Reklamı Geç
YAZARLAR
ATALARINLA ÖVÜNMEYİ BIRAK…
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
01 Haziran 2021 - Salı 15:49

“Atalarınla övünmeyi bırak, övünülecek ata olmaya bak.”

 

Fatih olmak için; yedi dili anadili gibi konuşmak, bu dillere edebi eserlerde kullanabilecek kadar hâkim olmak, belagat sahibi olmak gerekir.

 

Fatih olmak için; felsefeyi, ilahiyatı, edebiyatı uzmanlarıyla tartışacak kadar bilmek gerekir.

 

Fatih olmak için; matematiği, astronomiyi, denizciliği ileri seviyede bilmek, dünya ve bölge coğrafyasına hâkim olmak gerekir.

 

Fatih olmak için; kültürlü olmak, şair olmak, ressam olmak, sanatçı olmak, sanata ve sanatçıya sahip çıkmak gerekir.

 

Fatih olmak için; iyi bir mimar, mühendis olmak, askeri dehaya sahip olmak, balistiği, ateşli silahları bilmek, ateşli silah tasarımı yapabilmek gerekir.

 

Fatih olmak için; herkesin hayran kaldığı müthiş bir zekâya, insanların kalbini fethedecek hoşgörüye, adalete sahip olmak gerekir.

 

Fatih olmak için; ordusunun en önünde gidecek kadar cesur olmak gerekir.

 

Fatih olmak için; sadece ordusuyla toprakların değil, insanlığıyla, üstün bilgisiyle, entelektüelliğiyle, zekâsıyla, renkli kişiliğiyle kalplerin de fethini gerçekleştirmek gerekir.

 

Fatih olmak için; yönettiği ülkede yaşayan bütün insanlara, bütün milletlere, bütün dinlere mensup halka eşit davranmak, ayrımcılık yapmamak, adaletle hükmetmek gerekir.

 

Fatih olmak için; kibirden uzak yaşamak, tevazu sahibi olmak,  adaletli olmak, karşınızdaki kim olursa olsun hoşgörülü davranmak ve bu şekilde düşmanlarının bile saygı duyduğu bir kişiliğe sahip olmak gerekir.

 

Fatih olmak için; devletin, milletin, yetimin, fakirin hakkını yememek, yedirmemek gerekir.

 

Fatih olmak için; ilim irfan sahibi, insanların korkmadığı, sevgi ve saygı duyduğu, elinden, dilinden, yapacaklarından emin olduğu bir insan olmak gerekir.


Fatih olmak; örnek Türk, örnek Müslüman, en önemlisi örnek insan olmaktır.


Demek ki; İstanbul’u fethetmek, çağ açıp çağ kapatmak, gönüllere girebilmek, yüzyıllarca sevgiyle, saygıyla, duayla anılmak öyle tesadüfen olmuyormuş, insanlığınla, bilim adamlığınla, cesaretinle, adaletinle hak etmen gerekiyormuş.


Ve de İmam Gazali’den müthiş bir söz; “Atalarının başarılarıyla övünenler, dedelerinin, babalarının yemesi ile karnının doyacağını zannedenler gibidir.”


Ve unutmayın, Allah’ın kendilerine nasip ettiği ismet sıfatı sebebiyle peygamberler hariç, her kim olursa olsun hatasız, yanlış yapmayan kul olmaz. Çünkü her kul acizdir, hataya açıktır.


Bu yazı okununca akla gelebilecek olan, Fatih sultan Mehmet ile ilgili benim de bu yazıyı yazarken aklıma takılan, beni üzen, olmasaydı çok daha iyi olurdu diye düşündüğüm birçok konu var ama yukarıda yazdıklarım da bilim adamları tarafından anlatılan, tarih kitaplarında yazılmış olan Fatih Sultan Mehmet’in özellikleridir.


