Reklamı Geç
YAZARLAR
R.TAYYİP ERDOĞAN VAKİF ÜYELERİ VE HÜSEYİN KARAMAN
Bayram Arif TURAN
08 Nisan 2021 - Perşembe 12:22
2135 defa okunmuş.

Rizeli olup da Recep Tayip Erdoğan Üniversitesini hangı konuda olursa olsun değerlendirirken, İlimizin coğrafi yapısını, sosyal ve kültürel yapısını, büyük illere yakınlığını, ulaşımını, kendisi ile yaşıt okulların durumunu, kıstas olarak alınmalıdır., 1880 yıllarında kurulan veya 60-70 yıllık üniversitelerle yarıştırmak vurun abalıya misali olur. Reisi sevmeyebilirsiniz, üniversitenin vakfındaki insanları ve hatta Rektör' de sevmeyebilirsiniz fakat, bu ilin göz bebeğini, ne bu ildeki insanlara nede ilimize tercihen gelecek öğrencilere karşı karalama kampanyasına dönük algı yaratmak hiç kimse düşünmemeli aklından geçirmemelidir. Üniversitemiz ve Turizm bu ilin geleceği torunlarımıza bırakacağımız mirastır.  

       
Ülkemizin metropol illeri olan İstanbul, Ankara ve İzmir'de 88 üniversite var iken ,İstanbul'da 58 üniversite var, Ankara'da21,İzmir'de 9   Diğer büyük illeri saymıyorum bile, bu metropol illerdeki üniversiteler ile şehrimizin üniversitesini karşılaştırmak ne derece doğru? Bu il de Hava limanı yok beyler daha düne kadar 5 yıldızlı öteli dahi olmayan bu ilin üniversitesini köklü üniversitelerle yarıştırmak ne derece doğru ? Hatta yine bu şartlarda çoğu büyük il üniversitesinin önünde sıralamada olması neyin başarısızlığı oluyor. RTEÜ. Kendisi ile yaşıt üniversiteler kategorisinde yarıştırmak sıkletinde kaçıncı olduğunu görmek bakımın dan, başarısı ölçülür.
         

Türkiye'de en saygın uluslararası araştırma laboratuvarı olan URAP(Ortadoğu Teknik Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı)Her yıl ulusal ve uluslararası üniversitelerin sıralamasında söz sahibidir. Aynı şekilde URAP in içinde olduğu dünyada 11 araştırma laboratuvarı var, bu araştırma laboratuvarlarının analiz yaparken her birinin öncelikleri, kriter bakışları farklıdır. Yanı bütün üniversiteleri ayni değnekle sürmüyorlar. Misal olarak veriyorum dünyada ilk 500 içine giren üniversitemiz yok deniliyor ya bakın bakalım araştırın bazı sıralamada Türkiye'deki üniversitelerimizin dünyada ilk 300 içinde olduğunu göreceksiniz. Ayni şekilde Dünyada 93 devlet üniversitelerinin sıralaması gecen yıl yapıldı TR. Den 43 üniversitenin içinde RTEÜ vardı. Dünyanın en iyi ilk 1500 üniversitesi arasında RTEÜ de girdi . Bazı kriterler de dünyada ilk 700 ün içinde. Bu kriterler ne, kısaca değineyim, Makale sayısı, Öğretim üyesi basına düşen bilimsel dokuman makale, yıllık Dr. Mezun sayısı, öğrenci oranı vs gibi üniversiteler bu kriterlerin bazıların da çok üst seviyede, bazıları alt da kalabiliyor. Bazı fakültelerde üst seviyede olan başka bir birimde onu muhafaza etmeyebiliyor. Kısaca bir üniversiteyi mukayese ederken benzer özelliklerde olan üniversitelerle yani ayni sıklette mukayese edilmelidir.2000 yılından sonra acılan 95 üniversite içinde RTEÜ.12 sıradadır (URAP) verisi. Sadece devlet üniversiteleri içinde 46.Tip fakültesi olan üniversiteler arasın da 44.çü.2000 yılından sonra kurulan devlet vakıf üniversiteleri arasında 12 olan RTEÜ başarısız kılmak ne derece doğru? Ve bu coğrafyada yapmayın etmeyin. 
       

