Reklamı Geç
YAZARLAR
BANA SENİ GEREK SENİ…
Prof.Dr.Ahmet Berhan YILMAZ
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 18:59

Allah bizlerden cehennem ateşinin ve azabının kendisinden daha çok korkulan, kendisinden daha inandırıcı, daha güçlü bir gerçeklik gibi algılanmasını mı istemektedir, yoksa böyle bir azabı göstererek bizleri, kötülükten uzak tutup, iyiliğe sevk etmek mi istemektedir?


Veya benzeri şekilde; Allah’tan daha çok insanlardan korkulması, lider, hoca, şeyh denilen insanlara bağlanılarak bu kişilerin kendilerinin Allah’tan, söylediklerinin de Allah’ın söylediklerinden daha değerli olması, doğruluğunun tartışılmaması, Allah’ın rızasından çok bu insanların rızasının gözetilmesi Allah’a iman edilmemesinden mi kaynaklanmaktadır, yoksa Allah’ın vaadinden döneceği şüphesi mi kalplere yerleşmiştir?


Bu soruların, özellikle Allah’ın hayatımızın, kalbimizin ve ilişkilerimizin neresinde olması gerektiğinin cevabı tabi ki Kur’an’da, hadislerde ve gerçek İslâm âlimlerinin kitaplarında vardır.


Acı ve gerçektir ki; Allah ile kulları arasına giren, kendilerini kurtarıcı gibi gösteren ilkel, din dışı zihniyet insanların bilgisizliğini, cehaletini ve taassuplarını fırsat bilerek dünya işlerini yürütmekte, insanları kullanmaktadır.


Hâlbuki Allah korkusu; Allah’ı çok sevdiğimiz, saydığımız, her şeyden daha değerli olduğu için, sevgisinden mahrum kalmamak adına tazimle duyulan korkudur.


Bu korku biraz da Allah’ın rızasına erişememe, Allah’ın hoşnut olacağı işleri yapamama endişesi barındırır ki bu tür bir korkunun içinde sevgi, saygı, tazim korkudan ağır basar. 


Allah bizlerden iyi insan olmamızı, ilişkilerimizde ahlaklı, dürüst, hak yemeyen, adaletli, hak hukuk tanıyan, insanlarla barış içinde, hiç kimseyi ötekileştirmeden yaşayan, yardımsever, hoşgörülü, cömert olmamızı, cehaletten, yobazlıktan, taassuptan uzak durmamızı istediğine göre bunları yerine getiren bir insanın öncelikle merhameti ve rahmeti sonsuz olan Allah’ın rızasına ulaşamamaktan korkması gerekir.


Birçok insan senden razı değilse, senden korkuyorsa, senin nerede, ne zaman, ne yapacağından emin değilse, sana güvenmiyorsa, yalan söylüyorsan, insanları aldatıyorsan, tehdit ediyorsan, hakaret ediyorsan, hakka hukuka, adalete mugayir davranıyorsan Yunus Emre’nin dediği gibi bu kıldığın namaz değil, bu tuttuğun oruç değil, bu okuduğun Kur’an değildir.


Ve zaten bu yaptığın ne insanlıktır ne de Müslümanlıktır.

 
Adınız
Yorumunuz
teacher Leyla - 07 Temmuz 2021  
Yunus EMRE ilim öğrendiği mekana sırtında ormandan 40 yıl odun taşıdı..Koca Yunus a derlerki- ormanda eğri odun bulunma mı? Bu kapıya eğrilik yakışmaz..Kurumlarımıza-eğrilikleri-kötülükleri taşımakta başta Tevfik Fikret vardır...Ziya Gmkalp vardır..Nazim Hikmet vardır..Namik Kemal vardır...Bunların yazdıklarını okuyunuz. Bir cümle doğru bulamazsınız.

