Reklamı Geç
YAZARLAR
KÂBUS VEYA ÇİLE Mİ? YOKSA RAHMET Mİ?
Mehmet Emin TOPRAK
17 Ocak 2021 - Pazar 16:26
“Bir musibet bin nasihatten evlâdır.” Der atalarımız. Ne güzel demişler...

Bir nimetin kıymetini anlamak için, illa da onu kaybetmek gerekmez aslında! Maalesef çoğu zaman elimizden çıkınca anlıyoruz!

Kar ve yağmurun, ne büyük bir RAHMET ve ne büyük bir NİMET olduklarını, Kâinatın Sahibi biz âciz kullara birazcık hissettirdi!

Önceden haberlerde “kar kâbusu” “kar çilesi” gibi tabirlerle karşılaşırdık! Cenab-ı Hak bizi biraz terbiye edip, işlerimizi biraz zorlaştırınca, adeta kar’ı ve yağmuru davul zurna ile karşılar hale geldik! Biraz daha geç gelseydi,

Edirne'ye gidip yurda girişinde tören düzenleyecektik!!!

Ne buyuruyor Cenab-ı Hak:

“Şükrederseniz ziyadeleştiririm(artırırım)”

Bu ayetin mefhum-u muhalifi şu demek oluyor: Şükretmezseniz eksiltirim.

Apartmanlarımızın onuncu yirminci katlarında suyun şarıl şarıl akmasının ne derece şükrü gerektirdiğini yeterince anlayamadık bence!

Evet Aziz Dostlar!

Kar ve yağmur nimetlerinin faydaları saymakla bitmez! Barajlara, toprağa, ürünlere, havaya ne denli faydaları olduğunu hepimiz az çok biliriz.

Bilmek tabii ki yetmez, karşılığını vermeliyiz!

Aslında her şey güzeldir, ya bizzat güzeldir ya da neticeleri itibarıyla güzeldir.

Bediüzzaman Hazretleri kar nimeti hakkında şöyle diyor:

“Mesela kar’ı pek bâridâne(soğuk) ve tatsız telakki ederler. Halbuki o bârid(soğuk) perdesi altında o kadar hararetli gayeler ve öyle şeker gibi tatlı neticeler vardır ki, tarif edilmez.”

Son zamanlarda haberlerde, “beyaz kâbus” “beyaz çile” gibi ifadeleri pek göremiyoruz, fakat o nimetin nerden geldiği ve Kimin gönderdiği noktasında eksiklerimiz var gibi...

Halen daha “yağmur ve kar düşmesinden bahsediyoruz! Fakat Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde, kar ve yağmur için defaatle “İNDİRMEK” tabirini kullanıyor!

Yani kar ve yağmur yağmaz veya düşmez, İNDİRİLİR!

Sadece bunu anlasak yeter geliyor bana...

Allah yine bizi tehdit eder gibi şöyle buyurur: “De ki: Suyunuz (yerin içine) çekiliverse, söyleyin bakalım, size kim bir akarsu getirebilir!”

Değil bahçe ve tarlalarımızı sulamak veya yıkanmak; içmeye bile su bulamazdık!

Evet Dostlar, bu icraatlar, rastgele, tesadüfen veya kendi kendine olacak işler değildir. 

Bu deniz ve okyanusları yeryüzünde tutup dökmeyen Birisi var!

Havaya kaldırıp bizi sulayan Birisi var!

Bu Zat, bizi tanıyor, bizi biliyor, bizi seviyor!

Biz âciz kullar olarak da görevimiz, O’nu tanımak ve sonra da isteklerini yerine getirmektir!

Hiç te zor olmayan bu asıl görevimize yoğunlaşıp, yara bere almadan bu hayatı bitirmeye gayret edelim inşallah.