Bu üniversite tatlı su yataklarında dünyada ilk Canlı türünü bulan üniversite beyler. Bu başlı başına bir Cağ açmaktır. Midilli hocanın akademik çalışmaları birçok fakültede patent alınan çalışmalar bu üniversite de ter akıtanların bilimsel eserleri. Yine TUBİTAK in Türkiye'de sadece10 Fakülteye verilen KALİTE başarı ödülün den biride RTEÜ bünyesinde olan Eğitim fakültesi dir. Yine bu gözümüzün bebeği üniversitemizden mezun olan Hemşerilik ve İlahiyat fakültesi öğrencileri kamu sınavında Türkiye birincisi oldular bu başarı değil mi ?
       

Recep Tayip ERDOGAN, Rize vakfı ve Rektör Hüseyin KARAMAN 'i sevmeyebiliriz fakat kör değiliz sağır değiliz kalplerimizde mühürlü de değildir. Üniversitemiz' e ilimize hasta hanelerimize yetişmiş akademik veya bürokrat gelmiyor diye ağlar dururuz. Evet Evet Hava limanı sadece il dışına gidip gelinecek için mi yapılıyor. Üniversite kampüsünün altındaki (Fener de )yapılan sosyal tesis ne için yapılıyor, Pazar köydeki konutlar ne için yapılıyor bu büyük yatırımlarınlar ünlü Prof. ın öğretim görevlilerin üniversitemize hasta hanelerimize leziz şekilde gelmeleri kalmaları ikamet etmeleri için yapıldığını sırf bu yatırımların öncüsü olan Reis'e 'vakıf üyelerine ve Rektör Hüseyin KARAMAN a Rizeliler adına teşekkür etmeliyiz ben yarınlar için üniversitemiz için ediyorum. Eleştirmek işini bu ilde birkaç kışı ile birlik de basın da en iyi objektif yapanlardan biriyim, ama mikro milliyetçi değilim, başarılı olan bir bürokrat siyasetçi veya akademisyenin de hakkını yememeli yedirtmemeliyiz. Fakat :Nimet de şükran da duyalım duyarım da lakın, yanlışlıkları duyup da dile getirmeyen şeytandır misali RTEÜ içerisinde olup Şehirde bazı yayın organlarında konu olan ve beni çıldırtan konuyu da paylaşmadan edememmmm. 
            

SAYIN RİZELİLER......

       
Araştırmalarımın sonucunda Üniversite içindeki Dekan atamalarını, Bölüm Müdür atamalarını, Fakültedeki bölüm başkanlarının atamalarını Yetkili mercilerden sorup sordurup bizzat araştırarak öğrendim. Dekan atamaları YÖK ün atadığını Bölüm Müdürlüklerinin Rektörlükçe atandığı, Bir rektör veya dekan birkaç dekanlığa baktığın da exsra ücret almadığını öğrendim. Fakülte içindeki bölüm başkanı olacak öğretim görevlisinin de Bölüm müdürünün bazı kriter taşıyan öğretim görevlilerinin en kıdemlisi ve unvanlısından seçerek rektörlüğe önerilip atandığını da öğrendim .RTEÜ de Spor fakültesinin müdürünün önerisiyle bir atama gerçekleşti. Fakülte Müdürü sayın Aslan KALKAVAN ida eş dost ve arkadaşlarına sorarak araştırdım, ciddi bürokrat olduğu öğrenciler arasında kayırmacılık yapmadığını işinin erbabı adaletli bir yönetici olduğunu da öğrendim. Fakat, Gazeteci Gencağa KARAFAZLI'nın sürekli gündeme tuttuğu bir mesaj olayı var. Bu mesaj geçiştirilecek bir olay değildir. Bu Mesaj olayı gündem de iken sayın KALKAVAN siz bu öğretim görevlisini iddia edilen söylentileri araştırıp adamı rektörlüğe bölüm başkanı olması için önerdiniz merak ediyorum. Şikâyetçi olunmaya bilinir adliyede de şikâyetçi olmaya bilinir (şikâyet yok zaten de) bu olay i hiç araştırmadınız mı? Rektör 1500 yakın öğretim görevlisi 18000 bin öğrenci ile uğraşıp bu atamayı atlayabilir o fakülteyi siz temsil ediyorsunuz sayın KALKAVAN, doğru veya yanlış söylentinin olduğunu araştırmadan o Doçent i rektörlüğe nasıl önerirsiniz. Karafazlı ile haberleri konusunda birçok tartışmamız oluyordur fakat bu haberi nasıl atlarsınız. Sayın KALKAVAN şunu bilin ki:. Sabah değil, öğlen değil, ikindiden sonra değil, akşam üstü değil, Gecenin bilmem kaçında, değil öğretim görevlisi veya cami hocası, akrabam da olsa benim kızıma veya misafir kızlarımıza hiç kimse mesaj çekemez, çekerse anlını karışlarım. Bu duyumların doğruluğunu araştırıp mı rektörlüğe önerdiniz sayın KALKAVAN. Bizim insanımız duygusal utangaç bir halktır utangaçlığı ve duygusallığını istismar edenlere karsı şikâyet mekanizmasını çalıştıramayabilir, fakat bu il e yaklaşık 10 bin baba kızlarını emanet bırakıyor bu il süt gibi beyaz dır beyaz kalmalıdır. Bu ülkenin cumhurbaşkanının ismini taşıyan bir ilim yuvasıdır, lütfen bu konuyu araştırın. Gerekeni yapınız. Bu iddiaya maruz kalan öğretim görevlisi, bu iddialar yanlış ise bir karalama kampanyası sizlere yapılıyor ise aklanmak için mahkemeye neden gitmiyorsunuz eyyyy uyuyan öğretim görevlisi ve KALKAVAN.

 

SAYGILARIMLA.

Adınız
Yorumunuz
YUNUS YILDIZ - 09 Nisan 2021  
HALK BU TÜR HABERLERİ ONDAN BUNDAN DEĞİL DE BİZZAT YETKİLİ KİŞİDEN DUYMAK İSTER- REKTÖR ÇIKIP İŞİN İÇYÜZÜNÜ ANLATMALIDIR. KAFAMIZ KARIŞIYOR

Tevfik Ağansoy - 09 Nisan 2021  
Afrika gezilerininde sormak lazım- orada kimin okullarına gitti. Kimleri bu gezilere getirdi. Bunu gazetecilerde sormalıdır- gazetecilik ve kose yazarlıgi yXk yapmak icin yapilan meslekler degildir.


Diğer Yazıları

RİZESPOR BAŞKANI BASINLA BİRARAYA GELDİ.
500
RTEÜ'nin Yeni Rektörü Prof.Dr. Yusuf YILMAZ
393
​RİZE'DE NEREYE TUTSAN SIKINTI, SORUNLARA NEŞTER VURACAK KİMSE YOK
497
​RİZELİYE RAĞMEN BU TASARIYA NASIL İMZA ATARSINIZ
206
ALGI İLE REKTÖR ATANMAZ...
248
​RİZELİLER GÖREVLERİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİRDİLER
656
RİZE'DE BİR BAŞIBOŞLUK MU VAR?
453
​SANMA Kİ BU RİZE'NİN SAHİBİ YOK
415
RİZE'DE GAZETECİLER GECESİNİN ARDINDAN
590
SAYIN CUMHURBAŞKANIM
372
​RİZELİ İL BAŞKANINI BAKANDAN ÖNDE GÖRÜR
548
CHP İL BAŞKANINDAN İSTİRHAM EDİYORUM..
1077
RİZELİ MEYDANLARDA ŞARKI SÖYLEMEK İSTİYOR
1559
HABERİ OLMAYANLAR DÜNÜN AK PARTİLİ BUGÜNÜN AKP'LİLERİ
991
SAYIN VALİM KEMAL ÇEBER RİZELİ YANINDA... DEVAMMMMM
731
ÇAYKUR, ÖZEL SEKTÖR VE ÇAY MÜHTAHSİLLERİ GÜNAHKARSINIZ
1079
Rize İl Koordinasyon Toplantısının Ardından Gözlemlerim
1395
​İKİ YILDA RİZE'YE DAMGA VURDU. BAŞKANIN İKİNCİ YILI
553
RİZE'DE ÇAY ÜĞRETİCİLERİ İSYANDA
3272
MERAL AKŞENER'İN RİZE GEZİSİ VE AYŞEGÜL BAŞKAN
1006
SAYIN AVCI SIYASİ EGOLARI YERLE BİR ETTİNİZ.
1099
İKİZDEREDEKİ AGIT YAKAN HALAMA SESLENİYORUM
1275
RİZE'DE Kİ YATIRIM İÇİN PARAYI VEREN İKTİDAR ,REKLAMINI YAPAN SİZ
1387
RİZE İLE TRABZON ARASINDAKİ KÜSLÜĞE DİRENEN ADAM
1052
​ŞU SORUMUN CEVABINI ALMADAN ÖLÜRSEM GÖZÜM ARKAMDA KALIR.
1476
KAPALI KAPILAR ARDINDA MI BU KANUNU ÇIKARACAKSINIZ
1039
RİZE'DE BİR KİŞİ BULAMADINIZ MI?
1220
RİZE BASINI... GÜNAHKARSINIZ
1055
BAŞARIRSA RİZE'DE HEYKELİ DİKİLİR
1056
RİZE- ARTVİN HAVALİMANININ İSİM DEGİŞİMİ
625
RİZE'DE SİYASET DİBE VURUYOR
743
RİZE'DE HERŞEY SÜT LİMAN MI?
819
Rize'nin çiçeği burnundaki müdürleri
1041
PAYİDAR KAL CUMHURİYET
1036
RİZE İŞ MERKEZİ NE ZAMAN BİTECEK
1183
İŞİNİZ ZOR SAYIN AVCI
839
RİZE'NİN UNUTULMUŞ İSTIKLAL GAZİSİ DEĞERLERİ