damla - 08 Temmuz 2021  
Yunus der ki- " Çok insanlar gördüm üzerinde elbise yok...Çok insanlar gördüm elbisenin içinde insan yok " Bugün insan kalitesi ne hale gelmiş-televizyonlardaki dedi kodulardan başba birşey yok.. Mektep kaçaklarına ve yirtik pantolonlu insanlara ne anlatabilirsiniz ? Ama yamali pantolonlu insanlara çokşeyler anlatılabilir. Hz. Ömer döneminde- elbisesi 41 yamalı...Yamalı olsun çok güzel- ama temiz olsun... Markalar peşinden koşanlar- otomobil fiyatlarına bakmalı..Kaliteli insanların eserlerinde doğruluk var. Mimar Sinan ın eserlerine bakınız...Doğruluk insan ruhunun ezeli ve ebesi değeridir. Bütün güzelliklerin-iyiliklerin ve doğrular dünya insanlığının huzur ve mutluluğunu sağlar..Doğrular peşinden koşmak..Çıkan engelleri aşmak... Doğruluk- ilim mekanları üniversitelerin ana sermayesi olmalı..Çünkü-ilmin mekanları üniversitelerdir.İlmi doğru öğrenirsek- marmara denizini gül bahçesine çevirebiliriz. Kentlerde doğruluğun mekanları belediyeler-ticaret hanelerdir. Köylerde ise- üretilen gidalardır.Kurban bayramında yetiştirilen koyun-kuzu ve ineklerin lezzetini sofralarımızda paylaşasağiz. Esen kalınız.


Diğer Yazıları

23 NİSAN
14 MART SERZENİŞİ
GİDİYOR
DEĞERSİZLEŞ(TİRİL)ME SOYKIRIMI…
SİL AT GİTSİN HAYATINDAN
ATALARINLA ÖVÜNMEYİ BIRAK…
MÜSLÜMAN’IN DEVRİMCİ, ÖZGÜRLÜKÇÜ RUHU ve BİR MAYIS’IN ÇAV BELLA RUHU…
DİNİ BÖLENLER
ZOR DOSTUM ZOR
MUHTAÇ EYLEME
HER YENİ NESİL İLE MİLLET YENİDEN DOĞAR…
27 MAYIS 1960…
BAYRAM GELMİŞ…
VATAN TOPRAKTIR, TOPRAK VATANDIR…
YAPMAYIN, ETMEYİN…
YEDİNCİ CUMA…
TEDBİR BİZLERDEN, TAKDİR ALLAH’TANDIR…
ATATÜRK’ÜN MİLLETİNE AÇIK DAVETİYESİ…
BEŞİNCİ CUMA…Allah'ım bu ibretlik dönemi hak ettik, biliyoruz.
AYNI GEMİDE OLMAK…BUDUR
YARDIM; KİME VE NASIL?
BURNUMUZ SÜRTÜLMESİN…
KORONA, UMRE, STOK…
YAZILMASIN İSMİMİZ KARA TAHTAYA…
UNUTMA YİĞİDİM…
MEHMET GÜRGÜR HOCAM’A
Yüzde 99’u Müslüman olan ülke nüfusunun yüzde 67’sinin Kuran okumayı bilmediği
DERLER Kİ; RÜYA GÖRMÜŞSÜN…
ASGARİ ÜCRET VEYA TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ…
İT İLE ALAMETE, KURT İLE KIYAMETE…
GELSİNLER
ÖĞRETMENLER GÜNÜ
KİBİRLİSİN ve YANLIŞ YOLDASIN…
CUMHURİYET BAYRAMI
NEFERLERE…
NERDEN BİLECEKSİNİZ?..
BİLMEM AĞLASAM MI? AĞLAMASAM MI?
BU NASIL İŞTİR?..
SAHTEKÂRLARIN DÜNYASI... Arısız balı, Boyalı çayı,
BEKA MESELESİ veya VATAN SENSİN KARDEŞİM…
DİYARBAKIR’DAN YÜKSELEN ÇIĞLIK…
İstemez miydim !
Yalan da Olsa...