Reklamı Geç
YAZARLAR
2021 YAŞ ÇAY KAMPANYASI HAYIRLI OLSUN
Bayram Ali KAVALCI
07 Mayıs 2021 - Cuma 14:09

Doğu Karadeniz Bölgemizde, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'daki 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay kampanyası tarımı birinci sürgününün başlamasına sayılı günler kaldı.


Malumunuz bütün dünyada olduğu gibi, ülkemiz genelinde de, Rize ilimizde de geçmiş mevsimlere göre iklimlerde pandemi ortamında önemli değişiklikler ve kaymalar yaşamaktayız. Bu yılda geçen yıl olduğu gibi Rize ilimizde hava durumu gündüzleri serin ve geceleri ise halen soğuk olarak geçmektedir.


O nedenle bu yılda, geçen yıl olduğu gibi çay hasadının Mayıs ayı ortalarında başlayabileceği gözlenmektedir. Çay tarımında geçen yıl olduğu gibi bu yılda kışın batıda ki büyük kentlerden yaşayan binlerce hemşerimiz tam kapanma uygulama öncesi memleketlerine geldiler.


Pandemi salgınının devam etmesi nedeniyle uygulanan tam kapanma öncesi kısıtlamadan muaf olmak isteyen binlerce çay üreticileri, Ziraat Odalarından, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesini almış oldular.


Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’da 830 bin dekar alanda yapılan yaş çay üretimi geçen yıl koronavirüs kuralları ve uygulamaları kapsamında sorunsuz tamamlanmış oldu. Yaş çay üreticilerinin çaylarının  50’nın üzerinde satın alan, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü geçen yıl aylar öncesinden üretim yapılan fabrikalarda erkenden hayata geçirmiş olduğu hazırlık çalışmaları, planlı, programlı uygulamalar neticesinde, 2020 yılı yaş çay kampanyası oldukça huzurlu ve sorunsuz bir süreçte tamamlandı.


Büyük çoğu, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa Samsun illerinde yaşayan üreticiler, bu yıl ramazan ayını da memleketlerine tutmak üzere erkenden yola çıktılar. O nedenle Karayollarında ve şehirlerin girişinde bir yığılma ve virüs bulaş sorunu yaşanmadı. Gittikleri şehirlerinde izoleye çekildiler. Bu yıl erkenden memleketlerine gelip, çay bahçelerinde hazırlık ve bakımlarını yaptılar. Bölgeye gelen kişilere, virüs taşıyabilecekleri endişesine karşı ilgili birimler tarafından önce izole olmaları uyarısında bulunuldu. 


Bilim Kurulu Üyeleri; Bir bölgeden, başka bir bölgeye ve şehre giden kişilerde birçok mutant virüsün ve bulaşıcılığı yüksek virüslerin giriş ihtimalinin artabileceği uyarısını yaptılar. Bu nedenle özellikle dışarıdan gelecek kişilerin buradaki aileleri ile birlikte karar verip kapalı ortamlarda birlikte bulunmadan uzak olmaları lazım diye uyardılar. Çay bahçelerinde bulunup hemen kendilerini toplumdan izole etmeleri şartına dikkat çektiler. Bu hareketliliğin ne kadar azaltılmış olması virüsün bulaşacağı insanı o kadar azaltmış oluruz diye duyurdular. Böylece de vaka sayıların istatistiği günden güne düştüğü tespit edildi. Tam kapanma gibi izole olmanın önemine vurgu yaptılar.


Çay sezonu ile birlikte bölgesel bir hareketliliğin olacağını geçen yıl ki kampanya öncesi yaşanan hareketlikten hepimiz biliyoruz. Çay tarımı için başka, başka illerden gelenlerin mutlaka aşı olmaları, maske, mesafe, hijyen kurallarına uymaları noktasında çok dikkatli olmaları gerekmektedir.


Her ne kadar yaş çay üreticilerinin geçen yıldan tecrübeli oldukları bilinen bir gerçek olsa da, bu yıl salgında geçen yıla göre yüzde oranlarında önemli artışlar yaşanmaktadır.


