Reklamı Geç
YAZARLAR
LAZ ZİYA ZİYA KALKAVAN
Fatih Sultan KAR
02 Ağustos 2021 - Pazartesi 21:19

1911 yılında Rize'nin İyidere İlçesi Sarayköy mahallesinde doğan Ziya Kalkavan'ın çocukluğu, babasına ait gemilerde gemicilik ve kaptanlık yaparak geçti. 1941 yılında kendi adına gemi sahibi olan Kalkavan, 1942 yılında İskenderun 'da gemi işletmeciliği bürosu açtı.

 

Türk denizciliğinin önderi
 

1950 yıllarında Türk Armatörler Birliği'nin temeli olan Motorcular Birliği'ni oluşturan ve tüm armatörleri bu Birlik etrafında toplayan Ziya Kalkavan, aynı yıllarda Gemi Armatörleri Kooperatifi'ni de kurdu. 1982 yılında en büyük iki idealinden biri olan Deniz Ticaret Odası’nın kuruluşunu gerçekleştiren Kalkavan, böylece Türk Denizcilik Sektörü 'nü bir çatı altında topladı. Hayatının en büyük ikinci ideali olan Denizcilik Bakanlığının oluşumu için büyük çabalar gösteren Kalkavan ne yazık ki Bakanlığın kurulduğunu göremeden aramızdan ayrıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde 1986 yılından vefat ettiği güne kadar Deniz Ticaret Odaları Konsey Başkanlığı, DTO Meclis Başkanlığı görevlerinde bulundu. 9 Haziran1992 tarihinde aramızdan ayrılan Kalkavan Suriye Kalkavan ile evli olup, yedi kız, iki erkek evlat (1 çocuğu 1 yaşındayken öldü 1942) ve on dört torun, üç torun çocuğu sahibiydi. Denizciliğe yapmış olduğu hizmetlere karşı, şükran borcu olarak, ülkemizde ilk defa bir sivil şahıs için, Kara Kuvvetleri Komutanlığı bandosu eşliğinde, Deniz Ticaret Odası’nda yapılan tören ile defnedildi.


Deniz Ticaret Odası'nı kurdu


Denizcilerin önderi Ziya Kalkavan neşesi, hoşgörüsü, olaylara farklı bakış açısı olan bir insandı. İki büyük özelliği vardı. Bunlar örgütçü ruhu ve bir mücadele adamı olmasıydı. Denizciliğimizin gelişimi için gösterilen büyük çabalarda en büyük pay onundu. Ziya Kalkavan, mesleğe başladığı ilk yıllardan beri denizciliğe gönül ve emek veren kişileri bir araya getirmek, bir meslek kuruluşunun çatısı altında toplamak için uğraş verdi. Bunda da başarılı oldu. Armatörler Birliği ve Armatörler Kooperatifi'nden sonra tüm Türkiye çapında örgütlenen, uluslararası platformlarda yerini alan İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası'nı kurdu. Kalkavan’ın ikinci büyük özelliği ise mücadele adamı olmasıydı. Öylesine mücadeleciydi ki, inandığı değerleri sonuna dek karşısında kim olursa olsun cesaretle savundu; dik yaşadı dik öldü. Tek amacı vardı. "Türk denizciliği layık olduğu değere kavuşmalı;  gelişip ilerlemeli; ekonomiye olan katkısı daha da artırılmalıdır. Bunun gerçekleşmesi sektördeki kuruluşların koordinesin sağlayacak, sorunlar karşısında acil ve gerçekçi çözümler bulunacak bir Denizcilik Bakanlığı'nın Kurulmasıyla mümkündür” diyordu. Sektörde uğraş veren herkes de beklentisi olan bu amacın yılmadan, usanmadan sözcülüğünü yaptı. Her platformda, her zaman bu düşünceyi dile getirdi. 20 Ekim seçimlerinden sonra Denizcilik ten sorumlu bir Devlet Bakanlık Kuruluşu Yasasının hazırlanması başta Ziya Kalkavan olmak üzere tüm sektörü de mutlu etti. Uzun zaman geçmesine rağmen yasanın halen TBMM'ne sunulmaması camianın tepkisine yol açtı. Böylece Bakanlığın kurulduğunu göremeden aramızdan ayrıldı.