Saygılarımla...
Adınız
Yorumunuz
Rizeli FİLOZOF - 18 Ocak 2021  
ÜLKEMİZ SU FAKİRİDİR. RİZEMİZ DAHİ İÇME SUYU KAYNAĞI AÇISINDAN ZENGİN DEĞİLDİR. KURAKLIKLA İLGİLİ ÖNLEMLER ALMAMIZ GEREKİYOR. ANDON İÇMESUYU TESİSİNDE SU DEPOLAYACAK BARAJ VEYA BENT GİBİ BİR YAPI ACİLEN İNŞA EDİLMELİDİR. KÖYLERDE YAZIN SU SIKINTILARI ÇEKMEYE BAŞLADIK. MEMBALARIMIZ KURUDU. BU KURAKLIĞA GÖRE TARIM ŞEKLİMİZ DAHİ DEĞİŞEBİLİR. BUNUNLA İLGİLİ PLANLAMALAR HIZLA YAPILMALIDIR. BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR YAPILMALIDIR. AMERİKA- 2000 LERDEN SONRA KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN EN ÇOK ETKİLEYECEĞİ ÜLKELERDEN BİRİ OLARAK TÜRKİYEYİ GÖSTERMİŞTİR. YA BENİ DİNLERSİNİZ- YA DA SUSUZLUKTAN VE AÇLIKTAN KURUYAN DUDAKLARINIZLA YAĞMUR DUASI YAPARSINIZ. KAR İDİ. YAĞMUR İDİ NOSTALJİLERİNİ BOŞVERİN. GİTTİKÇE UÇURUMA GİDİYORUZ. AFGANİSTAN OLACAĞIZ. AFGANLARI ÖNCE RUSLAR- SONRA AMERİKALILAR TOKATLADI. ŞU ANDA TAŞ DEVRİNDE YAŞIYORLAR. HADİ HEPİNİZE AKILLI GÜNLER....

Pırlanta - 18 Ocak 2021  
Temiz-taze hava insanların yaşaması için çok değerli nimet..Kar kalınlığı akarsuların barajıdır..Su barajlarının donmuş hali..Mevsimlerde akar suların debisini besleyen dağlardaki kar kalınlığıdır.Kar olmayınca akar sular yazın kurur.Nüfusun yoğun olduğu yerler kentlerdir.Kent içindeki-doğal vadileri gözümüz gibi koruyalım. Ezelden gelip ebede giden yüce nizamın insanların ihtiyacı olan temiz-taze hava ve suyu taşıyan vadılerdır.Kiyamete kadar gelecek insanların ihtiyacı için yaratılmıştır. Trabzon öğretmenevi kent içi vadi içine yapılmıştır. İlim adına insan ruhunu çok acıtan gerçeklerden

yusufcan - 18 Ocak 2021  
Allah (c.c) rahmetim - gazabımı örtüyor. Kâinatin temel gıdası rahmet..O rahmet ki- bulutlara yüklenir su olr-kar olur..Toprağa iner..Yer altından pompasız nice sular yıllarca coşarak akar..Büyük rahmet.. Doğunca üzerimizden su geçer.Ölüncede üzerimizden su geçer..Kent içi akarsu vadilerini koruyalım. Yatam kent içi mimarımızı ona göre dizayn edelim...Kent içi vadilere yaprak dökmeyen bol miktarda ağaçlar dikelim... Dualar artarsa- rahmetler sele dönüşür. Dualar heran kalbımızde olsun... Alah(c.c) ve Resul aşkına bize güç ve kuvvet ver... Bizi rahmetinle koru..

Konyalı - 19 Ocak 2021  
Konya ovasında 2020 yılında yağan yağış miktarı 2019 a göre 8 azaldı. Tüm hocaları sabah akşam yağmur duasına davet ediyorum. Öyle meterolojiden haber alıp sov yapmak marifet değil. Haa "konya ovasından bize ne" diyen anguslara! ekmek niçin 2.5 TL diye düşünmelerini tavsiye ederim.

Konyalı - 19 Ocak 2021  
8 azaldı %8 değil...

yusufcan - 20 Ocak 2021  
Rahmetin kapılarını çoğalmak...Rize de zengin tüccarlar haftada birgün kiralanan bir ötelde çocuklara-gençlere yemek vermek. Yaşlılara haftada birgün meyve dağıtmak. Rize nin portakalını-mandalınasını pazarlara taşınmasında-Rize Belediyesinin haftada bir bir araç vermesi...İlim öğrene-kur an kursu-ilkokul-lise ve üniversiteli gençleri ziyaret etmek..Of da olduğu gibi üniversite gençlerine ve bütün gençlere cuma günleri lahmacun dağıtmak... Hastaları ziyaret..Bu işlere önce niyet edelim. Pandemi hastalığından sonra imkan bulursak yapalım... Hayırlı işlerin niyetinde Allah güç ve kuvvet verir.. Son nefesimizde Allah a döndürüldüğümüzde-bize güç ve kuvvet verecek olan yüce ALLAH (c.c)..Rusya da eksi 20 derecede soğuk suya İsa peygamber aşkına giren PUTİN- Suriye de ve Azerbancan da çocukların öldürülmemesi-bin derece soğuk sudan daha etkili olan değerlerdendir.Bölge çocukları cennette birliktedir. İsa ve Muhammet aşkına bize iyilik etmeyi nasip et....

