Reklamı Geç
YAZARLAR
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
Mustafa Semih ARICI
06 Temmuz 2021 - Salı 14:45

Memleketimizde bildik anlamda toplu köyler yoktur. Herkes belli bir mevkide, toplulaştırılmış şekilde değil ( Anadolu’nun köyleri beyaz boyalı minaresi, yeşillikler arasında iç içe geçmiş bir iki katlı ve  kırmızı kiremitli evleriyle çok tipiktir) herkesin kendi arazisinde evini inşa etmesi ve dolayısıyla çok dağınıktır. Normal bir köyün sınırları belli bir sahayı kaplaması gerekirken, Rize köyleri koca bir dağı ve hatta karşı beri bir iki dağı kaplaması olasıdır. Bir köy evinden öbürüne gitmek için bazen birkaç kilometrelik bir yolu katetmek icab edebilir.

           
Ancak son zamanlarda bu yerleşim düzeni tamamen değişmeye başladı. Asfalt köyiçi yolların her tarafa gitmesiyle, birbirine epeyce yakın çok katlı köy evleri ve hatta 8-9 katlı apartmanlar yapılmaya başlandı. Çok ilginçtir, dağ köylerinden birinde yedi katlı kocaman bir apartmanı görünce çok şaşırmıştım.

           
Tabii tek neden asfalt yolların her yöne gitmesi değil. Arazinin kıt olması, yurtluk veya başka bir deyişle ev arsası olabilecek yerlerin çok nadir olması, aile fertlerinin bu şartlarda, ayrı ayrı binalar yapmak yerine, üst üste oturmayı tercih etmesine yol açmıştır. Nüfus sayımı istatistiklerinde ilin nüfusu pek artmadığına göre köyler bu denli nasıl şişti ve apartmanlaştı? Bu olgunun nedenlerini araştırdığımızda başka vilayetlerde (Başta İstanbul) oturup da yaz tatilini kendi evlerinde geçirmek veya kendi çay hasadını kendi yapmak isteyenlerin sayısında büyük bir artış olmuştur.


Başka bir neden de şehir içindeki yeni konut fiyatlarının  (ilçeler dahil) yarım milyon lirayla 1,5 milyon lira arasında değişmesi nedeniyle, köylüler kendi evlerini kendileri yapmaya karar vermişlerdir. Şehirde ne varsa ( elektrik, su, beyaz eşya, TV ve hatta doğal gaz) köyde de aynısı olunca şehre en fazla 1-2 saatlik mesafelerde oturmak tercih edilen bir seçenek olmuştur.


Ancak köylerin bu dönüşümü birçok problemi de beraberinde getirmiştir. Su kıtlığı, belediye hizmetlerinde artış gereği, kanalizasyonların derelere bağlanması, çöp miktarında hızlı artış ve bu nedenle çevrenin hızla kirlenmesi söz konusu sorunların başlıcalarıdır.


Bir zamanlar suyu kana kana içilen, gün boyu yüzülen, alabalık tutulan o güzelim dereler artık siyahlaşmaya durmuş, hele hele bir de HES gadrine uğramışsa içinden geçtiği doğayı yasa boğarak hepten kaybolmaya başlamıştır. Sonbaharda büyük şehirlere dönüşün başlamasıyla aylarca bomboş ve atıl kalan apartmanlar da kaynak israfının başka bir yönüdür.


Şimdilik çok fazla sorun oluşturmuyor gibi görünen köylerin başkalaşımı yarın büyük skıntılara yol açabilir. Bu nedenle vadileri ve yamaçları kaplayan köylerde neler oluyor diye bakmakta büyük yarar var.

Adınız
Yorumunuz
Mustafa SEMİH ARICI - 15 Temmuz 2021  
Yazıda bu tehlikeden bahsetmedik ama bugün meydana gelen şiddetli yağmur köyleri darma duman etmiş. Dere yataklarına- potansiyel heyelan tehlikesi olan yamaçlara yapılmış birkaç ev yıkılmış. Maalesef can kayıpları var. ne zaman akıllanacağız biz?

Mustafa SEMİH ARICI - 17 Temmuz 2021  
İşte yazıda bahsedilen sıkıntılardan biri çok geçmeden sökün etti. Şiddetli bir yağmur dere boylarını darma duman ederken yüzlerce köy binası yıkıldı ya da büyük hasar aldı.Daha da acısı 6 kişi vefat etti..Ne olur köy ve şehirlerimize artık akıl- mantık- bilim girsin.Aymazlık- rant hırsından uzak kalalım. Yoksa bu felaketler çok daha büyüyerek devam edecek.

M. Cenap - 24 Temmuz 2021  
Sayın cumhurbaşkanı da adeta yalvarır gibi ne olur yamaçlara dört beş katlı evvyapmayın dedi. Dedi ama dinleyen kim? Birşey olmaz der devam ederler..


Diğer Yazıları

RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?