Reklamı Geç
YAZARLAR
YALAN SANDIĞA SIĞMAZ!
Ceyhun KALENDER
30 Mart 2021 - Salı 20:05

Yetkili olduğunu iddia eden sendika, 2012’de yapılan İlksan İlçe Temsilciliği Seçimlerinde sandıkta yenilince şok yaşamıştı.


“Allah Allah! Bu nasıl oldu? Sayıca üstünüz ama galiba bizim üyeler de bize oy vermedi.” düşüncesi İlksan seçimlerini onlar için hayat memat meselesine dönüştürmüştü.


Evet, aynen düşündüğünüz gibi olmuştu.  Kendi üyeleriniz bile size oy vermemişti. Çünkü, baskıyla üye yaptıklarınız sandıkta vicdanıyla baş başa kalmıştı ve size güvenmediğini göstermişti.


Peki, seçimi kaybedince ne yapmıştınız?


Öğretmenlik mesleğini rencide edecek söylemlerde bulundunuz: İlksan'ın otellerindeki turistleri kastederek burada ifade etmekten imtina ettiğim çok nahoş ifadeler kullandınız.


Ayrıca İlksan ikraz verir mi? İlksan faizle çalışıyor, gibi ipe sapa gelmez açıklamalar yaptınız.


Aslında ne olmuştu? Türk Eğitim-Sen, 1996 yılında batık bir İlksan’ı kayyumdan devraldı ve zedelenen güven kaybını kısa sürede telafi etti.


Bunun altında ezildiniz. Karalama kampanyalarına devam ettiniz. Bir sonraki seçimde de kazanamayacağınızı biliyordunuz. Önce sandığı kapatacağız dediniz. Ters tepince de sandığı boykot ediyoruz diyerek 2016’da yapılan İlksan İlçe Temsilciliği seçimlerine katılmadınız.


İlksan bu süre içinde kendini geliştirerek büyümeye devam ediyordu. Rakamsal konulara hiç girmiyorum; çünkü şu ana kadar yaptığınız hesaplar ve karşılaştırmalar bu konuda ne kadar bilgisiz olduğunuzu ortaya koymuştur.


İlksan’ın nakit birikimi, arsaları, otelleri, misafirhaneleri konusunu daha iyi öğrenebilmek için kimin ne söylediğine değil, İlksan’ın resmi sayfasına bakmak yeterlidir.


İlksan’da söz sahibi olamayınca iyice içerlediniz ve çaktırmadan sözde ilksanı itibarsızlaştırmak için hazırlık yaptınız, raporlar hazırladınız.


Bu düzmece raporlarınız yeterince sansasyon oluşturmayınca da seçim süreci başlar başlamaz yalanlarınıza ve karalama kampanyalarınıza başladınız. Söylediğiniz her yalan yüzünüze çarpınca paniklediniz ve yeni entrikalar peşinde koştunuz.


Şube müdürlerini, okul müdürlerini, sendika yöneticilerinizi seferber ettiniz. Mesai mevhumu gözetmeksizin okul okul dolaşmaya başladınız.


Önce adaylarınızın arkasında durmayarak sendika ismi kullanmadınız. Sözde bağımsız adaylar gösterdiniz. Burada da kurnazlık peşinde koştunuz. Kazanamadığınızda mazeret hazırdı: “Zaten bizim sendikamızın adayı değillerdi!” diyecektiniz. İki arada bir derede kaldınız, fikir değiştirdiniz; bu sefer de bütün sendikal yapınızla okullara hücum ettiniz.


Sandığı kapatacağız diyordunuz, sonra yaşatacağız dediniz. Zorunlu üyelik mi olur, dediniz; sonra zorunlu üyelik olmadan İlksan yaşamaz, diye eklediniz.


Aslında İlsan’ın yasayla kurulduğunu, yönetim kurulunda dört bakanlık temsilcisinin olduğunu biliyordunuz, ancak buradan da bir kazanım çıkar diye konuyu sürekli manipüle ettiniz.


Sürekli Polsan ve Oyak’la  karşılaştırınız, ama bu tutarsız karşılaştırma sizi daha da çıkmaza soktu. Çünkü Oyak ve Polsan’ın üyelerinden yaptıkları kesintiler ve ödedikleri emeklilik ikramiyelerinin, İlksan’ın üyelik kesintisi ve ödediği emeklilik ikramiyesinin oran olarak karşılaştırması çok basit bir matematik hesabıyla ortaya çıkıyordu. Bu rakamlar önünüze konulunca da konuyu değiştirip, biz 90 TL üye aidatı alıp 500 bin TL ikramiye ödeyeceğiz, dediniz. Bunu nasıl yapacağınız sorulunca da maalesef bu sefer dahiyane fikirlerinizi! bir türlü ortaya koyamadınız.


