Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE VE EDEBİYAT
Mustafa Semih ARICI
15 Haziran 2021 - Salı 10:16

Bunca ciddi konudan sonra biraz da edebiyattan bahsetmek her halde okuyucularımıza da iyi gelecektir. Zira edebiyat dertleri işlediği kadar güzellikleri de işler. Zevklerden ve renklerden dem vurur. Sevgileri ve umutları anlatır.


Rize ve edebiyat kelimeleri yan yana gelince çoğumuzun kafasında çok fazla bir şey belirmez. Zira ilimiz, müzik ve folklorda ne kadar zenginse edebiyatta da o kadar fakirdir. Hatta edebiyattan söz edildiğinde akla halk edebiyatı ürünleri gelir. (Destanlar, atma türküler vb.) Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olan yazarların eserleri koca bir il için çok azdır ve doğrusu halkın büyük çoğunluğunun bunlardan hiçbir haberi de yoktur. Bu sonuçta ilden çok az yazar yetişmesinin yanında, kitap okuma oranının son derece düşük oluşu büyük rol oynar. Son birkaç yıla kadar Rize Merkez ve ilçelerde kitabevi bile yoktu. Ancak Üniversite ve bağlı yüksek okullar açılınca biraz kıpırdanma oldu ve birkaç kitabevi açıldı. Halbuki nüfusu 150 bine ulaşan, üniversitesi olan bir şehirde “Manifaturacılar Sokağı” gibi  “Kitapçılar Sokağı” olmalıydı. Ancak ihtiyaçlar piramidinde en aşağılarda olan ve belki de varlığından pek söz edilemeyecek okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi bu denli düşük olunca çok da şaşırmamak gerekir.


Bazılarımız kitapların pahalı olduğundan ve evine et satın alamayan insanların kitaba para hiç ayıramayacağından söz edebilir. Ancak Rize Merkez’de kocaman bir kütüphane vardır ve ders çalışmak için gelen öğrenciler dışında  çok az Rizeli burada bulunan kitapları merak etmiştir. Bu durum benim lise yıllarımda da (1970’ler) böyleydi geçen senelerde baktım hiçbir değişme olmamış. Öte yandan bir paket sigaraya 20 lirayı çekinmeden bastıran insanların bir kitaba aynı parayı verememesi de sosyo-psikolojik yönleri olan bir olgudur.


Eh, okuma hallerimiz böyle olunca, ilimizden çok da yazar yetişmiyor. En çok bilinenleri rahmetli Ömer Lütfü Mete ve Yavuz Bahadıroğlu. Bunların yanında son zamanlar hızlı tanınan ve birçok da kitap yazan İsmail Saymaz’ı, esas mesleği Avukat olan Remzi Kazmaz’ı ve hasbelkader bu satırların yazarını sayabiliriz.


Son üç yazar Rize’yi ve Rize’nin dertlerini daha çok işlemeye başladılar. Daha çok öykü formunda yazılan bu eserlerde Rize’nin insanından, doğasından, dertlerinden ve tarihinden birçok çizgiler var. Herkesin bakış açısı aynı değil ama yöre insanını yansıtmakta bence başarılılar. Bu meyanda tarafımızdan kaleme alınan “Güzel Aylar Zamanı Yeşil Mavi Hikâyeler de” üç yıldır raflarda olup, ne kadar acıdır ki Rize’de sadece 2 (Yazıyla iki)  adet satılmıştır. Yanlış anlaşılmasın, amacım kitabımın şatışını arttırmak için reklam etmek değil. Buna çok da ihtiyacım da yok. Ancak asıl sızım Rizelinin kendini anlatan bir edebiyat eserini şöyle azıcık merak edip de okumaya yanaşmamasıdır. 


Son yıllarda hızlanan bu kitaptan ve okumaktan kaçış bakalım nereye varacak?  Kitaptan uzak durarak bu ülkeyi bakalım nasıl ileriye götüreceğiz?

Adınız
Yorumunuz
deniz - 17 Haziran 2021  
Kitaplar ve insanlar..Batı dünyası yıllık harcamalarının başında kitaplar gelir..Türkiye de yıllık harcamaların başında biricisi yemek içmek-ikinci sıra ev mobilyaları ve üçüncü sırada günlük okuma oranımız binde birden az... Zamanı boşa harcamı çok seviyoruz.

Mustafa semih arıcı - 18 Haziran 2021  
Evet aynen böyle. Bu yalnız Rizenin değil tüm ülkenin sorunu. Bazı illerimiz Türkiye ortalamasının üzerinde bazıları da çok altında. Ne acıdır ki Rize de ikinci gruptan. İşbilir- çalışkan ve nüktedan Rize halkına bu kötü özellik hiç yakışmıyor...


Diğer Yazıları

SONBAHAR YARILANIRKEN RİZE’DE
AÇLIK SINIRINDA SABRETMEK
2 MARTTAN ÖNCE…
RADİKAL DİNCİ TEHLİKESİ
HÂVİYEDENDÖNÜŞ III
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ II
HÂVİYEDEN DÖNÜŞ I
AKKUYU’DA BÜYÜK RİSK!
TARIM YA DA HAYAT MEMAT II
TARIM VEYA HAYAT MEMAT - I
ACI ÇAY II
ACI ÇAY - I
ENFLASYON YA DA HAYAT PAHALILIĞI
(DAS) DIŞA AÇIK SANAYİLEŞMEYİ BAŞARAMADIK!
BİT COİN’DEN TÜRK COİN’E E – PARA
RİZE’DE KAHVE TARIMI OLUR MU?
RİZE HAVA LİMANI AÇILIRKEN
KONUT SEKTÖRÜNDE YANGIN
ESKİ BAHARLARIN ANILARI
RİZE VE GÜBRE ZAMANI
BİZİ PLANSIZLIK YIKTI - II
BİZİ YIKAN PLANSIZLIK OLDU- I
BİR 2 MART ÖYKÜSÜ
ŞEHİRLER VE SİMGELERİ: ÇAY BARDAĞI
KUZEYDEKİ MUHTEMEL SAVAŞ YAYILIRSA RİZE
SAAT BAŞI ARTAN FİYATLAR- HİPERENFLASYON
EVLEN(ME)..
KAÇINILMAZ BİR İHTİYAÇ: RİZE PSİKİATRİ HASTANESİ
HİKÂYE ANLATMA ÖYKÜLE
SOÇİ VE RİZE: BİR MUKAYESE
2022’YE GİRERKEN…
GÜBRE 10 BİN LİRAYI GEÇERSE…
GELECEK RİZE- II TELEFERİK VE DİĞERLERİ
GELECEK RİZE: BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
YENİ KONUT KAF DAĞININ ARDINDA
İNŞAATLAR ÖLÜM KAPANI OLMAMALI
KAYIP GEMİLER: KARADENİZ VAPURLARI
EFSANE DOKTORLARDAN BUGÜNLERE
RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?