meryem - 20 Ocak 2021  
Kâbusu rahmete çevirmek..Bütün dünya çocukları cennete birlikte oynayacaklardır. İSA Peygamber aşkına Rusya da eksi 20 derecede havuzda soğuksuya girmek..Suriye de ve Azerbaycan da ve her yerde çocukları öldürmemek için-sıcak sulara girelim. Çocukları öldürmek için soğuksulara girmeye gerek yok. Hiristiyanlıkta -peygamberler çocuk ve kadınları öldürmemiştir. Dünya çocuk ve kadınların korunmasında Putin kitaplar okumalıdır.

leylagül - 20 Ocak 2021  
Çile çekenlerin başında anadolu insanı-KKTC - Filistin-Azerbaycan-Pakistan-Afganistan daha nice milletler...Türkiye terör ve savaşlarla çok çile çekiyor. Terör ve savaşlarla anadolu insanına nice zulümler yapıldı-yapılıyor.Avrupada 5 milyon Türk ailesi çalışıyor. Almanya ve Fransa nin dünyaya öğrettiği Sosyalizm..Sosyalizmi öğrenen Irak-Suriye ve Libya ne hale geldi..Sosyalismin anlamı-nanası-servet ve nimet taksımınde tesviye ve tevazün nazariyesi..Denkleştirme nazariyesi..Bu konularda çalışıyoruz. Almanya ve Fransa ile müşterek yapacağımız çalışmalar vardır.Bölge halkının teröre ve savaşlara ihtiyacı yoktur.Ama işe ve aşa ihtiyacı vardır. İhtiyaçlarımızı karşılıklı ticaret ve mal-hizmet üretimi ile karşılamak. Ortak sorunlarımızı-sosyalizm esasi olan servet ve nimet taksiminde adil paylaşım...Türkiye adil paylaşımda dünyanın en güzel ülkelerindedir.Suriye sığınmacılarla ekmeğini paylaşıyor. Güney Kıbrıs-ekonomik izolasyonları kardırarak karşılıklı ticareti geliştirmelidir. Silah depoları-tünelleri bölge halkına ne kazandıracak?


Diğer Yazıları

DHMİ RİZE’DE, THY NEDEN YOK!
BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!
SEZEN AKSU FİKİR HÜRRİYETİ HAKKINI MI KULLANDI?
RİZE'YE GÖLET HABERİ SEVİNDİRDİ…
KURBANI ANLAMAYA ÇALIŞMAK!
KALBİMİZDE KAÇ TANE KAPAK OLDUĞUNU BİLİYOR MUYUZ?
ALLAH İNANCI, HEM KOLAY HEM DE ZORDUR!
HORTUM OLUŞMAZ, YARATILIR!
KADIN-ERKEK EŞİT Mİ?
DOĞA’NIN GÜCÜ VAR MI?
YERKÜREYE Mİ? YOKSA SAHİBİNE Mİ SAYGI?
AMAN SÖZLERİMİZE DİKKAT EDELİM!
YAĞMUR DUASININ ANLAMI NE?
KORONA VE ÖLÜM KORKUSU(!)
ÖĞRETMENLİKTEN ANLADIĞIM!
AHİR ZAMAN ve KIYAMET…
ŞEYTANIN İKİ TUZAĞI, İFRAT VE TEFRİT…
İNSAN İLE HAYVANIN FARKI!
TEVEKKÜL NEDİR? NE DEĞİLDİR?
KORONAYA KARŞI TAVRIMIZ NASIL OLMALI!
AŞKALE - RİZE HAYIRLI OLSUN!
RİZE – MARDİN SEVGİ YOLU MÜJDESİ!
REKLAM MI? MÜSTEHCENLİK Mİ?
YANLIŞI YAPAN DA, DÜZELTEN DE, DEVLETİMİZ!
RAMAZAN İLE KORONA’YI TOKALAŞTIRMAK
CORONA’NIN HATIRLATTIĞI NİMETLER!
KORONAVİRÜS’ÜN ANLATMAK İSTEDİKLERİ!!!
GÜNCELDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
BİRİ SÜNNET İSE DİĞERİ FARZDIR
ARTIK SAMSUN-SARP MÜJDESİNİ BEKLİYORUZ…
RİZE HAVALİMANINDA APRON MUTLAKA BÜYÜTÜLMELİ!!!
“OLUŞMAK” MI “YARATMAK” MI?