 

Rize Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve ilk başkanlık görevini üstlendi


1956 yılında Türk Armatörler Birliği Başkanlığına geçti ve aynı zamanda Birliğe bağlı S.S. Gemi Armatörleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetiminde bulunup, hayatı boyunca başkanlıkta kaldı ve aktif çalışmalara iştirak etti. 1959 ve 1965 yıllarında iki dönem Beşiktaş Jimnastik Kulübü yönetim kurullarında görev yaptı. Çamlıca Kulübü, Sipahi Ocağı Kulübü, Büyük Kulüp, Anadolu Kulübü üyesi olarak faaliyet gösterdi. Rize Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve ilk başkanlık görevini üstlendi. Günümüze de Vakfın başkanlığı yürüten Orhan Keçeli o günleri de şu sözlerle anlatıyor: "Vakfımız, 1989 yılında işadamı Osman Toprak'ın girişimiyle kuruldu. Önce bana geldi. Birlikte büyüklerimiz Ziya Kalkavan, Osman Kavrakoğlu ve Mühittin Topçuoğlu'na gittik. Ziya Kalkavan'ın başkanlığında Rize Vakfı'nı 221 üyeyle kurduk." Vakıf kurulduktan sonra Rize'ye yönelik girişimler de hız kazandı. Eğitimden sağlığa denizcilikten tarıma bir çok alanda önemli yatırımlar yapıldı Rize'ye.


İstanbul Ticaret Odası Deniz Meslek Komisyon Başkanlığını yürüttü.


1982 yılında Deniz Ticaret Odası Kurucu Meclisinde yer aldı. 1984 yılında Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanlığına seçildi ve bu görevi yaşamı boyunca devam etti. Mayıs 1988-Mayıs 1989 döneminde TOBB Genel Kurul Başkanlığını üstlendi. Kararlı ve hükmedici yapıya sahip bir lider olarak, gelecek nesillere örnek oldu, mesajlar verdi. Tartışılmaz ölçüde, doğmuş olduğu Rize’nin hayranı idi. Ömrü boyunca memleketine dost ve komşularına yardımı olarak kabul etti. Fevkalade geniş bir çevreye sahip olmasına rağmen, siyasete hiçbir zaman ön planda görünme amacıyla sıcak bakmadı. Ülkenin menfaatlerine düşecek uygun ve müspet görüşte olan insanlarla dertlerini paylaştı, yardımcı olmaya çalıştı. Rize Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın Büyükdere’deki lokalinin bahçesinde merhumun büstü Orhan Keçeli tarafından yaptırıldı. Büstün altında, Ziya Kalkavan’ın dönemini tüm ayrıntıları ile yaşamış olan yakın dostu Adil Göksu, kendisini tanıma yönünde şu mısralarla dikkatimizi çekmektedir. “Rize dedi, deniz dedi, dost dedi. Çırpındı, çabaladı, didindi. İnancı yolunda taviz vermedi. Lider doğdu, örnek oldu, ayrıldı.” Bırakmış olduğu eserler tüm imkânları ile yaşatılacak ve denizcilik camiası ilelebet kendisine minnettar kalacaktır!

 