Sonuç olarak, İlksan üyeleri sizden, söylemlerinizden tedirgin; İlksan’i bir vakfa, bir cemaate peşkeş çekebileceğinizden kaygılı.


Öğretmenlerin alın teri, birikimi, mal varlığı, nakit parası belki sizi cezbediyor olabilir. Seçim kampanyasını “biz bu işi daha iyi yaparız”, söyleminden çok, “ne olursa olsun, İlksan’ı ele geçireceğiz” hırsına ve ölçüsüzlüğüne dönüştürdünüz..


Ama İlksan üyeleri sizin bu ölçüsüz, tutarsız seçim kampanyanızdan sonra gerçeği bir kere daha gördü.


Bence artık İlksan üyeleri değil de siz endişelenin.


Çünkü sizin üyeleriniz dahi size güvenmiyor ve size oy vermeyecekler.


9. Dönem İlksan temsilciliği seçiminde bütün yurtta Türk Eğitim-Sen'in gösterdiği adaylara başarılar diliyorum.


İlksan, Türk Eğitim-Senli temsilcilerin omuzlarında daha da yükselecektir.


İlksan emin ellerde.Ceyhun Kalender

Türk Eğitim-Sen Rize Şubesi

 

Adınız
Yorumunuz
Aysu - 02 Nisan 2021  
2012 de Hatırladığım kadarıyla Rize de eğitim!bir!sen üyeleri İlksanda temsilci seçilmişti nal toplamıştınız. 2 yıldır sandığı üyelerden kaçırıyorsunuz Nedendir acaba. Şimdi de Birçok yerde cumartesi günü yasak olmasına rağmen izin verilmişken- izin alınmışken neden seçimleri iptal ettirme yönüne gittiniz kimden kaçıyorsunuz acaba. Halen bu sandığın bir Sendikanın babasının malı olmadığını bilebilecek Çağa gelmediniz. 25 yıldır yaptığınız kazandığınız ne var anlatamıyor sunuz maalesef. Alakası olmamasına rağmen başka sendikaya çatıp duruyorsunuz sanki Sandığı 25 yıldır o sendika yönetiyor Siz yönetmeye çalıştığınız sandığın hesabını verin hesabı veremediğiniz şey üzerinde birilerini karalayarak işi götürmeye çalışmayın. Yapmış olduğunuz Haber dahi yalanla dolu hangi eğitim bir!senli 95 lira ayda kesilen üyeye 500 bin lira vereceğiz dedi acaba izah edebilir misiniz. Oyak ı ve polsanı iyi inceleyin Bakın bakalım üyenin verdiği aidatın kaç katını emeklilikte alıyorlar laf cambazlığına gerek yok. Açıklama yaptıkça batıyorsunuz maalesef

Ceyhun Kalender - 02 Nisan 2021  
Aysu hanım" Ya konudan bihabersiniz- ya da sendikanızın çarpıtma ve yalan felsefesi size de bulaşmış. 2002 de ebs Türkiye de nal toplamıştı. Cumartesi günü izin verilmişti- ifadesi kocaman bir yalan. Cumhurbaşkanı ve bakanlığın yazısını belli ki okumazmışsınız. Secimi İlksan yapmıyor- Milli Eğitim yapıyor- bunu bile bilmiyorsunuz. 89 da kaygımdan devralınan bir İlksan var. Ilksan da yüzde iki- polsan da yüzde sekiz- Oyakta da yüzde on kesinti yapılıyor. Biraz matematik biliyorsanız hesabını yapabilirsiniz. Evet alanlarda sahip çıkmadığımız sözde bağımsız üyeleriniz Oyak ve Polsan ı örnek göstererek 500 tl vereceğiz dediler. Bunun gibi birçok yalan söylendiği için gözden kaçırdınız- arada kaynadı.


