Reklamı Geç
YAZARLAR
SİYASETİN DİLİ VE HADDEDEN SÜZÜLMÜŞ NEZAKET!
Tahir ORHAN
08 Haziran 2021 - Salı 18:25

Ne kadar çok siyaset yazmaktan kaçındıysam tam da ortasına düştüm. Bir gün KTÜ İktisat Fakültesinden Profesör Hasan Özyurt ile sohbet ederken şöyle bir şey demişti: Derste siyaset yapmamak için çok özen gösteriyorum ama benim anlattığım ders Para… İşin içinde para olunca siyasetten ne kadar uzak durabilirsiniz ki?


Aynı ikilemi yaşıyoruz. Siyasetin dışında, dil, edebiyat, tarih, sosyoloji, eğitim gibi birçok konu varken dönüp dolaşıp siyasete geliyoruz. Biz zaten kahvehane köşelerinde ne hükümetler yıkıp ne hükümetler kurmuşuz(!)


Bugün siyasetin dili üzerine bir kaç kelime edip her zaman gıpta ile baktığımız geçmiş siyasilere rahmet okuyacak ve günümüzde özlemini çektiğimiz üslup anlayışıyla bitireceğiz. Anadilde Eğitim üzerine dururken Muharrem İnce, “Siyasetin dilini değiştireceğiz; mizahı, nezaketi ve zekâyı ön planda tutan bir dil geliştireceğiz” dedi. Durup dururken söylemedi bunları İnce. Siyasetin dilinin gittikçe ağırlaştığını, kabalaştığını, nezaketten uzak bir hale geldiğini vurgulamak istedi. Doğrusu İnce, çok kibar bir dil kullanıyor. Geçmiştekilerden örnek vermeye hazırlanırken yakınlardan örnekler vermek de mümkün. Bunu onlar sağlıyor. Bakanken de Başbakanken de, şimdi de Ahmet Davutoğlu’nun da çok takdir ettiğim bir üslubunun olduğunu belirtmek isterim. Yine muhalefetten bir örnek; Ali Babacan da çok özenli bir dil kullanıyor. Şimdi diyeceksiniz ki, hükümet kanadından böylesine hoş bir dil kullanan hiç mi kimse yok? Var elbette ama çoğunluğun dili ne yazık ki çok bozuldu. Buna ana muhalefet liderini de eklemek gerekir. Kılıçdaroğlu da, siyaset yapacağım derken zaman zaman kırıcı, aşağılayıcı bir dil kullanabiliyor. Meral Akşener için, çok özen gösteriyor ama her an ağzını bozabilir kanaati hâkim bende. Bunda kuşkusuz rakiplerinin tutumunun da çok etkisi var. En çok da partisine İP denilmesine bozuluyorum. Siyasi rekabet, parti adını farklı şekilde kullanmaya kadar ulaştıysa durum vahim. Buna iktidar partisini de eklemek gerekir. Taraf olanlar Ak Parti, rakipler AKP diyor iyi mi? Ak parti’ye AKP dediğiniz zaman iktidardan mı gidiyorlar? İYİ Partiye İP dediğinizde oyları mı düşüyor?


İktidar kanadını sona sakladım. İcraatlarını, yaptıklarını, yapamadıklarını hiç sorgulamıyorum bile… En çok üslubuna dikkat etmesi gereken zamanın başbakanı, şimdinin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağır sözlerine bir türlü anlam veremiyorum. Acaba kullandığı bu dilin, sadece rakiplerini değil biz insanları da rahatsız ettiğini ona kimse söylemiyor mu? Yabancı siyasetçiler için zaman zaman kullandığı dil bizi mutlu etse de aynı üslubunu, iç siyasette de sürdürmesi, herkesin Cumhurbaşkanı olması hasebiyle, bu halkı rahatsız ediyor. Bunları kimseler dile getiremese de biz gazetecilerin görevi, danışmanların bile söylemeye çekindiklerini dile getirmektir. Demirel’i, Türkeş’i Erbakan’ı, Ecevit’i hatırlayın. Hoş o da Merve Kavakçı olayında mecliste dilini bozmuştu ya! Yine pek çok siyasetçi milletvekili rakiplerinin bile hayranlığını kazanacak çok özenli bir dil kullanıyordu. Yılmaz Karakoyunlu, Yasin Hatipoğlu, Ahmet İyimaya, ilk aklıma gelenlerden. Hepsine selam olsun!


Tek arzum, iktidarıyla, muhalefetiyle insanların birbirleriyle edebi bir şekilde söyleşmeleri, zaman zaman konuşmalarına şiirler katmaları, filozofların sözlerinden örneklerle konuşmalarını süslemeleri, adeta şiir gibi konuşmalarıdır. Bu kimseye oy kaybettirmeyeceği gibi, takdir toplaması bakımından belki de oy kazandırabilecektir. Geçenlerde bir hasbıhal sırasında, bir siyasetçimizin özlemini dile getirmesi beni umutlandırdı. 1990’lı yılların sonlarında bir Fransa seçimleri sonrası kazanan lider hakkında rakibinin şu sözünü hiç unutamam: Ben 35 bin Fransızca kelime biliyorum, o 37 bin kelime biliyor. Dolayısıyla kendini daha güzel ifade edebildiği için seçimi o kazandı. Tebrik ederim.