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

ÇAY GELDİ RİZE ŞEN OLDU
TARİHE IŞIK TUTAN MATERYALLER RİZE BELLEĞİ VE RİZE SPOR MÜZESİ
MUZAFFER İSTİF AMCAMIZ’DAN İBRETLİK ŞİİR
BİR TARİH HAZİNESİ MEDET KOPUZ
DENİZDEN UZAKLAŞAN DENİZ ŞEHRİ RİZE
EY RUH NERDESİN? RİZESPOR RİZELİLERİNDİR
BİZ NE ZAMAN “KÜME”DEN KURTULACAĞIZ RİZE GÜNLERİ BU HALİYLE RİZE’NİN TANITIMINA YARAR DEĞİL ZARAR VERİYOR
TBMM KORİDORLARINDA BANKLARDA YATAN RİZE MİLLETVEKİLİ OSMAN YILMAZ KARAOSMANOĞLU
YEŞİLE ADANMIŞ ŞİİRLER
ALTERNATİF RİZE GÜNLERİ ÖNERİSİ RİZE GÜNLERİ RİZE’NİN HER KESİMİNİ KUCAKLAMALI
RİZELİ TUZCUOĞLU AİLESİNDE UNUTULMAZ İKİ PORTRE
ÇAYCININ SESİ ÇAY ÜRETİCİSİNİN CAVİT AMCASI
ZÜMRÜT RİZE GAZETESİ VE MUSTAFA ARDAL
RİZELİLERİN HEMŞEHRİSİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
RİZELİLERİN VUSLAT ANASI: VUSLAT SADIKOĞLU
SÜLEYMAN DEMİREL’İN RİZELİ KADIM DOSTLARI
EVRENİN MANTIĞINI ÇÖZEN ÇAYELİLİ
RİZESPOR’UN İLKLERİ
ÇAYELİLİ BİR EĞİTİM ÇINARI: HÜSEYİN KARA
RİZE TARİHİNDE İKİ ÖNEMLİ ATILIM
MÜCADELE DOLU BİR YAŞAM ÖRNEK BİR İŞ ADAMI RİZELİ ....
NAMI DEĞER PUŞKAŞ ERGÜN; ERGÜN ÖZTUNA YOLU RİZESPOR’DAN GEÇEN BİR FUTBOL EFSANESİ
GÖNÜL ADAMI GÜZEL İNSAN SABRİ ÇEPNİ İÇİN BİR KAÇ KELAM
ŞENOL BİROL GOL EFSANESİ.
DOSTLUK HER ŞEYİN ÖNÜNDEDİR!
RİZE VE TRABZON DOSTTUR KARDEŞTİR
HEP “0RTALIK”TA OLAN ADAM: SAVAŞ AY İNSAN RİZE’DE SİMİT YER YAŞAR
BİZ LAZIK LAZ
OSMAN ARPACIOĞLU VE RECEP KULAK HOCA
ALTIN BİR KUŞAĞIN SON TEMSİLCİLERİNDEN RİZE PAZARLI YALÇIN KAYA ÇİLLİ
VAKIF İNSANI ve RİZE
YAĞMURU FIKRASI BOŞ MEMLEKETİM: RİZE
RİZE VİLAYETİNİN EN YAŞLI ADAMI
HEMŞİN’DEN BAŞLAYAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ
YÜREĞİNİ ORTAYA KOYAN BİR AVUÇ İNSAN RİZESPOR’UN UNUTULMAZ HATIRALARI (1978-81)
Op. Dr. KERİM VARDAL’DAN DİNLEDİĞİM RİZE TARİHİNE DAİR HATIRALAR
RİZE BAROSU TARİHİNE KATKI SAHAFA DÜŞER BİZE DE DÜŞER
BİR BUÇUK ASIRLIK BİR KURUMUN ÇEYREK ASRININ TANIĞI OLMAK
EN KARA İKİ GÜN: 6-7 EYLÜL 1955 VE RİZELİLERİN ÖRNEK YARDIMLAŞMASI
HALKTAN AYRILMAYAN ÖRNEK SİYASET ADAMI RİZE MEBUSU
BİR DOSTUN ARDINDAN NECATİ BAYRAM TUZCU
RİZE İLİNİN YAKIN TARİHİNDEN BİR PORTRE
O BİR DON KİŞOT MU? ASI MI? MEMLEKET SEVDALISI MI?
RİZE’DE BULUŞALIM
BEN; RİZE’Yİ ÇOK SEVİYORUM
BABA REİS İÇİN DE DEDİLER
VEFATININ 38. YILDÖNÜMÜ ANISINA YARINI GÖREN ADAM: EKREM ORHON
USTAYA SAYGI VE METİN İSLAMOĞLU
RİZE SENDİKACILIĞININ VE RİZESPOR’UN UNUTULMAZ BAŞKANI
TARİHE HÜKMEDEN DEMİR YÜREKLİ RİZELİ PEHLİVAN
RİZESPOR DEFANSININ DEMİR ADAMIYDI
BUGÜN ATATÜRK’ÜN RİZELİLERİN HEMŞEHRİLİK TEKLİFİNİ KABUL EDİŞİNİN 98. YILDÖNÜMÜ
RİZE’NİN MEŞHUR ‘KARA VALİSİ'
RİZESPORLU KÜÇÜK AYDIN NAMI DEĞER PAPAZ AYDIN
İYİDERELİ AVNİ KALKAVAN. TÜRK FUTBOLUNDAN İZ BIRAKMIŞ BİR RİZELİ
TÜRK TİYATROSUNDA UNUTULMAZ ÇAYELİLİ LAZ BAKKAL
CUMHURİYET DÖNEMİ RİZE VALİLERİ
MUCİT BİLAL ATASOY O ÇILGIN BİR RİZELİ