Diğer Yazıları

İYİ ÖĞRETMEN!
ÇAYKUR RİZESPOR SÜPER LİG’E NASIL ÇIKAR?
NAİL AMCA’NIN KÖPÜKLÜ AYRAN KUPASI
BENCE DE KISKANIYOR…
BU İŞLER BAKAN ZİYA SELÇUK’TAN ÖNCE BÖYLE DEĞİLDİ!
RUSLAR UKRAYNA'DA NEDEN KAZANAMADI?
KARMA EĞİTİM
BİR TEZKERE HİKAYESİ
ÖĞRETMENİN EL KİTABI
DÜNYA DİLİ TÜRKÇE" KONULU KOMPOZİSYON YARIŞMASI
RİZE'DE MAÇ VAR AMA KİMSENİN HABERİ YOK!
HER SARSILDIĞIMIZDA, “İYİ Kİ ‘O’ VAR” DİYECEĞİZ
NEDEN VE NASIL DEMOKRASİ?
OKULLARDA TEST SONUÇLARININ POZİTİF ÇIKMASI DURUMUNDA NE YAPILMALI?
ARTIK KİMSENİN DAYANMA GÜCÜ YOK!
FELAKET GÜNÜ ÇEVRECİLİĞİ!
MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ HEDEFLENEN ENFLASYON KADAR MAAŞ ZAMMI GİRDABINA MAHKÛM OLMAMALI
DOĞU KARADENİZ’DE TURİZME EL FATİHA…
ANDIMIZ İÇİN DAHA NE BEKLİYORUZ?
MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI
SİVİL TOPLUMDAN SİYASİ TOPLUMA…
25 NİSAN KIZILDERİLİ SOYKIRIMINI ANMA GÜNÜ”
KURTULUŞA GİDEN YOLDA TBMM’NİN AÇILIŞININ ÖNEMİ VE AYAKLANMALAR
DEĞERLER EĞİTİMİ!
KİM, NASIL ANT İÇİYOR?
OKULLARDA KULLANILMAYAN BİLGİSAYAR VE TABLETLER ÖĞRENCİLERE VERİLSİN
PROMOSYON ÇAY ÜRETİCİSİNİN DE HAKKI…
MEB SINAV YAPMADI, ÖĞRETMEN BÜYÜK KAYIPTA… EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET!
100 PUAN, 100 PUAN, 100 PUAN…
SİVİL TOPLUM...
EKMEK KAVGAMIZ
WEBO'YA YAPILAN IRKÇI SALDIRI, İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ VE İNSAN HAKLARI GÜNÜ
DEMİRCİNİN KÖPEĞİ
UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE EN BÜYÜK SORUN,
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ BAKICI DEĞİLDİR!
ÖĞRETMEN YALVARMAZ, ÖĞRETMEN EL AÇMAZ
KAYIP BÜYÜK, HESAP YANLIŞ
BEN KİMİM?
ACABA NEDEN?
EĞİTİM-ÖĞRETİM NEDİR NE DEĞİLDİR?
TÜRKİYE KAMU-SEN BU YIL DA EN FAZLA BÜYÜYEN KONFEDERASYON OLDU
ASLINDA NE OLMUŞTU?
KAÇAK ÇAY
İNSAN, ŞEHİR VE ŞEHİRCİLİK
SÜREÇ ARTIK GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR YOLA GİRMİŞTİR
İFTAR SOFRALARININ MALİYETİ CEP YAKIYOR
ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZI ANLAMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN!
KÜRESEL ISINMA NEDİR?
100. YILINDA O’NA BİR KERE DAHA MİNNET DUYGULARIMIZI BİLDİRİYORUZ
İnsanlığın Korkulu Rüyası Salgın Hastalıklar
Ücretli Öğretmenler Çaresiz
18 Mart Çanakkale Zaferi
ÜNİVERSİTELERDE GÖREV YAPAN İDARİ PERSONELE TAYİN HAKKI TANINMALIDIR.
“HAK MÜCADELESİNDE BEN DE VARIM” DİYORSANIZ…
HARCADIĞIMIZ HER KURUŞUN EN AZ DÖRTTE BİRİ VERGİYE GİDİYOR
BU KİBİR, BU İNAT, BU HASET NEDEN?
SATMAKLA DA BİTMEZ Kİ!
Turan Nedir? 3 EKİM TÜRK DÜNYASI
“BENİM ÇOCUĞUM YAPMAZ” DEMEYİN
Lüküs Hayat
Türkçe Resmiyetini 742 Yıl Önce Karamanoğlu Mehmet Bey İle Kazandı
Ah Molla Molla
3 Mayıs 1944 – Türkçülük Davası
Hele Bir Yürüyün de Yürüyüşünüzü Görelim