Reklamı Geç
YAZARLAR
Dertli gönüllere kramp, "İşte benim Donald Trump"
Mustafa Barış ÖZTÜRK
09 Ocak 2021 - Cumartesi 10:09

Beklenen gerçekleşti. Trump’ın çağrısı üzerine Washington’da toplanan her renk ve ırktan, kostümlü-kostümsüz, kovboy kılıklı göstericiler, gökdelenlerin sahipleriyle eşit oy haklarına sahip olduklarını düşünerek oylarına sahip çıkmaya çalıştılar !

Seçim sonuçlarını onaylamak üzere toplanan Temsilciler Meclisi ve Senato’nun bulunduğu Kongre binasını bastılar. Güvenlik görevlilerinin yetersiz kalması üzerine ulusal muhafızlar göreve çağrıldı. Silahlı çatışma yaşandı ve dört kişi öldü. 50 den fazla kişi tutuklandı.

Ama

Ne yapsalar boş Manhattan'daki GÖKDELEN'lerden gelen bir karar vardı !

Sonrasında sokağa çıkma yasağı geldi. Washington’un ardından komşu Virjinya eyaletinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Eski ABD başkanlarından Bush yaşananların bir “kalkışma” olduğunu söylüyor. Çok sayıda Demokrat yetkili ise olayları bir “darbe” olarak niteledi.

“Kalkışma”, “darbe”, “sokağa çıkma yasağı”, “silahlı çatışmalarda ölenler” vb; ABD’yi bu tanımlarla birlikte düşünmek bile artık yeni bir dünyada, yeni bir çağda yaşadığımızı gösteriyor.

Bu tür manzaralara bugüne kadar; Latin Amerika, Afrika, Asya ve Avrupa’nın doğusundaki ülkelerde sık sık şahit olduk. Ve bilindiği üzere bu tür karışıklıkların ardında çoğunlukla bir yabancı elinin olduğu ya en başından beri belliydi ya da çok geçmeden ortaya çıkıyordu.

“Turuncu Devrimler”de, “Arap Baharı”nda olduğu gibi…

Son 70 yıl içinde bu “yabancı el”, genellikle ABD’nin eli oldu.

Ama ABD’deki olayların arkasında bir “yabancı el” yok. Etme bulma dünyası !
ABD ektiğini biçiyor.

Bugüne kadar başka milletlerin emeğini sömürerek yarattıkları “refah dünyasında" yaşayanların “sahte Cennetleri” yok oluyor. Bu Sahte Cennet’de bugüne kadar barış içinde yaşamış olanlar, dışardan akan zenginliklerin musluğu kısılınca, başkalarının emeğine göz koymanın alışkanlığıyla şimdi de hemen yanı başında bulunan kendi yurttaşlarının emeğine göz dikiyor.

Kongre binasını basanların bile yağmalamayı düşünmesi ibret vericidir.

Arka plan

Elbette washington’daki Kongre binasını basma olayının bir arka planı vardır:

ABD artık dünyanın en büyük ekonomik gücü değil. Dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesi (RCEP), Doğu Asya’da ABD’nin baltalama gayretlerine rağmen gerçekleşti.

Çin ve Avrupa Birliği, gene ABD’ye rağmen kapsamlı bir yatırım anlaşmasına vardılar. Rusya ile AB arasında da doğal gaz başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği daha ileri boyutlara varıyor.

Afrika’da yatırım ve işbirliği alanlarında Çin, ABD başta olmak üzere bütün Batılı ülkelerin nicedir önünde bulunuyor. Kara kıta yüzünü Asya’ya çevirmiş durumda.

“Arka bahçe” Latin Amerika’da da artık ABD’nin borusu ötmüyor. Venezuela ve Bolivya’nın sergilediği direniş ve kazandıkları başarılar, artık devranın değiştiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Son 20 yıl, ABD’nin askeri yenilgiler dönemi oldu. Dünyanın sıcak çatışma

bölgesi olan Batı Asya ve Kuzey Afrika’da yaşananlar ABD açısından gerçek anlamda bir yenilgidir. Her ne kadar direk kendi askeri ile savaşmasa da Suriye başta olmak üzere, Kafkasya ve Libya’da yaşanan bütün sıcak çatışmalarda kaybeden, gerçekte ABD’dir.

Ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda yaşanan bu gelişmeler doların rezerv para

olma özelliğine darbeler anlamına geliyor. Son on yıllarda Dolar’ın rezerv para özelliğinde zayıflamalar görüldü. Ama asıl gelişme önümüzdedir. Kurulmakta olan Yeni Dünya’da dolar rezerv para olmayacaktır.

