Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
Mustafa Semih ARICI
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 22:57

Teknolojinin sağladığı katma değeri belirtmek için kum örneği verilir. Şöyle ki, kumu inşaatta hiçbir işleme tabi tutmadan harca katarak kullanabilirsiniz. Bunun yapının toplam değeri içinde çok küçük bir payı vardır. Aynı kumdan cam eşya üretebilirsiniz. Bu, onu yalın haliyle kullanmaktan göreli olarak size çok daha fazla katma değer sağlar. Son olarak da aynı kumdan silis kaynaklı çip üretimi de yapabilirsiniz ve bunun getirdiği katma değer önceki ikisine oranla çok çok daha yüksektir. O kadar ki bir TIR dolusu çip ihracatı, birkaç gemi dolusu kuru çay ihracatının döviz gelirine eş değer olabilir.


Bu nedenle petrol ve doğal gaz ihraç eden Suudi Arabistan veya Rusya gibi ki bunlardan Rusya, çok gelişmiş silah sanayii ile on milyarlarca dolar gelir elde eder, hariç tutulursa, büyük ihracat geliri olan bütün ülkeler, yüksek teknolojili yani yüksek katma değerli sanayi ürünleri ihraç ederler. Başta ABD, Almanya, Japonya, G.Kore ve Çin bunların başlıcalarıdır. Nitekim bu ülkelerin ihracat rakamları 500 milyar dolardan birkaç trilyon dolara kadar değişmektedir.


Oysa Türkiye gibi orta gelir tuzağından kurtulmaya çalışan ülkelerde katma değerli ürün imalatı oldukça düşük olup, buna bağlı olarak da ihracatın bileşiminde küçük bir payı vardır. ( 2019’da bu oran 3.62 dir. Yani 5,9 milyar dolar. Halbuki ithalattaki payı ise 23,6’dır. Yaklaşık 24 milyar dolar). Bu yüzdendir ki ihracat çok yavaş artmakta ve çok reklam edildiği gibi 2023’de 500 milyar dolara ulaşması imkânsız görünmektedir.


Yıllar sonra, oldukça fazla bir meblağ borçlanarak Çin menşeli bir otomatik robot süpürge aldım. Gerçekten harika bir şey. Baştan kurulumunu yapıyorsunuz ve ondan sonra siz hep oturuyorsunuz. Evinizi sizin yerinize robot süpürge pirü pak ediyor. İşi bitince de “Tamam” deyip şarj yuvasına gidiyor. İşte yüksek katma değerli ürün budur ve size bu tür ürünler yüzlerce milyar dolar getirir. Geleneksel çay, un, ham demir veya çimento ihracatı değil.


İşte tüm bu gerçekleri göz önüne alarak yurtiçi piyasadan çok, Kafkasya, İran ve Orta Asya Pazarlarına yönelik olarak ilimizde bir “İleri Teknoloji Üretim Bölgesi” kurulabilir. Bu yapıyı kurup işletecek insan kaynağı yurt içinden temin edileceği gibi, Rize Fen Lisesi,Teknik Liseler ve RTEÜ Mühendislik Fakültesi baz alınabilir. Ayrıca kaliteli bir Tasarım Fakültesi ve İleri Teknolojiler Yüksek Okulu ve de üniversiteye bağlı bir Teknokent kurulursa bu eksiklik giderilmiş olacaktır.


Elbette bu sıra dışı yapı, durup dururken, kendi kendine gerçekleşmez. Başta Ticaret ve Sanayi Odası,  Rize Valiliği, Rize Belediyesi, Rize Üniversitesi’nin yoğun gayretleri ve hükümetin vereceği teşviklerle olur. Şuna emin olunmalıdır ki, böyle bir merkezin kurulup, tam kapasite ile üretime geçmesi ve ihracatta da başarılı olunması halinde ilin çay ve turizm gelirini kat be kat geçecektir.


Not: Bu münasebetle tüm okuyucularımın mübarek ramazan bayramını tebrik ederim.

Adınız
Yorumunuz
Murat Kurt - 14 Mayıs 2021  
Mustafa Beyi Takdir ediyorum.Böyle bir oluşumda Destek vermek isterim ..

Mustafa SEMİH ARICI - 14 Mayıs 2021  
Her iyi sonuç önce talip olmakla alınır. Kimilerince bu konu bir ütopya kabul edilse bile tek bir adım atılsa gerisi gelecektir. Zihni Derin birkaç kilo çay tohumunu Rize ye getirirken dev bir çay tarımı ve sanayiinin doğabileceğini aklına bile getiremezdi.

İsa çakoğlu - 15 Mayıs 2021  
Bu kafayla bu ilde iyi vibrasyon imalatı olur-buna uygundur-değil rize bu ülkede bu kafayla ancak rant üretimi olur.

İsmet Kösoğlu - 15 Mayıs 2021  
Hocam katılıyorum böyle bir projeyi sahiplenmemiz lazım.

Mustafa semih arıcı - 16 Mayıs 2021  
Ümitsiz durumlar yoktur- ümitsiz insanlar vardır.. M. Kemal Atatürk.. Ve de çıkmadık canda ümit vardır. Biz o ümitlerin peşindeyiz..


Diğer Yazıları

RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?