Elbette ki eğitimin içinde olmalı veli. İçinde diyorum, başında değil. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen müfredatı her biri farklı yöntem ve teknikle öğrencilere sunan öğretmenlere biraz olsun güvensek, biraz olsun 24 Kasım’lardaki o samimiyeti (!) göstersek… Biraz olsun onların yanında dursak – onlara keyif bahşetmek için değil ha, kendi çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için – neler neler değişir bir bilseniz, neler neler…

İyisi mi 364 gün onların milletimiz için, çocuklarımız için ne kadar önemli olduklarını unutarak kör olup 1 gün sahte gülüşlerle “Öğretmenler Günü’nüz kutlu olsun!” nidalarını rafa kaldıralım. Ne zaman ki onların gerçek değerlerini anlarız, işte o zaman her gün onlar için Öğretmenler Günü olacaktır.

Adınız
Yorumunuz
Yusuf - 03 Ocak 2021  
Değeerlere değer katarak bir yerlere varabiliriz . Teşekkürler bu güzel anlamlı yazi için .

nazlıgül - 05 Ocak 2021  
Ben öğretmenim.Hanımımda öğretmen. Ayda on milyon alıyoruz.Otomobilimiz var. Çayımız var.Dairelerimiz var. 4 ay tatil var. İndirimli belediye otobüsleri var.Ne yok ki ? Öğretmenlere verildiği gibi Allah bütün insanlara versin? 1980 de Rize de öğretmenlik yaptım. Bugün Rize nin zenginlik seviyesi bireysel olarak Rusya dan yüz kat İran dan 50 kat; Batum;Gürcistandan 500 kat daha zengindir. Kurumsal olarak Rusya da bol ;tank;uçak füze;roketler var. Aç kalınca ülkelere saldırmak var..

Nazlıgul e - 06 Ocak 2021  
Yazıda öğretmen maaşları ile ilgili bir durumdan bahsedilmemis zaten. Zenginliğiniz çayınız yahut arabanız... Yazıyı tekrar okuyun bence öğretmenim. Sanırım diğer haberlerden etkilendiniz siz. Zaten mesele bu; öğretmene saygı kavramını sadece maaşa indirgenmis olması. Allah daha çok versin Rize ye de; size de.


Diğer Yazıları

Öldürülen tüm kadınlar yolluydu(!)
RİZELİ SANATKÁRLAR,KLASİK SANATLARDA RİZE'DE SANATSEVERLER İLE BULUŞTU
İCRAATA GEÇMEYEN TÜM CÜMLELER ENGELLİ
RAMAZAN ÖĞRETMENİN SERZENİŞİ
ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN RİZE'DE HER VATANDAŞA BİR BEKÇİ BİR DE POLİS Mİ TAHSİS EDİLSİN
YİNE ÖLDÜRÜLDÜK
BEYAZ ÖNLÜKLÜ MELEK
ŞÜKRAN YAĞCI OKUYUCULARI İLE BULUŞTU
AH PINAR AH !!!
HATIRLANMAK VE ÖNEMSENMEK GÜZELDİ
DOKTOR TAHİR ERSÖZ'ÜN MESAJINA ENGELLİ DOSTLARINDAN CEVAP
ORDA BİR OKUL VAR ÇOK YAKINDA
YEMEK KARTİNDA 1 LİRA KALMIŞ KURTULUŞ ÖLÜM ÖYLEMİ
RİZE'DE SAHİLİMİZİ KİRLETİYORUZ FARKINDAYIZ?
KIZ BABASI OLMAK
ANNELERİ İÇİN ÇOCUKLAR ÖLMEZ
NE OLUYOR BU ÇOCUKLARA ! İNTAHAR !!!