Doğrularını örnek alıp, hatalarından ders çıkarmak umuduyla. Fatih Sultan Mehmet’ten sözler;


“Fakirlerin, yetimlerin, milletin hakkı olan, onların kursağından kesilen nimeti ne kendimiz yeriz, ne askerimize, ne çalışanımıza yediririz. Biz has müminleriz, kursağımıza netameli nevale girmez.”


“Aklı öldürürsen ahlak da ölür, akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür, Kadı’yı emrine aldığın (satın aldığın) gün adalet ölür, adaleti öldürdüğün gün, devlet ölür.”


“İnsanlara; dinin nedir, namaz kılıyor musun, oruç tutuyor musun gibi Allah'ın soracağı soruları sormayın! İnsanlara; "Aç mısın, bir şeye ihtiyacın var mı, bir derdin, sıkıntın var mı gibi kulun kula sorması gereken sorular sorun.”

Adınız
Yorumunuz
M.Cenap - 01 Haziran 2021  
Kendileri bir matah olmayınca durumu böyle kurtarırız sanıyorlar. Ancak onların emanetlerini satıp savdıkları için ataların lanetine uğrayacaklar haberleri yok"

teacher - 02 Haziran 2021  
ÇÖZÜM..Ahıretin tarlası olan dünya fethine memur akıl Batı da...Ruh da Doğuda...Akıl ile ruhu birleştirmek için İHA lar için gayret eden BAYRAKTAR grubu gibi çalışmak.. Bütün kurumlar arayıcı-tarayı arı kovanı hummasiyle çalışmak...


Diğer Yazıları

23 NİSAN
14 MART SERZENİŞİ
GİDİYOR
BANA SENİ GEREK SENİ…
DEĞERSİZLEŞ(TİRİL)ME SOYKIRIMI…
SİL AT GİTSİN HAYATINDAN
MÜSLÜMAN’IN DEVRİMCİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ RUHU ve BİR MAYIS’IN ÇAV BELLA RUHU…
DİNİ BÖLENLER
ZOR DOSTUM ZOR
MUHTAÇ EYLEME
HER YENİ NESİL İLE MİLLET YENİDEN DOĞAR…
27 MAYIS 1960…
BAYRAM GELMİŞ…
VATAN TOPRAKTIR, TOPRAK VATANDIR…
YAPMAYIN, ETMEYİN…
YEDİNCİ CUMA…
TEDBİR BİZLERDEN, TAKDİR ALLAH’TANDIR…
ATATÜRK’ÜN MİLLETİNE AÇIK DAVETİYESİ…
BEŞİNCİ CUMA…Allah'ım bu ibretlik dönemi hak ettik, biliyoruz.
AYNI GEMİDE OLMAK…BUDUR
YARDIM; KİME VE NASIL?
BURNUMUZ SÜRTÜLMESİN…
KORONA, UMRE, STOK…
YAZILMASIN İSMİMİZ KARA TAHTAYA…
UNUTMA YİĞİDİM…
MEHMET GÜRGÜR HOCAM’A
Yüzde 99’u Müslüman olan ülke nüfusunun yüzde 67’sinin Kuran okumayı bilmediği
DERLER Kİ; RÜYA GÖRMÜŞSÜN…
ASGARİ ÜCRET VEYA TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ…
İT İLE ALAMETE, KURT İLE KIYAMETE…
GELSİNLER
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
KİBİRLİSİN ve YANLIŞ YOLDASIN…
CUMHURİYET BAYRAMI
NEFERLERE…
NERDEN BİLECEKSİNİZ?..
BİLMEM AĞLASAM MI? AĞLAMASAM MI?
BU NASIL İŞTİR?..
SAHTEKÂRLARIN DÜNYASI... Arısız balı, Boyalı çayı,
BEKA MESELESİ veya VATAN SENSİN KARDEŞİM…
DİYARBAKIR’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK…
İstemez miydim !
Yalan da Olsa...