Reklamı Geç
YAZARLAR
HER İLE ÜNİVERSİTE VE YÜKSEK KONTENJANLAR YANLIŞ OLMUŞTUR
Osman DEMİR
14 Ocak 2021 - Perşembe 13:47

1923 ten bu yana toplam 77 üniversite açılmışken, 1980 yılında hepisi devlet  üniversitesi olan 19 tane üniversite varken son 15 yılda özel ve devlet olmak üzere 129 yeni üniversite daha kuruldu ve açıldı. Bu çok yüksek bir rakamdır. Aynı zamanda büyük bir plansızlık ve hesapsızlıktır. 2005 lerde 3-4 milyon olan öğrenci sayısı 2012 lerde 5 milyona çıkmış bugün ise 7 milyonu aşmıştır. Sadece üniversite sayısının anormal artması yetmemiş kontenjanlarda arttırılmıştır.


19 üniversite varken bile mezun olanlar iş imkanı bulamazken bugün 200 ü aşkın üniversite mezununun yarısının bile iş bulma imkanı yoktur. Öyle bir potansiyelimiz hacmimiz ve iş sahamız yok. Vilayet bile olması doğru olmayan, Bayburt'a, Bartın'a, Kilis'e ve benzeri bir çok yerde devlet üniversiteleri açılmıştır. Neymiş efendim, her ile üniversite olsun, oradakiler büyük şehirlere gitmesin. Bu yanlış bir düşüncedir.


LİSE DEĞİLKİ EVİN YAKININDA OLACAK, BU ÜNİVERSİTE..


Söz gelimi Bayburt'ta bulunan öğrenci, üniversite için zahmet edip Gümüşhane'ye, Trabzon'a yada Erzurum'a gidecek. Üniversite böyle birşey. Bayburt'ta da meslek lisesi olacak yada bir Meslek Yüksek okulu olacak. Olması gereken buydu. Bayburt, Bartın, Kilis ,Rize yada Batman farketmez ,isim önemli değil. Buralardaki öğretim elemanı yetersizliği, laboratuvar vs altyapı   yetersizliği ve eğitimin kalitesi de  ayrı bir bahis konusu ve çok yetersiz.Açılan bölümler ise hiç ihtiyaca göre açılmamış. En kolay açılan işletme, en çok o bölüm açılmış, Şimdide elini sallasan, işletme, maliye, iktisat vb mezunu var yüzbinlerce. Atanamayan ve atanma bekleyen 10 binlerce öğretmen varken, bir sürü öğretmenlik bölümleri açıldı.

Buradaki binalara ve yurtlara da az para harcanmadı, hatırı sayılır paralar ödendi. Üstelik yüksek faizle borçlanan bir ülkeyiz, şu anda bu  çoğu betona harcanan bu borçları ödemekte zorlanıyoruz ve yeni borçla ödüyoruz. Yazık değilmi, yanlış değilmi? Şimdi buralardan mezun olan gençler iş bulamıyor ve diplomali işsizler ordusuna katılıp boşta geziyorlar. Buraları kazanmak için derhanelere 1-2 yılını verdiler ve bir dünya paralar ödediler. Anne babalar yemedi içmedi, çocuğum okusun diye fedakarlık edip ona harcadı.Şimdi 25 yaşlarına gelen bu gençler sabahtan akşama kadar evde oturuyor, iş bulamıyor ve hayata tutunamamanın vermiş olduğu stres ve sıkıntıyı aileleri ile birlikte  yaşıyorlar. Yazık günah. Bu okullara giderken hiç böyle olacağını bilmiyorlardı. Bunu esas bilmesi ve

PLANLAMASI GEREKEN DEVLET Tİ. .