Gördünüz mü? Dil bilmek, usul erkân bilmek böyle bir şeydir işte. Size kaybettirmez, aksine kazandırır. Nitekim ilk kurulduğunda Ak Partiyi iktidara taşıyan da, Tayyip Erdoğan’ın herkesi kucaklayan üslubu değil miydi?


Keleci bilen kişinin / Yüzünü ağ ede bir söz


Sözü pişirip diyenin / İşini sağ ede bir söz

 

Kişi bile söz demini / Demeye sözün kemini


Bu cihan cehennemini / Sekiz uçmağ ede bir söz


Son günlerde bir Nazım sevdasıdır gidiyor. Adam ‘hayalimdeki ülke’ diye Rusya’ya kaçtı; Bir süre sonra Ruslar  orada peşine ajan takınca da oradan sıkılıp ‘ne büyük eşeklik ettim de Rusya’ya geldim’ (Bakınız Sertel, Zekeriya. Nazım Hikmet’in Son Yılları) diyor ve bir çınar ağacı altına gömerler belki diye çırpınıyor. Bir şiirinde Atatürk’e hakaretler ediyor, başka şiirlerinde Lenin’i, Stalin’i göklere çıkarıyor. Biz de onun için ölüyoruz. Mezarı nerede olursa olsun, ona ettiğiniz dualar, eğer nasibi varsa ona ulaşır. Çınar ağaçlarımızı rahat bırakın.


Muhabbetle efendim!

 

Adınız
Yorumunuz
çayçiçeği - 11 Haziran 2021  
Siyasette kapıları nezaket açar- zarafet kapatır..Nezaket ve zarafet insanlığın lisanıdaki altın değerlerdır. Altın pas tutmaz. Nerede olursa olsun değeri değişmez..Rizeliler bilir ki- fırıncılık altın bileziktir. Tak koluna.. Altından değerli sözlere ihtiyaç vardır. Muhalefeti kökünden tasviye edecek erken seçime ihtiyaç vardır. Esen kalınız.


Diğer Yazıları

BOĞAZİÇİ DİRENİYOR!
ŞİMDİ DE KADİR GECESİ İYİ Mİ?
RAMAZAN ARTIK ZENGİN AYI MI OLDU?
HAFIZÂ-İ BEŞER NİSYÂN İLE MALÛLDÜR
ZENGİNLİKTE YARIŞMAK MI HAYIRDA YARIŞMAK MI?
BİZİM İNSANIMIZIN CEHENNEMİ
ON GÜNLÜK YASAK YETERLİ Mİ?
CAVİT ÇAĞLAR BU HATAYA DÜŞMEMELİYDİ
NE ÇOK BİLENİMİZ VAR
ARINÇ KENDİ İRADESİYLE KONUŞMUŞ OLAMAZ MI?
ŞUŞA… KARABAĞ’IN KALBİ ŞUŞA AZAD OLUPDUR
KIBRIS VE ON YILLARA DAYANAN KIBRIS DAVAMIZ
BİR OKURUMUZ, İÇİMİZDEKİ ERMENİLERE DİKKAT ÇEKMEMİZİ İSTİYOR
KARABAĞ’A KADAR…
O ÖVGÜYÜ ÇOK HAK EDİYOR
HER YERE ATATÜRK İSMİ VERİLİNCE…
40’INCI YILINDA 12 EYLÜL DARBESİ
BEL ALTI YAZILARI
TERS ÇABA KURALI
SUBLİMİNAL MESAJ VE BİLİNÇALTIMIZ
BİR MÜZMİN MUHALİFİ YAZMAK DÜŞTÜ HİSSEMİZE
ÇOCUKLAR BELKİ BU İŞİ BAŞARABİLİR
İŞİ EHLİNE VERMEK BU KADAR MI ZOR
AYASOFYA-LOZAN-ATATÜRK
ŞOV İŞİNDE AMMA DA PARA VARMIŞ!
MEĞER NE ZENGİNMİŞİZ
EŞEĞİN AKLINA KAPRPUZ KABUĞU DÜŞÜRMEK
BEN BENDEN ÖNCEKİ PADİŞAHLARA BENZEMEM
BUNU HAYVANLAR YAPMIYOR
GAZETECİLİĞİN RUHUNA EL-FATİHA
SAHTE AŞKLAR VE SAHTE ÇAYLAR
GAZETECİLİK NASIL YAPILIR?
MÜSLÜMANLIK BU MUDUR?
60’INCI YILINDA 27 MAYIS İHTİLÂLİ
BAYRAM GÜZELLEMESİ
ÖMER DÖNGELOĞLU VE SEVGİ DİLİ
ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
LGBT - DİYANET İŞLERİ – ANKARA BAROSU
UEFA SAYI SAYMAYI BİLMİYOR GALİBA
EVDE KAL TÜRKİYE, OKU TÜRKİYE, YAZ TÜRKİYE…
CORONA GÜNLERİNDE TERÖR KALLEŞLİĞİ
YASAK BÜYÜK COŞKUYLA KARŞILANDI
BU DA GEÇECEK MUTLAKA