Reklamı Geç
YAZARLAR
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
Mustafa Semih ARICI
02 Haziran 2021 - Çarşamba 00:05
Pontus'un (Kuzey Türkiye, Karadeniz kıyısı) Helen nüfusu, Osmanlı yönetimi sırasında Helenizmin kalesiydi. Osmanlı İmparatorluğu, 20. yüzyılın ilk on yılının sonlarına doğru bölgeyi Helenik azınlıklardan arındırmaya çalıştı. Bir dizi şiddet eylemi, keyfi karar ve yasa, bölge sakinlerini Pontus'un konuksever dağlarına sığınmaya zorladı. Pontus'taki isyanın ruhu, Makedonya mücadelesinin lideri Castoria Piskoposu büyük ulusal lider Germanos Caravangelis ve Trabzon Piskoposu Chrissantos tarafından sağlandı. Pontus piskoposlukları isyancıların rehberlik ve asker toplama merkezleri olurken, dağlar Osmanlılara karşı direniş merkezleri haline geldi. 1917'de Yunanistan ve müttefik güçler, Pontus bölgesinde tamamen Helenik veya Helenik ve Ermeni olan özerk bir Helen devleti kurulması için bir plan yapmaya başladılar. K. Constantinidis yeni özerk devletin haritasını tasarladı ve Dr. G. Thoides 1919'da Pontus bayrağını tasarladı ve onay için önerdi. Bu, haçın ortasında Büyük Komnenes'in tek başlı kartalı olan Yunan ulusal bayrağıydı. Pontuslu  Bizans hanedanı… Küçük Asya'daki kampanyanın talihsiz sonucu ve müttefiklerin çıkarları ve dış politikasının Helenik çıkar ve beklentilere karşı tersine çevrilmesinden sonra, Pontus'un özerk devletini kurma planı çöktü.(*)
           …

Aşağı yukarı 30-40 yıldır Doğu Karadeniz’de tekrar canlanan sinsi bir tehlike var:  Pontusya İdea” …Yani Pontus Devleti ideali. Bilindiği gibi “Megalo İdea” büyük düşünce, büyük  ideal  anlamlarına gelip, Anadolu’nun batısı ve İstanbul’u da içine alan büyük bir Yunan Devleti kurma ülküsüdür. Milli Mücadele sonunda tarihe gömülen bu sinsi tehlike, Yunanlıların ve arkalarındaki emperyalist güçlerin desteklemesiyle tekrar harlanıp, dünya gündemine sokulmaya çalışılmaktadır. Nitekim bugünkü Yunan Başbakanı Miçotakis bir konuşmasında, “Pontus İdealini canlı tutmak tüm Helenlerin başta gelen görevlerinden biridir. Biz de hükümet olarak Pontus soykırımını uluslararası  kamuoyunun gündemine getireceğiz”  diye demeç vermiştir. Öte yandan bol paralı propaganda araçlarıyla özellikle ABD ve Avrupa’da geniş kampanyalar yürütülmekte, yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi internet aleminde yazı ve makaleler, açıklamalar yazılmakta ve dünya kamuoyu Osmanlılar ve dolayısıyla Türkiye aleyhine dezinforme edilmeye çalışılılmaktadır. 


Tüm bu amaçlar doğrultusunda Yunan Gizli Servisi EYP’nin de yönlendirmesiyle, ağlarına çektikleri Doğu Karadenizli gençlere burs vererek Atina’da üniversite tahsili veya iş bulma vaadiyle menfur amaçları için adam yetiştirmekle ve hatta yöresel müzik, etnik müzik yapıyoruz diye eski Pontus kültürünü canlandırma çabaları hız kazanmıştır.


Maalesef tüm bu faaliyetler, bahse konu tehlikenin hafife alınması, kültür ve turizmi geliştirmek (!) için teşvik bile edilmesi nedeniyle gittikçe cüret kazanmaktadır. Hatta o kadar ki gizli Pontusçuların sosyal ağlarda yapmış oldukları maksatlı paylaşımlara cevap vermek bile belli çevreler tarafından suç sayılmaya başlanmıştır. Sözde Ermeni Soykırımını bu ülkenin insanlarına benimsetmek için yapılan çalışmalar da aynen böyle başlamış, bunun sonucunda ülkemizde bile soykırım yalanını dile getiren faaliyetler yapılmaya, makaleler, kitaplar yazılmaya başlanmıştır. Yukarıdaki alıntıda görüldüğü 1910’lardan beri Ermeni Taşnak çeteleriyle işbirliği yapan Pontusçuların da aynı amaca yöneldikleri şüphesizdir.


Öte yandan yaşanan çok büyük bir talihsizlik de bilerek veya bilmeyerek siyasi rakiplere sırf o yöreden oldukları için Pontus yaftası yapıştırmak olmuştur. Nitekim son İstanbul Belediye Başkanlığı seçimi öncesi Ekrem İmamoğlu’na, kendisini itibarsız hale getirerek seçilmesini önlemek için  “Pontus” iftirası atılması her şeyden önce onların ekmeğine yağ sürmüştür.


Tüm bu nedenlerle uyanık olunmalı, ülkemizi parça pençik etmek isteyenlerin oyunlarına gelinmemelidir. Zira bu dünya harikası topraklarda ay-yıldızın dalgalanmasını çok gören o kadar güç odağı var ki…
 

(*) ABD’de yayınlanan Pontus News adlı internet sitesinden bir alıntı.
Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

22. DÜNYA KUPASI BAŞLARKEN
TÜRKİYE YÜZYILI- CUMHURİYETİN İKİNCİ YÜZYILI
DÜŞÜK FAİZ VEYA DOLAYLI REESKONT
TAŞRA ÜNİVERSİTELERİ
RİZE’NİN ÖYKÜLERİ ŞİİRLERİ
İKİNCİ KIRIM SAVAŞI MI?
SONBAHAR YARILANIRKEN RİZE’DE
AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?