898
CHP TRABZON VEKİLİ KAYA'YA
839
SEBEP İÇİNİZDEKİ İRLANDALILAR
860
YENİ YETMELERİ KİM?
9045
BAŞKAN METİN'İN İCRAATLARİ VE SORAMADIKLARIM
3675
​BİLİM KURULU KARARLARINA RİZE'DE NE KADAR UYULUYOR
1478
RİZE'DE ETKİSİZ, YETKİSİZ LİYAKATSIZ İNSANLARIN ...
3504
BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI
5684
ÜRETİCİLER İSYANDA SAYIN MÜDÜR...
5378
İTHAL-KAÇAK ÇAY GERÇEĞİ
1828
RİZE'DE PARK VE BAHÇELER BAKIMLI MI?
3040
SAYIN ALİM BU VEBAL KİMİN?
2735
RİZE BUNU BAŞARAMAZSA KARA GÜNLER YAKINDIR
2033
RİZE'DE HEDEF ADAM. VURUN ABALIYA MİSALİ
2140
TEBRİKLER SAYIN VALİ, TEBRİKLER SAYIN AVCI... BELEDİYE?
2777
Sayın Valim, Sayın Vekillerim , Sayın yetkilier...
1653
ÇAY BARONLARI BU HALDE İKEN .. RİZELİLER GİBİ DEĞİL !
1504
COVİD 19 GELİŞMLERİNİ RİZE'DE SOKAKTAN DUYMAK İSTEMİYORUZ
1533
HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA
2860
LİNÇ GİRİŞİMİ RİZELİLERE YAKIŞIR MI ?
1357
RİZE'DE ARTIK TÜNELİN ÖTESİ BERİSİ YOK.
1544
RİZELİNİN SESİ RİZE HALKININ KALEMİYİM
1530
MAKAMDA HAKARET YAKIŞMADI BEYLER
1533
Sadece vekil veya bir kac kisinin dert etmesiyle sorunları çözülmez,
1607
ÇEVRE YOLU ÖLÜM YOLU MU ?
1837
RİZE'DE CHP evet.İYİ PARTİ evet.SAADET evet. YAZICI İletecek.
1357
HAKKINI HELAL ET KASKETLİ HALİL BAKIRCI
2026
Sayın vekilim Avcı’ya
1617
REİSİMİZİN RİZE'DEKİ VAATLERİ ENGELLENMİYOR MU
1332
Kadınlarımız kızlarımız için böyle söylemlerde nasıl bulunursun.
1417
Rize'nin önünü kesmek için yapılan bir yatırım.
1302
BİR EYYYY'de BASKAN SAKAL 'a
2197
AK PARTİNİN RİZE'DEKİ ULAŞTIRMA VİZYONU
1369
ŞAHSİ ÇIKARLARINIZ İÇİN RİZE HEBA EDİLEMEZ
1227
Gözümüzün nuru ÇAYKUR'un paketleme fabrikasin'da neler oluyor.
1160
AK PARTİ RİZE İL TEŞKİLATINA SORUYORUM
1286
CHP RİZE İL BAŞKANINA SORUYORUM
1378
MÜJDELER OLSUN ,ÖLÜM YOLU ÇEVRE YOLU HIZLANACAKTIR.
2213
YETERRR ÇEKİN ELİNİZİ ÇAYKURDAN
1375
U12.BASKET MACI . RİZE 29 FILISTIN 42
1263
RİZE'DE HERKES KONUŞUYOR BİR TEK O SUSUYOR
1985
Rize'de Kentsel Dönüşüm Sessizce Yapılmalı
1404
GÜNAHKARSNIZ
1505
YAŞAYAN TARİH DEĞİRMENCİ.
1553
Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..
1437
CHP... Rize İl Genelinde Başarılı olamadınız
1465
İmdat Sütlüoğlu
3257
Rize Türkiye Şampiyonu mu ? Bir bakalım......
5047