Böyle büyük ve yanlış bir plansızlık olamaz. Evlenmek desen kentte işi olmadan evlenmek kimsenin ve hiç bir ailenin istemediği, yapamadığı bir şey. Dolayısı ile 30 lu yaşlarda evlenemeyen 100 binlerce genç bu yaşlarda hala daha velilere yük olup onların eline bakmakta hayatı ıskalamak üzereler. Bunun olumsuz sosyolojik ve psikolojik yansımalarını yaşıyorlar. Büyük bir iş gücü kaybı yaşanmaktadır. Oysa bunları ortaokuldan sonra meslek liselerine yönlendirmeliydik. Bir kısmınıda 2 yıllık meslek yüksek okullarına gönderip kısa yoldan 18-20 yaşlarında meslek ve iş sahibi yapmamız gerekirdi. Bayburt'ta meslek yüksek okulu, Batman 'dada meslek yüksek okulu olacaktı. Üniversite sayımız 200 değil 100 olacaktı, ama mezun olanlar hem iyi eğitilmiş olacak hemde iş bulacaktı. 

Çok büyük bir plansızlık ve hesapsızlıkla hoyratça paralar harcandı, gençlerimiz heder edildi, seneleri harcandı, aileler sıkıntı içinde hayal kırıklığı yaşadı. Bunun övünülecek değil, utanılacak birşey olduğunu hala daha anlamadık mı?. Halk anlamıştırda siyasiler için söylüyorum.  
Adınız
Yorumunuz
yunus - 14 Ocak 2021  
Rize üniversitesi çay üretimi ile müşterek çalışmalı...Çayın ihracatı için - Rize-Artvin ve Giresun üniversiteleri arı kovanı hummasiyle çalışmalıdır.Özel sektör ve devlet sektörü müşterek çalışmalıdır.

Saffet Eren - 14 Ocak 2021  
Ülkemizin en büyük ihtiyacı ara elemandır- ben 10 yıldır cnc işleme operatörü arıyorum. 30-40 yıllık personelle çalışıyoruz-arkası yok. 9

deniz - 15 Ocak 2021  
İlmin mekani üniversitelerdir.Sermayeleri ilimdir.Üniversite sayıları yeterli değildir.Liseyi bitiren okumak istediği üniversitede kayıt yaptırıp okumalı..Yıl sonunda yüzde 70 başarısı olmayanların üniversiteden kaydı kesilir.Üniversite sınavlarına giren iki milyon- kazanan 500 binkişi..Dışarda öğrenci kalmamalıdır. İki milyon genç okumak istiyor.Bu sayı Türkiyede en az 5!10 milyon olmalıdır. Çünkü 82 milyonluk Türkiyede üniversite okuma oranı yüz 40 olmalıdır.. İlim beşikten mezara kadar insanlara gerekli... İlimden kaçmayacağız.Avrupaya imreniyoruz.Ama üniversite okuma oranı yüzde 40.. Türkiye-1970 yıllarında Suriye den fakirdı..Üniversite oranı 20 yılda her ilde üniversite açılmıştır.Özel üniversiteler çok azdır. Artması gerekir. Bugün üniversitelerin artması - büyük değerdir.Aç duralım.Ama üniversite okuyalım...Avrupada ne varsa Türkiye de de olsun...

Ilyas Demir - 16 Ocak 2021  
Eğitimde kaliteyi yükseltmek- üniversite sayısını artırmakla olmaz. Klişe sözlerle " her ile bir ünivrsite" planlama yapılamaz. Dünya genelinde ilk 500 üniversite arasına giren bir üniversitemiz bile yok. Ünivesite okumak sadece bir okulun belli bir programını tamamlamak değildir. Üniversite olacak bir şehitin taşradan gelen öğrenciler için bir kültür geniş bir ufuk kazandıracak vasıfları olmalıki gelen gençler buralarda kendilerini geliştirebilsinler. Üniversitede okumak için gençler ülkeler- kıtalar değiştiriyor. Biz 100 km ötedeki şehire gitmeyi bile zor görüyörüz.

emin - 17 Ocak 2021  
ne yani insanlar lise mezunu işsiz olunca problem olmuyorda üniversite mezunu işsiz oluncamı problem oluyor.