Böyle bir gelişme, ABD’nin kâğıt maliyetine milyarlarca dolar basarak dünyanın zenginliklerini ABD’ye aktarma soygununun son bulması olacaktır. Elbette küreselcilerin para musluğu biryerlere akacaktır ve bu gelişme, ABD’nin “Sahte Cennet”inin sonu anlamına gelecektir.

Koronavirüs salgını bütün bu gelişmeler üzerine geldi. Ölü sayısı ABD’de 300 bini

geride bırakmış durumda. Serbest Piyasa’nın kalesi, bütün insanları ilgilendiren bir felaketle karşılaştığında çaresiz kaldığını gösterdi. Parası olan kendini kurtarabiliyor ama çoğunluğu zenciler ve Hispanikler olmak üzere ABD’nin emekçileri ve yoksulları ölüyor.

Bu gelişme, ABD yurttaşlarının ülkelerine, yöneticilerine ve hakim sisteme olan inançlarının ve güvenlerinin yok olması anlamına gelmektedir. Bir ülkede, yurttaşlarda güven duygusunun yok olması her türlü kargaşaya, iç çatışmalara kapıyı aralar.

ABD’de olan budur.

Başka etkenler de sayılabilir. Ama bütün bu gelişmeler ABD toplumunu bir arada tutan bağları dinamitliyor.

Washington’da başlayan olaylar son değil başlangıçtır.

ABD’nin dünyanın geri kalanından elini eteğini çekip kendi ülkesinde üretime yönelmesi ve dünyanın geri kalanıyla eşitlik temelinde yeni ilişkilere yönelmesi biricik çıkış yoludur. Ama bunun gerçekleşmesi öyle kolay olmayacaktır. Sancılı, çatışmalı bir süreç başta ABD, bütün dünyayı bekliyor.

6 Ocak günü Washington’da yaşananlar bundan sonra sık sık tanık olacağımız gelişmelerin habercisidir sadece. Tıpkı geçen sene siyahi George Floyd’un öldürülmesinin ardından yaşanan olaylar gibi...

Kişısel kanaatım Amerika da "Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu" .
Ve
Diğer ülkelerdeki seçimlerin yargıcı olmaya çalışan’ ABD'nin ‘alçakgönüllülük’ dersi alması gerektiği şeklindedir.

Neyse ben hard rock ve Metallica dinlemeye devam edeyim.
3M kuralına devam. MASKE, MESAFE, MUSLUK !
Sağlıklı günler...

Adınız
Yorumunuz
Sinan - 09 Ocak 2021  
Zeki Müren den Donolta mı hocam

deniz - 14 Ocak 2021  
Amerikan dünya çapındaki sermaye- Trump ın gençliğinden korkuyor. Amerika da aynı okuyu kullanan Trump gençliği-muarizleri tarafından -oyları sayılmıyor.Mahkemeye dosya veriyor. Cevap yok... Trump gençliği-Napolyon gençliği gibi engel tanımıyor. Avrupa da yeni Nabolyonlar çıkacak...Amerika daki zenginlere Trump gibi bir lider çok önemli ve değerlidir...

Nazlıgül - 14 Ocak 2021  
Dünya gerçekler üzerinde döner.. " Her ağacın kurdu kendi içinde olur " Bakarsınız-koca koca ağaçları ekskavatörler koparamaz. İçerisinden bir kurdun aşındındığı çizgilen- rüzgarlı havalarda ilk kırılan ağaç olur..Amerika da evsiz sokakta yatan nice vatandaşlar var..Mısır da - mezarlıklarda yatan nice vatandaşlar var..40 yıl haca giden vatandaş- bir günde Mısır a gidip mezarlıklarda yatan evsiz vatandaşları görsün.. "Bir insanı kurtaran-bütün insanlığı kurtarmış gibidir." Dünya insanlığı-eşya ve hadiselerin teshisi için yaratılnıştır. Mezarı İngiltere de olan Karmaks - öldüğü zaman-baş ucunda ısırılmış bir elma vardı. Batı kapitalizme-karşı Karrlmaks sistem geliştirdi.Vahşi kapitalizme karşı dünya mücadelesi devam edecektir.