Bu noktada, Çaykur YK Başkanı ve ÇAYKUR Genel Müdürü sn. Yusuf Ziya ALİM de "Geçen yıl olduğu gibi bu yılda farklı şehirlerden gelen kıymetli üretici hemşerilerimizin kendilerinde virüs olup olmadığını bilmiyorlar. Geldiklerinde çevresindeki insanları eğer taşıdıkları bir virüs varsa koruyabilmeleri için kendilerini en az 10 gün izole etmeleri doğru olacaktır. Çay hasadı tamamen açık alanda gerçekleştiği için aileler birbirlerine gidip gelmedikten sonra hasat yapmada bir sorun yok. Alım yerlerinde de bakkaldan bile daha az kalabalık var. Sosyal mesafeyi de koruduktan sonra bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Herkes sadece kendi sağlığını düşünse hiç kimsenin başkasına bir şey bulaştırma şansı olmaz. Bu yıl ki çay sezonunun geçen seneye göre çok daha sağlıklı ve verimli geçeceğine inanıyorum. Hepimizin geçen seneden tecrübesi var" şeklinde açıkladı.


Kovid 19 salgını nedeniyle, 2020 yılı yaş çay kampanyası fiyatını Cumhurbaşkanımız sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara’dan açıklanmıştı.  2020 için yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak açılanmıştı. Bu rakam 13 kuruşluk destekleme ile kilogramda 3 lira 40 kuruşa tekabül etmişti. 2021 yılı yaş çay kampanyası sezonu için yaş çay alım fiyatının ve destekleme rakamını bu yıl da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından mı, yoksa Tarım ve Orman Bakanımız tarafından mı, Rize’de açıklanacağı henüz netleşmedi. Şu bir gerçektir ki, sn. Cumhurbaşkanımız döneminde D.Karadeniz bölgesinde çay tarımı ile uğraşan 1. Milyonun üzerinde üretici hiç mağdur edilmemiş. Sn. Erdoğan hükümetleri öncesi yıllara göre daha yüksek bir fiyat politikasının yanında, daha huzurlu, daha güvenli ve daha sağlıklı ortamlarda çayını toplayıp satmaya devam etmektedirler. 2021 Yaş çay kampanyası hayırlı ve uğurlu olsun. Bu vesileyle Mübarek Ramazan bayramınızı tebrik ediyorum. 

Adınız
Yorumunuz
Halil aycibin - 07 Mayıs 2021  
Rize ye gitmek için izin verilmiyor üzerimde koçan yok diye kardeşim eşimin üzerinde bu nasıl iş geçen sene aynı sıkıntı busenede aynı çiftçi belgesi gozukmuyon buna bir çözüm bulun lütfen