deniz - 18 Ocak 2021  
Üniversiteler ilmin mekanlarıdır. Köylerdeki üniversiteler camiler-kur an kurslardır.İlim öğretilen yerler üninersitelerdir. Kur andan uzak kalan üniversiteler-insan sevgisinden de uzak kalır. Bugün kötülüklerin kaynağı kur andan uzak kalmaktır. İnanıp inanmamak bireylerin vereceği karara bağlıdır. Ömür kısadır. Allah ın rahmeti kainati kaplamıştır. Rahmete muhtaç dünya insanlığı yaratılmıştır. Dünya insanları Allah ve Resulune muhtaçtır. Bireyler kendileri karar verir. Ömür kısadır. Bütün insanları son günde yüzleri Allah a çevrilecek.

yunus - 21 Ocak 2021  
Üniversite okumadan da SABANCI gibi dünya çapında iş adamı olunabilir. Ama üretimde ziraat mühendisleri olmadan - gıda maddelerinin kalitesini ve verimini artırmak için- ilim gerekir..İş yaparsan ihtiyacın olan uatayı ararsın..Köplerde ustalar aranır...Kentlerde de aranır..İstanbul Boğaz Köprüleri işçilerin ve teknik çalışanların eseridir.Her eserin ustası vardır. Rize de çay toplayan ustalarımız annelerimiz-kardeşlerimizdir. Her mesleğin ustası vardır. Karadeniz Bölgesinde hidrolik kolları üretecek işletmeye ihtiyaç vardır. Özel sektör yapacağı üretimlerde gayret etmeli...İlaç sanayi olmadan-ilaç nasıl üreteceksiniz? Gıda ve Tekstil de böyle...Çalışmaktan korkmayalım. Özel sektör parayı depo etmemeli..Üretim yapacak tesisleri kurmalı..Daha çok kazanır...Rusya ile Rize de Gemisanayi kurulabilir. Atatürk döneminde-Sovyet Rusya ile nice fabrikalar kurmuşuz.Bugünde kurarız. İş ve aş için yeni nesiller gayret etmeli...

yunus - 21 Ocak 2021  
Dünyaya üniversite kurmayı öğreten Büyük filozof Eski Yunan düşünürü (Sokrates)dir..Ağaç altı konuşmaları ile Eflatun-Platon ve Aristolar yetişmiştir..Peygamberimiz sahabilerini-üniversitelerde-yetiştirmedi. Yer yüzü mescittir..Veda hutbesinde 70 bin sahabiye seslendi.. Arka saflardan konuşmaların dinlenmesi için her şu kadar metreden tekrar edilerek ulaşıldı..İlim kaynağı Peygamberlerdır...Bugün çok güzel üniversite bınaları var. 1950 den bugüne kadar kaç tane ilim adamı yetiştirmek için gayret ettin? 75!80 yaşındaki Amerika nın yeni başkanı S!400 diyor. Derdi bu mu? Asil derdi- İsrail hakimiyeti için Türkiye ve İran zayıflatılmalı..Amerika 70 yıldır bizi savunmasız ve aç-susuz bırakmıştır. Yirmi yıldır çalışıyoruz. ABD bugün içerden ve dışardan Türk milletini nasıl aç-susuz bırakırız. İsrail hakimiyetini tesis için çalışıor.Yoksa S!400 ler- Terör ve diğer konular toplandığı zaman Türkiye 1950 den bugüne kadar ekonomisinin gelişmemesi için bütün engeller yapılmıştır.Bugün ki muhalefete bakınız- sabah akşam Sn.ERDOĞAN...Muhalefet 1950 den beri var. Ama Sn ERDOĞAN 20 yıldır var..1950 den bugüne kadar muhalefet ne yapmıştır?

pirali - 25 Ocak 2021  
İş ve aş için dünyayı arı kovanı hummasiyle çalışmak... Bosna!hersekteki çeşmelerin taşları Anadoludan getirimiş.. O zaman yük taşıma tırları yoktu...Güney Kore-Japonya nın çalışmalarını görmek...Pandemi nedeniyle imkanlar azaldı.. Karadeniz Bölgesinde sahillerde sıcak havalar yaşanıyor..KÖylerde-yani sahillerde-ne yetişiyorsa üretelim. Bol mandalina-portakal dikelim. Bol tavuk yetiştirelim. Boşyer bırakmayalım..

