Reklamı Geç
YAZARLAR
LİDERLİK: TAHİR KIRAN
Alihan TELATAR
22 Haziran 2021 - Salı 10:29

Alex Ferguson Liderlik adlı kitabında destansı futbol kariyerini enine boyuna ele alıp zaferlerle dolu geçen 27 yılını anlatı.  Kazandığı başarılarla futbolda neler yapılması gerektiğini anılarıyla kaleme aldı.  Başarı için futbolun nasıl yönetilmesi gerektiğini 13 ana unsurla beraber tüm detaylarıyla ortaya koydu.  Liderlik futbolun içinde olan her kesin okuması gereken bir kitap.


KENDİN OLMAK Dinlemek izlemek okumak.  AÇLIĞI BİLMEK: Disiplin, Çok çalışmak, Azim, İnanç, PARÇALARI BİRLİŞTİRMEK: Organizasyon, Hazırlık, Kaynak. BAŞKALARINI İŞE KATMAK: Takım çalışması, Kaptanlar. STANDARTLARI BELİRLEMEK: Mükemmeliyet, İlham vermek Rehavet. İNSANLARI DEĞERLENDİRMEK: İş aramak, Ağ oluşturmak, Kovmak. ODAKLANMAK: Zaman, Dikkat Dağıtan şeyler, Başarısızlık, Eleştiri. VERECEK MESAJİN OLMASI: Konuşmak, Yazmak Cevap Vermek. YÖNETİCİ DEĞİL LİDERLİK: Kulüp sahipleri, Kontrol, Görevlendirme, Karar verme. KAR ZARAR DENGESİ: Satın alma, Tutumluluk, Ödemeler, Pazarlık Aracılık. İŞ GELİŞTİRME: Yenilenme, Aşırı veri yükleme, Mahremiyet. BAŞKALARININ ÖNEMİ: Rekabetler, Küresel Pazarlama. DEĞİŞİMLER: İşe başlamak, Ayrılmak, Yeni mücadeleler.


Sözünü esirgemeyen Fergusen kitabında futbolun bu ana unsurlarını yaşadığı anılarıyla birlikte anlattı. Şimdi Gelelim Çaykur Rizespor’a.  İnsanların çoğu dikkatli bakmak ve can kulağıyla dinlemek eğiliminde değiller. Bunun sonucunda çevrelerinde olup bitenin yarısını kaçırırlar. Allah bize iki kulak, iki göz ve tek bir ağız vermesinin nedeni var. Konuştuğunun iki katı kadar dinleyesin ve göresin diye. Hepsinden iyisi, dinlemenin size bir maliyeti yok. Tahir Kıran Çaykur Rizespor’un yeni başkanı olacak. Rize’de çok sevilen ve sayılan bir isim. Peki Kıran’ın vaatleri nelerdir?  Kıran’ın hedefleri, projeleri nelerdir? Kıran’ın sırrı ne?


Lider Tahir Kıran, çok genç yaştan itibaren futbol camiasının içinde. Büyük serüvenlerin yöneticisi.  Apoletlerini saymakla bitiremeyiz.  Futbolun temel taşı olan alt yapıyı çok iyi biliyor ve çok önem veriyor.  Uzun yıllar Türkiye Futbol Federasyonunda yönetici ve başkan yardımcılığı görevlerini yaptı. Tesisleşmeden alt yapıya kadar çök büyük işlere imza attı. Hayatı boyunca futbollun içinde olduğu gibi Rizespor ile de ilişkisini hiç kesmedi. Rizespor Futbol Yatırımları A.Ş.’nin kurucu ve büyük ortaklarından.  Kıran ailesi olarak Rize’ye yaptıkları hayır işlerinin yanı sıra Rizespor’ ada her zaman önemli katkı sağlayıp destek verdiler. Şimdide yeni başkanı olacak. Lider Tahir Kıran’dan camianın ve taraftarın beklentileri çok ama çok fazla.  Kıran’da buna karşılık vermek için dur durak demeden çalışıyor.  Bir yandan transfer diğer yandan kuracağı ekip ve diğer işler. Görevi kabul ettikten sonra camianın önemli isimleriyle tek tek görüşüp fikirlerini aldı. Kaybolmaya başlayan birlik ve beraberliği yeniden oluşturmaya başladı. Bunları yaparken de kendi yol haritasını çizdi.  Rizespor’un kısa, orta ve uzun vadede planlamasını yaptı.  Enerjik bir Rizespor yaratmak için gerekli olan yatırımları yapmaya hazırlanıyor. Kıran, Rizespor’da son yıllarda yapılan yanlış transferleri ve bunlara harcanan Milyon Euro ve Dolarları da iyi biliyor. Bununla da sadece kısa vadeli sonuç almayı düşünen biri değil.


