Reklamı Geç
YAZARLAR
10 YIL
Mustafa Semih ARICI
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 12:56

Yurt çapında yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre Türkiye’de “Gelecek” dendiğinde ortalama 10 yıl ve öncesi akla geliyor. Başka bir deyişle şu anda 2021 yılında bulunduğumuza göre en fazla 2031 yılına kadar olan yakın geleceği öngörüyoruz. Bundan ötesi, toplumun ezici çoğunluğunu pek fazla  ilgilendirmiyor. Normal bir vatandaş bu süre içerisinde araba-ev sahibi olmayı, çocuklarına iyi bir eğitim verdirmeyi veya başka bir kente taşınıp, kendisine daha iyi bir hayat kurmayı düşlüyor. İş sahipleri de işlerini büyütüp geliştirmeyi en çok 10 yıla kadar planlayabiliyorlar. Gerisine Allah kerim!


İster istemez bu bakış açısı hane halkından siyasetçilere, futbol kulüplerinden inşaatçısına kadar herkese sirayet ediyor. Tüm öngörüler ortalama 10 yıl için!


Sözgelimi, A-Spor Futbol Kulübü, süper ligde veya daha alt liglerde şampiyon olabilmek ya da üst sıralarda yer alabilmek için bırakın 10 yıl veya sonrasını, gelecek sezon için neler yapabileceğini düşünüyor şu sıralar…Avrupa’nın futbolcu fabrikası kulüpleri gibi futbol okulları açarak alt yapıdan kendi yıldızlarını yetiştirmeyi pek aklına getiren yok. (Altınordu gibi bir iki örnek hariç) Zira bunun için yıllarca gayret sarfetmek, sabır göstermek ve ter akıtmak gerekiyor. Halbuki alıyorsun 3-5 tane sıradan Afrikalı veya Brezilyalı, işi götürüyorsun. Hele içlerinden biri veya ikisi birazcık oynamayı, gol atmayı becerebilirse İstanbul’un üç büyükleri onları kapmaya hazır zaten! Böylece epeyce para da kazanılabilir.Taş attın da kolun mu ağırdı?


Bu bakış açısı ülke bazında da böyledir iller bazında da. Şöyle bir çevremize bakalım: Rizemiz’de 10 yıl sonrasına matuf neler yapıldı veya yapılıyor? Şimdiye kadar yapılan veya devam etmekte olan yatırımların hemen hepsi kısa vadeli yararlar için mi, yoksa ilimizin 20 ve hatta 50 yıllık geleceğini planlayarak mı icra edilmiş? Bazılarımız hemen ayağa fırlayarak, “Hava alanı ve lojistik merkez tam da böyle değil mi?” diyebilir. Eğer bir bölgenin tüm alt yapısını (Tarım, sanayi, ticaret ve turizm) tam kapasitede harekete geçirmeden yapacağınız böylesi büyük yatırımlar istenilen hareketlilik ve verimliliği sağlayamaz. Fizibilitesi ve inşaatı yılda 2 milyon yolcuya göre yapılan YİD yatırımı Afyon Zafer Hava Alanı’nı görüyoruz. Yanında yöresinde oraya mal yığacak sanayi tesislerini kurmazsanız Lojistik Merkeze Türkiye’nin her tarafından neden külliyetli miktarda mal gelsin? Gemilerle ilgili pazarlara daha yakın limanlara gider veya Tırlarla doğrudan İran’a veya Kafkasya’ya devam ederler.


Gelişmiş ülkelerde 20-30 ve hatta 100 yıllık planlar öngörüler yapılır. Bu firmalar, devletler ve hatta hane halkı için geçerlidir. Bu amaçla çaba gösteren, çalışmalar yapan think tank kuruluşları, fikir üreten, makale, kitap yazan sayısız kişi ve kurumlar vardır. Bunların büyük bir kısmı gerçekleşmeyebilir ama  tutarlı, gerçekçi ve ayağı yere basan birçok tahmin ve öngörüler hedefi 12’den vurarak göz kamaştırıcı işlerin yapılmasında büyük pay sahibi olurlar. Üniversite öğrencisi iken babasının garajında birtakım çılgın plan ve projeler yapan Elon Musk,25-30 yıl sonra Mars’a gitmeyi organize ediyorsa bu sonucu; yaptığı ve sıkı sıkıya bağlı kaldığı uzun vadeli gelecek planlarına borçludur.


Bu nedenle bu günden itibaren güzel bir iş yapalım ve  2031’den sonrasını da düşünelim.

Adınız
Yorumunuz
Yaşar arıcı - 22 Mayıs 2021  
10 yıl ve sonrasını düşünmeye başladığımız an ülkede değişen çok şeyin olduğunu göreceğiz.bunu basarabilmemiz için eğitimimizin güçlü olması gerek.saglikli günler

Mustafa Semih Arıcı - 22 Mayıs 2021  
Belki de biz böyle düşünmeye başladığımız içindir ki ülkede çok şey değişecek.Mantıklı-tutarlı-bilim ve teknolojik gelişmeden- doğadan yana geleceği düşünmeye başlarsak mutlaka iyi şeylerle karşılaşmamız kesindir..


Diğer Yazıları

AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?