meryem - 28 Ocak 2021  
Celal BAYAR döneminde- Hacı SABANCI- Celal BAYAR ekibi ile Nazilli dokuma fabrikasını ziyaret ediyorlar. Celal BAYAR diyorki- Haci SABANCI ya - bu esere iyi bak-bunun daha büyüğüne sana yaptıracağız. Dinlenme esnasında- Celal Bayar-Sabanci ya diyorki- çok düşünceli yoruyorum seni...Düşünme parayı biz vereceğiz. Bakınız SABANCI ne diyor: Ben parayı düşünmüyorum. Para bende bol..Ben bu işleri yapacak adamları nasıl bulurum. Onları düşünüyorum.Bugün RTÜ ne Tarım Bakanı-çay kanunu hazırlanmasında bir öneride bulundu.Bu düşünmeler çok değerlidir.İlkkez üniversiteye bölgenin değeri olan çay için bir ÇAY KANUNU yazınız dendi.Üniversite böyle olur.Bölgenin üretimine katkı sağlamak-önerilerde bulunmak. Sayın PAKDEMİRli gerçekten dünya çapında katkı sağlayıcı önerilerde bulunuyor..Mühendisler olarak Sayın PAKDEMİRLİYİ selamlarız. KTÜ de araştırma konusunda görev verilmelidir. Bölge balıkcılığında önersitenin katkı sağlayıcı önerilerini üniversite gençliği okumalı ve öğrenmelidir. Avrupada bütün üniversiteler- üretimlerde mal ve hizmet üretimlerine katkı sağlar-Önerilerde bulunur...

Arif Altekin - 30 Ocak 2021  
Bu üniversiteler 20!30 yıl sonrasının bilim merkezi olması için düşünüldü. Bunlar 50 yıl önce yapılsa şimdi çok köklü ve sağlam bilim merkezi olmuş olurlardı ama maalesef ülkedeki ekonomik ve siyasi sorunlardan yapılamadı- geciktirildi. Şu an yapılanları 10!20!30 yıl sonrası için okumanız lazım. Bütün yollar- köprüler- santralleri vb. o zaman neden yapıldıklaırnı anlayabilirsiniz. Yoksa şu ana göre yorumlamak yeni doğan bebeğin hiç bir işe yaramaması ve bakıma muhtaç aciz bir varlık olması gibi yorumlanmasına benzer. O bebek yarın belki bilim adamı ya da ülkenin lideri olacak...Bu üniversiteler de öyle...

Şaban zorbozan - 31 Ocak 2022  
İlgi ile okudum-haklısın-her ile bir okul-güzel-ama hoca yok altyapı yok-yurt yok-en acısı bukadar masraftan sonra işsizler ordusu...


Diğer Yazıları

''ÖNCE EVİM'' DEĞİL ''ÖNCE CANIM'' DEMELİYİZ. İŞ ÇOK CİDDİ
ALİ BABACAN AK PARTİ'YE VE HÜKÜMETE ALINMALIDIR.
ÜLKEMİZDE DEPREMLERDE BİNALARIN YIKILMA NEDENİ.
Hain ve alçak FETÖ'cünün yakını akrabası vs olmaz.
ELAZIĞDA 560 AĞIR HASARLI VE ACİL YIKILACAK BİNA BELİRLENDİ. YA İSTANBUL?
DEPREMDEN (1999) ÖNCE YAPILMIŞ OLAN BİNALARIN DURUMU
ÖTE DEN HABER VAR.. CENNET -CEHENNEM
NE OLUR, YÖRESEL MİMARİYİ BOZMAYIN...
BEN ERDOĞAN IN YERİNDE OLSAM.
AYETLER IŞIĞINDA. İLK OKUMALAR.