yunus - 14 Ocak 2021  
TRUMP gider ayak CAATSA yaptırımlarını imzaladı. Bu yaptırımlara dahil olan 5 ülkeden biri Türkiye..Amerika bizi sevmez. Sevmiyebilir.Ama Türkiye ye neden yaptırım uygulamalarını imzalıyor. Türkiye- Suriye-KKTÇ -Libya ve diğer konularda istediklerimizi yapmıyor? İstediklerine bakalım. Suriye de terör devleti kurmak istiyor.Libya ve Kıbrısta istedikleri var..Kısaca Amerika bölgenin taksımatını yapmak istiyor.NATO çevçevesinde Türkiye-Amerika ile müşterek bir devlet.. Amerika ve Rusya BM de üye..Kendi çıkarlarını korumada veto hakkına sahip..Bu konularda deriliğine doğru bölge çapında-genişliğine doğruda dünya çapında üniversitelerimiz-ilim-fen-teknoloji insanlarımız-medya kuruluşları müşterek çalışarak katkı sağlayıcı- önerileri olmalıdır. Bu konular devlet ve millet olarak çalışcağımız öncelikli birinci konular arasında olmalıdır.


Diğer Yazıları

Benim de bir hayalim vardı. BABA OLMAK !
Eller kadir kiymet bilmiyor anne,
İYİ BAYRAMLAR
DİLEK TAŞI.. . KAPİ VE KUPLİLERİ
"İnleyen Nağmeler" eşliğinde,
Geççek mi? Ne dersiniz?
Gündem her dakika değişiyor.
Bana bir anlatsana nedir bu iş Mehmet dedim.
Merhaba 2022 Merhaba Yeni Yıl !
Ne acıdır ki bir ömür enflasyonla yaşlandık !
Hayat, salgın yokmuş gibi akarken...
Dostun Attığı Taş Kafa Yarmaz !
Yolcu, Hancı olduğunu sanınca !
RİZE'DEN BAKIŞ. YURT MESELESİ.
"UYUŞTURUCUYA DİKKAT"
İŞLER SARPA SARMADAN !!!
YANAN ORMANLAR,YÜREKLER, KEŞKE'ler
TÜNEMEYE DEVAM !
"Senin Başka Işin Yok Mu ?""
RÜZGAR GÜLÜ ve DİKENİ
19 MAYIS 2021 BİZ NELER İLE MEŞGULÜZ
Mr. & Mrs. Brown’lu Yıllar...
1 NİSAN ŞAKA DEĞİL İNSANLIK AYIBI
8 MART 1857
BAZEN TAŞINMAK İYİDİR
SARI SAYFALAR VE TELEFON
Kaptanın Seyir Defteri, 31 Aralık 2020
TÜPLÜ TELEVİZYON Nesline göre, Z KUŞAĞI !
​3M kuralına devam. MASKE, MESAFE, MUSLUK !
Bir Pazartesi sabahı, saat 10:53 İstanbul...
Mutlu Öğretmen, Mutlu Eğitim
İzmir’deki depreme veya Mesut Bey’ın ölümüne sevinmek nasıl bir ruh hali?
Atalarımız, “Toprağa iyi bakarsan, seni her mevsim doyurur.
ALTI DERECELİK AYRILIK TEORİSİNDE İNSAN
SEBEBİ DIŞ GÜÇLER Mİ? HAYIR BENCE İÇ GÜÇLER
TAVUK VE PALAMUTTAN EGE DENİZİNE...
Maske YOK, SOSYAL MESAFE YOK - Korona BURDA ! SEN SAĞ BEN SELAMET
BURASI ÇOK ÖNEMLİ. PUSULAYI İCAT ETTİN
BU İŞİN ŞAKASI YOK RİZEM
BIRAKIN KADINLAR YAŞASIN
Pınarlar Kurumasın...
SİHRİ BOZULAN KUTU
Z DEN, SLM, MRB., NBR, BRO..
Cahil der ki maske mesafa banane, Virus der ki cahillik şahane !
O Kadınlarki İtilmiş Gündüzlerde
Eyy Trump, Beyaz dersem çık, SİYAH dersem çıkma !
Kapı Arkasından Dinlemeyi Seven Modern Kalfalar
Askıya koydum derdimi, Bir içerı bir dışarı...
”Nerde O Eski Bayramlar” ifadesi gerçekten mana kazandı bu bayramda !
Tüm Anne Yüreğine Sahip Olanlara...
2020'de Dünya'da kesinlikle bir şeyler oldu
EV HALLERİ
0.000000001 gr lık Virüs kadar ağırlığınız yok bilesiniz.
Mahpusluk Günleri
KarantinaGünleri 2020
Dünyanın iflahını kesmeye bir virüs yetti.
"Her Şey Çok Güzel Olacak" tı ?
ŞİMDİ AYNI GEMİDEYİZ İŞTE
Mutlu öğretmen, Mutlu eğitim, Mutlu toplum...