Reklamı Geç
YAZARLAR
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
Tahir ORHAN
11 Mayıs 2021 - Salı 23:06

Önce diğer mübarek geceleri tartıştık. Var mı yok mu, Kur’an’da geçiyordu, geçmiyordu.


Bazı dini çevreler, bazı gecelere kutsal kitabımızda dayanak ararken, bazıları da sadece Kadir Gecesinin sure ile sabit olduğunu, diğer gecelerin sonradan uydurulduğunu yazdı. Miraç Gecesi için İsra suresi dayanak gösterilirken, Berat Gecesine dayanak olarak da Duhan Suresinin,  “Biz onu (Kur’an’ı ) mübarek bir gecede indirdik” (Leyleti’n mübareketin) şeklindeki 3’üncü ayeti gösterildi. Oysaki Kadir Suresinde “Biz onu Kadir gecesinde indirdik” deniyor. Böylece, Duhan Suresindeki bu lafzın da Kadir Gecesini işaret ettiği anlaşılır.


Şu gerçeğin altını çizelim; Kutsal kitabımızda sadece Kadir Gecesi geçmektedir. Diğer kutsanan geceler nasıl girdi hayatımıza bunu bilemiyoruz.


Baştan belirtelim ki, amacımız kutsal sayılan geceleri yok saymak, bu geceleri kutlamaya gayret eden saf Müslümanları karalamak değildir. Ancak, bu geceleri bahane ederek yıl boyunca melanet işleyip, bir gecede kurtulmanın peşinde olan uyanıkları ve uyanıklıkları ortaya dökmeye çalışıyoruz.


Tekrar konumuza dönersek; Kadir Gecesini, Kadir Suresinden biliyoruz. Regaip, Berat, Miraç ve üç ayların dışında kalan Mevlit kandili konularına da kısaca değinelim. Miraç hakkında söyleyeceklerimiz olduğu için, onu sona bırakalım.


Regaip, çokça rağbet edilen anlamında olduğu halde, o gece için pek nahoş bir şekilde Peygamber Efendimizin anne rahmine düştüğü gece şeklinde yorumlanması, sadece zandan ibaret olsa gerek.


Mevlit Kandili, Peygamber Efendimizin doğum yıldönümlerinde kutlanıyor. Kutlayalım ne ala ama yine o gece birkaç rekât fazla namaz veya biraz sahte dua veya zikirle kimse kurtulacağını düşünmesin lütfen.


Berat gecesi için Beraat kelimesi kullanılarak günahlardan kurtulunacağına nispetle o geceyi ihya etmeye çalışmak, eğer sadece daha çok ibadet ve bağışlanma dilemekten ibaretse bir sorun teşkil etmez ama bir ömür boyu işlenen günahların bir gecede yok olacağına inanmak safdillik olur.


Geldik Miraç Gecesine. İsra Suresinde Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir” denilmektedir. Bundan sonrası yok. Yani Efendimiz Miraca çıktı inancımız, tamamen Resulullah’ın anlattıklarından ibarettir. Necm Suresinde de, onun kendi hevasından konuşmadığı, ona vahyedileni söylediği belirtiliyor.


Aynı surede, Yüce Allah, Cebrail’in Peygamberimize kendi suretinde görünüp ona vahyedileni naklettiğini; 13 ve 14’üncü ayetlerinde de “Andolsun ki, o Cebrail’i bir başka inişte daha (aslî suretiyle) görmüştü. Sidretü’l Münteha’nın yanında” demektedir.


Buradan çıkarılacak sonuç, İsra hadisesinde Efendimizin Mescit-i Haram’dan Mescit-i Aksa’ya götürüldüğü anlatımının yanında, kendi ifadesindeki gibi göğe yükseldiğine dair söylemi de Necm Suresindeki ayetlerle desteklenmiş olur.


Bu geceleri böylece anlatmaya çalıştıktan sonra, Kadir Gecesi meselesine gelelim. Bin aydan hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi, ayetlerle ve hatta bir sureyle tescillenmiştir. Burada bir sorun görünmüyor da, diğer gecelere külliyen karşı olanlar ve dinle de pek ilgisi olmayanlar, son zamanlarda bu gece hakkında da pek çok söylenti yaymaya başlamış bulunuyor. Şimdiki tartışma, Kadir Gecesinin Ramazan’ın kaçıncı gecesi olduğunun yanında, Ramazan ayında olup olmadığıdır.


Son söyleyeceğimiz şey şudur: Kur’an’da olanı yokmuş gibi, olmayanı varmış gibi gösterme çabaları, iyi niyetle bile olsa hiç doğru değil ve hatta insanı cehenneme sürükleyebilecek günahlardan olma ihtimali yüksektir.


Bütün bunlar, Kur’an’ı anlamamaktan kaynaklanıyor. Anlamaktan kastım, Arapça aslından okumanın yanında, mealini de okuyup iyice anlamak gerekiyor. Bundan imtina etmeyelim ve bütün kâinatın nasıl bir düzen içinde yaratılıp idare edildiğini müşahede edelim. Tevekkül ve tefekkür de…


Bu vesileyle, birbirimize sarılacağımız bayramların hayali ve temennisi içersinde Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım.


Muhabbetle Efendim!

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

TÜRKİYE ARTIK NATO ÜYELİĞİNİ SORGULAMALIDIR
ERMENİLER SINIRI YİNE TACİZ EDİYOR
BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA