Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
Adnan ONAY
12 Şubat 2021 - Cuma 13:18

İPEK DEMİRYOLU İYİDERE LOJİSTİK LİMANA BAĞLANMALI.


Ülkemiz demiryoluna her geçen gün daha da önem veriyor. 

2023 yılına kadar 25 bin km demiryolu uzunluğuna ulaşılması, ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 ilin yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanması hedefleniyor.  


Türkiye eğer hedeflediği demiryolu ağını tamamlarsa sadece yolcu ulaşımı açısından değil, ticari açıdan da kilit ülke durumunda olacak. Zira tarihi İpekyolu ülkemizden geçerek Avrupa’ya ulaşacak..  


Daha şimdiden bu demiryolu ağının ne derece önemli olduğu anlaşılıyor. Çin'den yola çıkıp, Marmara'yı kullanarak Avrupa'ya geçen yük trenleri bu yolun önemini gözler önüne serdi.


Bilhassa dünya pazarlarına açılmak isteyen ülkeler şimdiden geleceğe hazırlık ediyor ve bu yolla bir şekilde irtibatlanmak istiyor.


Türkiye, bu doğrultuda hızlı davranıp kilit ülkelerle ilişkileri geliştiriyor. Kazakistan ile Türkiye arasındaki raylı sistem taşımacılığının geliştirilmesinin yanı sıra bu konuda Çin ile de görüşmeler yapılıyor. 


Demiryolu taşımacılığı aynı zamanda limanlarla entegreli olduğu için birçok sahil ili tarihi ipek yolunun kendi limanlarına bağlanması için çaba sarfediyorlar. Zira bu yola bağlantılı limanlar önemli bir ticari potansiyel oluşturacaklar. 


Birçok il bu konuda yarışa girmişken Rize yine ağır bir uykuda. 


Rize’deki onca kurum ve kuruluş, sivil örgüt, meslek odası vs. kafasını çevirip ülkede ne olup bittiğiyle ilgilenmediği, böylesi bir yetkinliğe sahip olmadığı için günü geçiştirecek işlerle uğraşıyor. 


Çin’den, Bakü- Tiflis’e uzanan ve Türkiye’nin dört bir yanını saracak olan demiryolunun İyidere’de yapılmasına başlanılan lojistik limana bağlanması mutlaka şart. Başka türlü bu limanın geleceği parlak olamaz.


Ermenistan’ı bay-pas ederek gerçekleştirilen Kars- Bakü-Tiflis demiryolu sayesinde Çin-Londra arasında ticaret köprüsü kurulabilecek.. Üç kıtayı birbirine bağlayan, Egeye, Akdeniz’e ve Marmara’ya Erzurum-Erzincan-Sivas üzerinden bağlanan bu yol Batı Karadeniz sahiline ise Çorum-Samsun güzergâhıyla indiriliyor. 


Bu yol Doğu Karadeniz’de de bir limana bağlanacak. 


Geçtiğimiz aylarda Ak parti Rize Milletvekili Muhammet Avcı, Demir İpek Yolunun Aşkale’den, İyidere limanına indirileceği müjdesini vermiş, ancak daha sonra bu konuda herhangi merhale katedilmemişti. Bunun nedeni ise(iddialara göre) Trabzon’un hala bu yolun Erzincan üzerinden Trabzon limanına bağlanması İçin ısrarcı olmasıydı.
 

Geçmişte de yazdığım gibi Doğu Karadeniz’e indirilecek demiryolu İçin en uygun güzergah Of-İyidere güzergahıdır. 


Bu güzergah Gümüşhane’yi de by ps etmez. 60 km gibi çok kısa bir bağlantı ile Gümüşhane, Bayburt da bu demiryoluna bağlanabilir.  


Trabzon merkez lobisi Değirmendere’deki mevcut limanda ısrarcı ancak buraya iniş maliyeti oldukça yüksek olduğu gibi, Trabzon merkezi böylesi bir yoğunluğu kaldıramaz. Trabzon Limanı ise büyütülmeye müsait değil. 


D.Karadenizi ipekyoluna bağlayan demiryolu güzergahının en az maliyetli ve en doğru olan güzergâhı İyidere- Of güzergâhıdır. 

Erzincan-Erzurum arasındaki bir istasyondan -Of/İyidere’ye bağlantı sadece ve sadece 150 – 170 km’dir. En uzun tünel ise 12 km -17 km civarındadır. Toplam Tünel uzunluğu az olup 56-82 km’dir. 

Güzergâh üzerinde yapılacak küçük değişikliklerle bu tünelleri daha da kısaltmak mümkündür. Maliyet hesaplarına göre 1,5 milyar dolar civarında olan bu güzergâh en düşük maliyetli güzergâhtır.  


Demiryolunun Of-İyidere civarına indirilmesi halinde buradaki ana istasyondan, sahilden tekli ucuz bir hatla Trabzon Limanına, diğer taraftan ara Liman bağlantıları aracılığıyla Batum Demiryolu ağına; yani tüm Kafkasya ve Orta Asya Demiryollarına bağlanması halinde oldukça yararlı ve gerçekçi bir proje ortaya çıkmış olur. 