Futbol benzeri olmayan bir boyutta gerçekleşen bir canlı eğlencedir.  Telefon yada tıraş bıçağı imalatı gibi garantili galibiyet elde edemezsiniz, çünkü her şey kişilerin performansına veya duygu, şans ve sakatlık gibi rast gele bir çok etkilere bağlıdır. Bir kulüp lideri gerçekçi olmalıdır. Sadık bir taraftar, her maça zafer beklentisiyle gelebilir fakat bir patronun liderin ayakları yere daha sağlam basmalıdır.  Tahir Kıran’da Rizespor’un ve Türk futbolunun gerçeklerini iyi biliyor. Çok yaşlı bir metre top süremeyen yada sakatlığı uzun süren oyunculardan kurulu bir takım istemediği gibi çok genç, tecrübesiz ve düşünmeden hareket eden oyunculardan kurulu bir takımda istemez Kıran. Standartlarını belirleyip Rizespor’u geliştirip işleri değiştirecektir.  Uzun vadeli hedefleri amaçlarken daima dikkatli davranır.  Koşulların gerçekliği içinde neyin mümkün olduğu duygusunu yansıtarak kurulması gereken dengeyi kurar. Elbette fikirlerinizi uygulamak ve sistemleri yerleştirmek yıllar alır. Zaten Kıran’da Rizespor’u zamana yayacak.


Bir futbol takımı başarılıysa yada başarısızsa arkasında başkan ve yönetim vardı. Tahir Kıran ile birlikte adeta yeniden uyanan Rizespor herkesin umudunu yeşertiyor. Tüm bunlarla birlikte Lider Tahir Kıran, fikirlerin yarışacağı iyi bir ekip iyi bir yönetim kurulu oluşturmalı.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

RİZESPOR DÜŞÜYOR. BEYLER YAPAMADILAR YAPACAKLARINI
RİZESPOR... SERVET YARDIMCI VE HAKEMLER
BU BİR KATLİAM
GÜLE GÜLE BÜLENT HOCA
BÜLENT HOCA YA TUTARSA DİYORSUN AMA TUTUMUYOR
SANA YAZIKLAR OLSUN YAN-KAYA
BÜLENT HOCAM !
ANTEP'TE RİZE FIRTINASI ESTİ
YAZIKLAR OLSUN. TARİHE GEÇEN 4-0' IN HESABINI VERECEKSNİZ.
RİZESPOR BAŞTAN. KAYBETTİ
AKDENİZ AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL
UYGUN’UN BİR PUANI
RİZESPOR'DA KABUS GERİ GELDİ.
RİZESPOR TATİLDEN ÇIKTI.
RİZESPOR'DA İÇERDE KUMPAS VAR. MASAL ANLATMAYA DEVAM EDİN
ŞUMUDİCA’NIN PLANI NE?
RİZESPOR GALİBİYETE HASRET KALDI
SUMUDİCA'DAN SÜRPRİZ DEĞİL GERÇEK
BU BİTİGENLE BU KADAR
RİZRSPOR'DA COŞKU DEVAM ETTİ.
NEDE OLSA ATMACA
RİZESPOR'DA YALAN CANAVARLARI !
RİZESPORDA SAVUNMAYI TUTAMADIK GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN
RİZESPOR'DA YILMAZ BAL’IN TRANSFER YANLIŞLARI
BU GALİBİYETTEN DERS ALIN
BEYLER BİZE MASAL ANLATMAYIN
REMY NASIL GOL ATACAK?
BUNUN ADI MUCİZE
RİZESPOR'DA KAYIP ÇOK, SIKINTI VAR
RİZESPOR'DAN SÜPER GALİBİYET
RİZESPOR'DA ŞİMDİ FEDEKARLIK ZAMANI
RİZESPOR'DA HASAR ÇOK BÜYÜK
SİVAS'TA Kazandık derken!
KAYSERİ'de Neler kaçtı neler
TOPLA KENDİNİ KARTAL
RİZESPOR..... Beyler bu nasıl takım!
SONRASI UZUN HİKAYE Rizesporun mağlubiyeti büyük hayal kırıklığı yaşattı.
GÖZTEPE KARŞISINDA KARTAL'IN PLANI TUTMADI
Rizespor'da Bu Hezimet Kime Yazar