Diğer Yazıları

PANDEMİNİN HAYATIMIZA KAZANDIRDIĞI SOSYAL MESAFE
2 MART 1918 RİZE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MÜBAREK MİRAÇ KANDİLİ
İLK CEMRE 20 ŞUBAT’DA HAVAYA DÜŞÜYOR
ESKİ ADETLER BÖYLEYDİ, ŞİMDİKİLER İSE HEP ÜZÜNTÜ VERİCİ
ÇOK KONUŞULAN YAPAY ZEKÂ ROBOT
TÜRKİYE’DE İLK MATBAA
HAYATIMIZI GÜZELLEŞTİREN ÖNEMLİ TAVSİYELER
İLMİHAL BİLGİLERİNİ İLMİHAL KİTABINDAN ÖĞRENMEK
YENİ İPEK YOLU
YAŞADIĞIMIZ SAĞLIK SORUNLARI KARŞISINDA YAPMAMIZ GEREKENLER
YILBAŞI MAKALESİ
2021 YILININ SON BİLGİLERİ
NASIL MÜSLÜMAN OLDUM!
TÜRK OCAKLARI'NIN TARİHÇESİ VE TANITIMI
ENDÜLÜS EMEVİ DEVLETİNİN HAZİN SONU
ATATÜRK’ÜN VEFATI
HAZRETİ ÖMER (R.A) KİMDİR?
​ÇAYKUR HER YIL DAHA İYİ YÖNETİLİYOR
BAZI YARALARI ZAMAN DEĞİL, SABIR İYİLEŞTİRİR
BENİM GİBİ 40 YAŞINI GEÇEN VE 60 YAŞINI BULANLARA
GÖRGÜ KURALLARIMIZI YAŞAYALIM VE YAŞATALIM
PANDEMİ SALGINIYLA RAHATLAYAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLU OLSUN
HABER METNİ HAZIRLAMA VE GAZETCİLİK MESLEĞİNDE 5N1K KURALI
RAMAZAN BAYRAMI HAZIRLIĞI
RAMAZAN AYI BİR MEDENİYETTİR
HOŞ GELDİN RAMAZAN
BİR NEŞELİ KUŞTU GENÇLİK
ARTIK HAYATI HESAPLA DEĞİL NASİPLE YAŞIYORUZ.
ÇAY TARIMI VE ÖZELLİKLERİ
BAŞKALARINI DÜŞÜNMEK
MATBAANIN BULUNUŞU VE TÜRKLER
TÜKETTİĞİMİZ MADEN SUYU-SODA HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ
TARİHTE 1950-1960 ADNAN MENDERES DÖNEMİ
DÜNYA KADIN ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
ÇATIRDAYAN KOMŞULUK İLİŞKİLERİ NASIL OLMALI?
SAĞLIĞIMIZ İÇİN TEREYAĞI VE MARGARİNİN FARKI
İSLAMİYET ve İLERİCİLİK
HEPİMİZİN İHTİYAÇ DUYACAĞI PRATİK BİLGİLER
RİZE'NİN GEÇMİŞİNDEKİ EKONOMİK HAYAT VE ÇAYCILIĞIN GELİŞMESİ
YIL 1926 RİZE MEBUSU EKREM BEY’İN İŞGÜZARLIĞI
KURBAN BAYRAMI BAŞLIYOR
SİGARA BAĞIMLILARI KORONAVİRÜSE DAHA KOLAY YAKALANIYOR
HİÇBİR GELİŞME TESADÜFİ DEĞİLDİR
BAŞA GELEN ÇEKİLİR
BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN EVLADIR!
EVDE GÜNDEM TÜRKİYE'NİN VE RİZE'NİN SAĞLIĞI
BU YAZIM, 1950-1980’DE DOĞANLARA
Yerim Rize’dir benim, Rize’dir tek kederim. Her şeyimle Rize’yim, Rize’siz ne ederim.”
DÜNYANIN BAŞINDAKİ TERÖR BELASI
RİZE'NİN GEÇMİŞİNDEKİ EKONOMİK HAYAT VE ÇAYCILIĞIN GELİŞMESİ
RİZE'DE OKUYAN ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNE RİZEMİZİ İYİ TANITALIM
TÜRKİYE, UÇAK PARÇALARI ÜRETEN BİR ÜLKE KONUMUNDA
SANAL KUMAR TEHLİKESİ
2020’DE MİLLET OLARAK DAHA ÇOK EL ELE VERELİM
RİZE KALESİ.... NEDİR BU PONTUS KRALLIĞI?
ÖMÜR DEDİĞİN NEDİR? DALDA BİR KURU YAPRAK
RİZE’NİN TARİHİ VE COĞRAFİ DURUMU BİLGİLERİ
EN KIYMETLİ DEĞERLERİMİZ YAŞLILARLA DOĞRU İLETİŞİM
KANAL İSTANBUL PROJESİ YA OLACAK YA OLACAK
GÜVENLİ BÖLGE ÖNCESİ TSK’NİN FIRAT KALKANI BAŞARISINI HATIRLAMAK
DÜNYANIN BAŞINA BELA OLAN ABD’NİN DOĞUŞU
YEŞİL ÇAY VE KANSER
DENİZİ KARA, KARAYI PARA YAPAN BAŞKAN EKREM ORHON
NEDEN KURBAN KESERİZ?
EMEKSİZ VE EKMEKSİZ SAĞLIK OLMAZ
BEYAZ ÇAY NEDİR? NE DEĞİLDİR?
ÇAYIN RİZE’YE GELİŞ SERÜVENİ
TÜKETİCİLER OLARAK ORGANİK ÇAY TÜKETİMİNİ ARTIRMALIYIZ
TURİST VE SÜRÜCÜLERDEN OVİT TÜNELİNE YOĞUN İLGİ
GEÇEN YIL HİZMETE GİREN TANAP BORU HATTI
DÜNYA’DA ARTTIKÇA ARTAN IRKÇILIK
İNGİLİZ SİYASETİNİN TEHLİKESİ
RAMAZAN BAYRAMIMIZ BAŞLADI
BAYRAM GÜNLERİMİZ BAŞLIYOR
KADİR GECESİNİN ÖNEMİ
FİTRE VERMEK
RİZE ÇAYI HAYATTIR, İNSAN İSE ŞEKERDİR
DOYMAYAN GÖZ
DEĞERLERİMİZİ YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİDİR
RAMAZAN MUHABBET VE İNFAK AYIDIR
Öşür
Tefsirden Din Öğrenilmez
Ayasofya Camisinin müzeye Çevrilmesi.
Su stresi ve İsrafı