Trabzon- Batum arası 200 km. dir ve İyidere’den her iki yöne bağlantı sağlamak oldukça  kolaydır. 


Böylece, Batum - Trabzon arasında sahilden bağlantı da kurulmuş olur. 

Sonrasında ise sahilden Trabzon’dan Samsun’a bağlantı sağlanılmasıyla Batum-Samsun arasında hızlı tren sahil yolu da tamamlanmış olur.. 


İyidere’de yapılacak olan lojistik limanın rantabl olabilmesi ancak ipek demiryolu hattının Trabzon’un Rize sınırı olan İyidere’ye indirilmesi ile mümkündür.


O nedenle; İpek demiryolunun İyidere Limanına bağlanmasına kesin karar verilmeli, bu yönde çalışmalar başlatılmalıdır. Doğu Karadeniz’i canlatacak olan proje bu projedir. 


Umarım bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız baba ocağı Rize’de bu müjdeyi verir.

Adınız
Yorumunuz
MUSTAFA YAZICI - 12 Şubat 2021  
ZATEN MİLLETVEKİLİMİZ YAPILACAK DİYE SÖYLEDİ YA- YOKSA VAZ MI GEÇTİLER. AKIL İÇİN YOL BİR. BİRİLERİNİN HATIRI İÇİN DEVLETİN VE AYNI ZAMANDA MİLLETİN PARALARINI ÇARÇUR EDİLİR Mİ? SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ÜSTÜNDE BİR MAKAM VARSA BU İŞ YATABİLİR- AMA YOK OLDUĞUNA GÖRE BU İŞ OLUR

salih - 13 Şubat 2021  
Bu konuda Rize Milletvekili Muhammet Avcı bir açıklama yapmış- o gün- bu gün (hem diğer Milletvekilleri- hem de Muhammet Avcı) hiç kimse bir daha bunu ağzına almamıştı. Bu konuda ne yatırım planında- ne bakanlık sayfasında bir şey yok. O nedenle bunun sözünü Cumhurbaşkanımız vermedikçe köprülerin altından çok sular akar- rota yine değişir" O zaman İyidere limanı topr sahası olur"

deniz - 15 Şubat 2021  
Batum!Rize arası kısa mesafeli olduğu için müşterek tren ulaşımı yapılmalıdır. Ekonomide ve ulaşımda Rize ekonomisinin gelişmesine katkı sağlar. Sonra kademe kademe İyidere limanına doğru yol alır...Trenin bir vagonunu yapan-ihtiyaç duyulan vagonlarıda yapar..

yunus - 15 Şubat 2021  
Batum!Rize Demiryolu Rize nin ticaretini-hızlandıracaktır. Batum daki Tabii sahilleri-turizmin önemli bir değeridir. Rice- Batum da işletmeleri var.Zamanla turizm eksenli işletmeler gelişecektir..Batum da hayvancılık imkanları çok müsaittir. Mart!Nisan aylarında hayvanlar karınlarını doyurarak- ördekler gibi peş peşe dizilerek kendiliğinden mekanlarına gelmektedir..Batum u hayancılığı kolay olduğu için - taze et-süt-peynir ekmek fırınları ile birleşince- büyük bir ticaret hacmı doğuracaktır. Pandemi den önce -Somsun dan -Ordu-Giresun-Trabzon-Rize bölgesinden ayda beş milyon insanın Batum a geldiği görülüyor...Şartlar gelişince hafta sonları bu gelişmeler iki katına çıkar...

ardeşenli - 15 Şubat 2021  
Batum a Doğu Karadeniz den ay da 5 milyon insan giriyordu. Batum -Karadeniz Bölgesinde çok önemli bir yerdir. Rize!Batum arası demiryolu müşterek yapılabilir..Batum da -hayvancılık-turizm ve ticaret çok önemlidir..Hafta sonlarında Rize!Batum arasında vatandaşlar kolayca gidebilmeli..Toprakları tarıma çok elverişli..Tavuk çiftlikleri kurma imkanı var..Hayvancılık çok kolaydır.. Ticareti çok hareketli..Pandemi sonrası kapılar açılınca çalışmalarda ivme kazanır...


Diğer Yazıları

RİZE'DE ILICA SUYUNA İÇİLEMEZ TABELASI
FAİZ VE ENFLASYON
ARAP TURİSTLER
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
DEMOKRASİMİZ
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
RİZE BASINI VE ...
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
RİZESPOR YÖNETİMİ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
GEÇÇEK
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
DİN Mİ, IRK MI?
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
CHP'NN ÇAY KANUNU
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
PEKER KONUSU
ÇAY KANUNU
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
İSRAİL’E HAK VERENLER!
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
KATAR YATIRIMLARI
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FUTBOL KULÜPLERİ
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.