Reklamı Geç
YAZARLAR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
Tahir ORHAN
16 Şubat 2021 - Salı 17:16

Geçen gün dünyanın en zengin insanı açıklandı. Tam 185 milyar dolarlık servetiyle Elon Mask, yerkürenin en zengini olarak ilan edildi.


Tesla’nın ve Space X’in sahibi olan Mask, Güney Afrika doğumlu ama Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşıdır. Özgeçmişinde mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi ve hayırsever yazıyor. Neyin hayrını sevdiğini bilemiyoruz. Belki kara kıtada birkaç fakir çocuğa, o da gösteriş için yardım ediyordur. Günahını almak istemeyiz ama o muazzam serveti gerçek anlamda hayır işlerinde harcamayı becerebilse, belki de Allah ona kat kat fazlasını verecektir.


Asıl takıldığımız mesele şu: Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Elon Mask gibi insanlar, zenginlikte yarışırken hayırda da yarışsalardı. Değerli okuyucular, hiç kimse altın, mücevher yiyemez. Onlar da bizim orta hallilerimiz gibi gıdaları tüketiyorlar. Ancak biz on-yirmi liraya yediklerimizi onlar bin-iki bin liraya yiyorlar. Aslında yemek değil, bal gibi kazık yiyorlar. Ne ki, onlar zengindir, zengin gibi yaşamak zorundadırlar. Bu, onları korkunç bir yarışın içine sürüklüyor. Daha zengin olmak, daha zengin olmak… Oysa dediğimiz gibi bunca hırs niye? 30 liralık saat de, 30 bin liralık saatte aynı zamanı göstermiyor mu? 30 liralık yemek de 30 bin liralık yemek de, insanın karnını bir öğün doyurmuyor mu?


Bu amansız yarış yerine insanlığa daha fazla nasıl faydalı olabilirim yarışı yapılsaydı neler kazanırdık? Yoksa Bill Gates’in 4 yıl önce Covid-19 aşısının patenti için başvurmasının ne anlama geldiğini anlamamız mümkün olmaz.


Bir başka konuya da dikkat çekmek isteriz. Eskinin zenginleri sanayiciler, inşaatçılarken, şimdinin zenginleri yükte hafif, pahada ağır şeylerden servet kazanıyor. Jeff Bezos, tam adıyla Jeffrey Preston Bezos, dünyaca ünlü alışveriş şirketi Amazon’un kurucusu ve tepe yöneticisidir. Mark Zuckerberg ise hepimizin mahkûm olduğu Facebook’un sahibidir.


Tamam, bunların zengin olduğu alanlar da insanlığa hizmet ediyor belki ama asıl hizmeti, sahiplerine yapıyorlar. Onlar servetlerine servet katarken, bir yandan da acımasız bir yarışın ortasında buluyorlar kendilerini ve bu da insanlığa zarar veriyor. Hatırlayın geçen aylarda yanana sorunu. Hani şu bütün bilgilerimizi başkalarına verme rezaletini…


Bizde başka bir sıkıntı daha var. Bankalarımız, yılsonu bilançolarını açıklarken, dahası reklam yaparken son bir yılda yaptıkları kârlarını açıklıyorlar. Yani bizi kendi bankalarına çekebilmek için, bizim sırtımızdan kazandıkları inanılmaz serveti gözümüzün içine sokuyorlar. Biz de yutuyoruz. Geçenlerde bir haber sitesinde Almanya ile Türkiye’nin en zenginleri açıklanırken Almanya’da ilk onda en az beş araba markası varken bizde ilk onda bankalar sıralanıyordu. Bu, zenginlik değil aslında nasıl fakirleştiğimizin göstergesidir. Aslında o listede sanayiciler, teknoloji devlerinin olması gerekmez miydi?

           
İşte hayınra yarışanlardan birisi… Çamlıhemşinli hemşerimiz İdris Yamantürk için:


“Üzerinde yaşadığımız bu topraklar, Malazgirt'te Anadolu'nun tapusunu alanlar ile İstiklâl Savaşı’nda yurdumuza sahip çıkanların bize emanetidir. Bunu başaranlar, yaptıkları işe inanan, insanüstü bir gayretin, azmin ve sabrın sahibi idiler. Allah onlardan razı olsun. Bize teslim edilen vatanımızı daha mamur hale getirmek, milletimizi refaha kavuşturmak ve çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan çalışmak bir vatandaşlık görevidir. Türk milletine olan borcumuz budur."  


Sen o borcu ödeyip gittin. Hayırseverliğinle amel defterin kapanmayacak inşallah! İdris Yamantürk’e, Allah’tan gani gani rahmetler, ailesine, sevenlerine ve Türk iş dünyasına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.


Muhabbetle efendim!

Adınız
Yorumunuz
meryem - 17 Şubat 2021  
ZENGİNLİK nedir? Avrupada 5 milyon Türk ilesi ekmek parası kazanıyor. SABANCI grubu 40 bin kişi çalıştırıyor dünya pazarlarına mal üretiyor.Zenginlikte yarışanların başında AMERİKA var. Zenginlik bölgemize ne getirdi? Terör ve savaşları...Hayırda yarışanlar- 5 milyon Suriyeli sığınmacıyı koruyor. Bölge insanlarına gıda-ilaç yardımı yapıyor. SABANCI grubu Artvin Yusufelinde Kız Öğrenci yurdu yapmış.Halı dokuma atölyesi kurmuş...Artvin in zenginleri ne yapmış. Para depolamış.. Bütün dünyada zenginlik peşinde koşan firmalar..var... Zenginlerden kredi alıyoruz. Ürettiği mal ve hizmetleri alıyoruz..Karşılıklı ticaret yapıyoruz...

yağmur - 19 Şubat 2021  
Hayırda ve zenginlikte yarışmak...İngiltere nin Ardeşen de kurduğu çay fabrikası ne güzel.. İngiltere sirketi ile Ardeşen özel sektör firmaları ortak sirket kurması çok değerli ve önemli bir çalışmadır.. Ortak çalışmalar Ardeşen çayının avrupa pazarlarına taşınmasının kapısını açar..İngiltere ile çalışrak dünya pazarlarındaki ihracatı öğrenmiş oluruz...KOÇ ve büyük şirketler-üretilen malların avrupada pazarlanmasını kolaylaştırmak-katkı sağlamak için-Almanya;Fransa-İngiltere sirketleri ortak çalışmışlardır..İngiltere ile Türkiye nin serbest ticaret antlaşması yapıldı..Özel sektör-Ardeşen de çayın ihracatında katkı sağlayıcı önerilerinde öncülük etmelidir...


Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA