Reklamı Geç
YAZARLAR
ÇAYKUR, ÖZEL SEKTÖR VE ÇAY MÜHTAHSİLLERİ GÜNAHKARSINIZ
Bayram Arif TURAN
12 Ağustos 2021 - Perşembe 12:32
ÇAYKUR'un Kontenjan, kota, taban fiyatını, ÖZEL FABRİKA sahiplerinin' Cay alım politikasını, Yaş cay taban fiyatını beğenmeyen sürekli eleştiri getiren bizler üreticiler, beyaz süt gibi miyiz? Kendi öz eleştirimizi yapıyor muyuz? Bu coğrafyadaki bu nimetin yaşayıp yaşatılmasına nesillerimizi bu topraklara bağlayacak olan bu nimete müstahsiller olarak ne kadar sahip çıkıyoruz? Günlük yaşayıp günlük düşünüyoruz ve hep bana Rabbena diyoruz korkarım ki görünüyor ki ÇAY 'in sonu yine üreticilerin eliyle olacak .
                   
NASIL MI?
       
Yaklaşık iki milyar dolarlık realitedenim bir parçası olan üreticiler birlik olup tek ses çıkarabilecek bir oluşumun içinde olabildi mi?
       
Çay'ın sahip 'i görünen, süreklide müstahsiller tarafından eleştirilen, ziraat odası ve başkanını müstahsilin oyuyla bile değiştiremeyen bizler, sıkıntılarımızın çözümünde ilahi bir oluşum mu bekliyoruz.   
       
Kota, Kontenjan, Özel sektör fabrika sahiplerinin yaş cay alim fiyatlarından dolayı vs. Ağlıyoruz, bütün dükkânların önünde bakkallarda kasaplarda manavlarda marketlerde Çay fidanı satılıyor gören duyan dillendiren bir üretici var mı, bu cay fidanı nerelerde dikiliyor, bunca fidan dikildikten sonra neyin kotası neyin taban fiyatı neyin kontenjanından bahsediyorsunuz? Özel sektörün ve CAYKUR 'un alim kapasitesi ve piyasada satacağı kuru Çay belli değil mi? 
       
2014
 yılına kadar 759 bin dekar olan Çay alanları,2018 yılında 835 bin dekar oluverdi, kim ,niçin ,neden ,ne amaçla çay alanlarının ekimine ve yaş Cay rekoltenin artmasına izin verdi .Çay fidanını dikenler kimler bizler değil miyiz? Türkiye'de Ticaret piyasası arz talep üzerine yapılırken Çay alanları 759 bin dekarken özel sektörün ve ÇAYKUR un elinde kuru Çay her yıl Depolarında kalırken, Çay alanlarının büyütülmesine biz üreticilerin bir kısmı hemen dikili verilirken bugünleri görebildik mi. Müstahsiller olarak hiç sorguladık mı, bu gelecek sıkıntıyı fark edebildik mı? Çay alanlarının büyütülmesi belki yüz iki yüz kişiyi memnun etmiştir, fakat genel olarak yaş Çay in piyasada fazlalığı piyasada arz talep dengesini bozmuştur, imalat firmalarının iştahını kabartmış olduğunu ve bunu da müsebbibi biz üreticiler olduğunu bu sıkıntıyı da kendi elimizle bizler yarattığımızı nasıl görmeyiz ,başka mecralarda sıkıntı arama Mehmet dayı...
                  
 SONUÇ OLARAK...
       
Bizler üreticiler veya müstahsiller olarak bir karar vermeliyiz. Müteahhit mi olacağız, taşeron mu tutacağız , Gürcülerimi bekleyeceğiz ya da çiftçilik mi edeceğiz, bunun kararını vermeden yalandan kimse ağlamasın...Siyaset edeceğim diye de afakı fosforlu günübirlik havagazı almak için kimse konuşmasın .....Sorunlara parmak basacak çözüm odaklı konuşanlar başımız gözümüz üstüne. Geçmişte ve günümüzde 2014 yılından sonra CAYKUR genel müdürlüğü yapmış ve CAY alanlarının neden artırıldığının ruhsat neden verildiğinin bu bölgedeki masum tarım çiftçisi olan dağlarda dozerle Çay alanı açmak için çalıştırmayan ormanları katletmeyen sadece Çayla geçinen Fındıklı Aslan dereli, Kalkandere kayabaşı lı, Çayeli Sarısu lu, Ardeşen Yamaç Dere li ,Pazar Suçatı lı, Rize Elmalı lı, İyidere köşklü lü, Derepazarı Çaklılı, İkizdere Güney celi bekliyor Fadime hala ile Zeki dayı bekliyor lütfen açıklayın.....
                   
SAYIN GENEL MÜDÜRÜM YUSUF BEY….
       
Müstahsil olarak başladığın Cay sektörüne ÇAYKUR'un her kademesine çalışarak bu kurumun en tepe noktasına, sizin gibi ehli ,ehliyetli ,liyakatli bir kalitenin yöneltmesini için üreticiler, Rizeli halkı, muhalifler, muhalif siyası il başkanları ,basın, toplumun her katmanı ve hatta her şeye muhalif komünist hafız Gencaga Karafazli bile büyük bir teveccüh göstermiş iken, günümüzde size ve sizden dolayı AK Parti Rize teşkilatına büyük bir tepki oluştuğunun bilgisini alıyor musunuz? Kurumunuz da olsun kamuoyunda olsun büyük eleştiriye mahfuz kaldığınızı belirtmek isterim. Basın dan da haber vereyim ki kurum takı haberleri kaleme almadan yazılmadan servis edildiği basın dışında sizleri basından da benimsemeyenlerin olduğunu iletmek isterim. Neden bu denli tepki aldığınızı ifade edeyimmmm. HALKIN SÖYLEMİ: Bizim Halk adamı, halkın cenazesine düğününe giden topluluklara selam veren Yusuf Bey gitti diyorlar. KURUM PERSONELİ: Emekçilere çalışana merhabayı çok gören, sürekli tasarruf etmek için mesai veya sosyal haklarını kısıtlayan müdür olarak sizleri görüyor...ÜRETİÇİLER: En büyük tepki üreticilerden oluşuyor, her yıl kampanyayı geç açmanızdan, kısa zamanda kontenjanı düşürmenizden kampanya kapanana kadar kontenjanı açmamanızdan ve en önemli eleştiri, kime hangi kuruma ne için kuru Çay sattığınızdan dolayı büyük bir tepki oluştu kı artarak devam ediyor.
        
Evet Sayın Genel MÜDÜRÜM:
       
Kuru Çay'ı kime sattınız devletin kozmik odası gibi çok önemli sır bilgisi mi? Neden açıklamasınız hangi kuruma ne kadar kuru çay sattınız, bu Firmalar kimler ...Bu firmaların ıçın de adını şanını duymadığımız firmalar var mı? Satma amacınız depolardaki Kuru cay stokunu boşaltmak olabilir doğruda yapmış olabilirsiniz ama, firmalar kimler? Kurum depolarındaki kuru Çay'ı maliyet fiyatında üstünde sattığınızı açıklamalarınızda belirttiniz, alan firmalar kendi logosuyla ÇAYKUR çayını satacak ki ÇAYKUR un marka değerini düşürmüş olmadınız mı? Sattığınız firmalar sizlerin piyasada Rakipleriniz ise, hem onları tembelliğe ve aynı zaman da üreticilerden yaş Çay almamağa teşvik etmediniz mi?
      
Sayın Genel MÜDÜRÜM: Devlette devamlılık esastır, ne oldu da 759 bin dekar cay bahçe alanı 835 bin hektara çıktı,1.250 bin ton dan 1.450 bin tona çıkan yaş çay rekoltesinin nedeni ne idi, Ülkede kuru cay kıtlığımı baş gösterdi, Kuru Çay ithalatından dolayı döviz yurt dışına gitmesin diye mi yaş Çay alanları artırıldı. Yusuf Bey, bu benden önce alınan bir karardı dememelisiniz. Üreticilerin sıkıntısının nedeni Yaş Çay taban fiyatının 2800 inmesinin nedeni çok iyi biliniyor ki tarım alanlarının artırılmasından yaş Çay yaprağının ülke piyasa koşullarında arz talep dengesinin bozulmasın dan kaynaklı olduğunu, bunun da müsebbibi ÇAYKUR'un geçmiş Çay Tarım politikalarından kaynaklandığıdır. Bu konudaki çözüm odaklı tasarrufunuz nedir?     
       
Sayın
 MÜDÜRÜM: Bu memlekette kışı başı kuru çay tüketiminin 3.5 kğ olduğunu sizler ve STO söylerler bu verilerin ciddiyeti bilimsel dokümanı yapılan araştırmaların sağlıklı oluşumunu günümüzde sağlam ciddi güvenilir araştırma şirketine neden yaptırmazsınız. Çay in lokomotifi ÇAYKUR olduğuna göre, bu ülkede ciddi verilerle içilen kuru Çay miktarını neden öğrenmek istemezsiniz. ÇAYKUR'un depolarında 60 ile 70 bin ton Özel sektör fabrikaların da 50 ile 60 bin ton Çay her yıl kalıyorsa nasıl kışı başı yıllık tüketim 3.5 kğ oluyor .Yaş Çay alanları neden büyütülüyor bunun cevabını nasıl kimlerden öğreneceğiz. Lütfen açıklayınız.  
       
Sayın Genel Müdürüm ,Ankara'dan sonra tek genel müdürlük olan İlimizdeki CAYKUR müdürlüğünü en azından yaz ayında turistlerin bol olduğu günlerde sağından solundan ışıklandırın ki geceleri ağlamasın hüzünlenmesin şahlansın bina, sadece ışıklama bedeli ile büyük reklamı olur kurumun, Cay reyonlarına Cay poşeti vermemekle aydınlatma bedeli tasarrufu ile ÇAYKUR'u borçlarından kurtaramasın sayın müdür.
       
ÇAYKUR, Özel fabrika sanayicileri, Üretici bileşenleri yanı STO STK ve Üreticiler olarak seferber içindeyiz. İlla dere yatağını 40 yılda bulur misali ,Cay tarımını üretimini bölgede bitirip, Gurbet yollarına gitmek için seferberlik ilan eder gibiyiz. Umudum odur ki !Siyaset üstü düşünülerek kanun taslağını çıkaran üniversitemiz, her kesimi memnun etmeden öte ,Cay tarımının ilelebet yaşamını sağlayacak tedbirleri taslağın içine yerleş tırmış olsun.......


SEVGİLERİMLE.

Bayram Arif Turan

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

​RİZE'DE GÜNDEM OLAN ANDON ILICA SUYUNUN GELECEĞİ
RİZESPOR BAŞKANI BASINLA BİRARAYA GELDİ.
RTEÜ'nin Yeni Rektörü Prof.Dr. Yusuf YILMAZ
​RİZE'DE NEREYE TUTSAN SIKINTI, SORUNLARA NEŞTER VURACAK KİMSE YOK
​RİZELİYE RAĞMEN BU TASARIYA NASIL İMZA ATARSINIZ
ALGI İLE REKTÖR ATANMAZ...
​RİZELİLER GÖREVLERİNİ HAKKIYLA YERİNE GETİRDİLER
RİZE'DE BİR BAŞIBOŞLUK MU VAR?
​SANMA Kİ BU RİZE'NİN SAHİBİ YOK
RİZE'DE GAZETECİLER GECESİNİN ARDINDAN
SAYIN CUMHURBAŞKANIM
​RİZELİ İL BAŞKANINI BAKANDAN ÖNDE GÖRÜR
CHP İL BAŞKANINDAN İSTİRHAM EDİYORUM..
RİZELİ MEYDANLARDA ŞARKI SÖYLEMEK İSTİYOR
HABERİ OLMAYANLAR DÜNÜN AK PARTİLİ BUGÜNÜN AKP'LİLERİ
SAYIN VALİM KEMAL ÇEBER RİZELİ YANINDA... DEVAMMMMM
Rize İl Koordinasyon Toplantısının Ardından Gözlemlerim
​İKİ YILDA RİZE'YE DAMGA VURDU. BAŞKANIN İKİNCİ YILI
RİZE'DE ÇAY ÜĞRETİCİLERİ İSYANDA
MERAL AKŞENER'İN RİZE GEZİSİ VE AYŞEGÜL BAŞKAN
SAYIN AVCI SIYASİ EGOLARI YERLE BİR ETTİNİZ.
İKİZDEREDEKİ AGIT YAKAN HALAMA SESLENİYORUM
RİZE'DE Kİ YATIRIM İÇİN PARAYI VEREN İKTİDAR ,REKLAMINI YAPAN SİZ
R.TAYYİP ERDOĞAN VAKİF ÜYELERİ VE HÜSEYİN KARAMAN
RİZE İLE TRABZON ARASINDAKİ KÜSLÜĞE DİRENEN ADAM
​ŞU SORUMUN CEVABINI ALMADAN ÖLÜRSEM GÖZÜM ARKAMDA KALIR.
KAPALI KAPILAR ARDINDA MI BU KANUNU ÇIKARACAKSINIZ
RİZE'DE BİR KİŞİ BULAMADINIZ MI?
RİZE BASINI... GÜNAHKARSINIZ
BAŞARIRSA RİZE'DE HEYKELİ DİKİLİR
RİZE- ARTVİN HAVALİMANININ İSİM DEGİŞİMİ
RİZE'DE SİYASET DİBE VURUYOR
RİZE'DE HERŞEY SÜT LİMAN MI?
Rize'nin çiçeği burnundaki müdürleri
PAYİDAR KAL CUMHURİYET
RİZE İŞ MERKEZİ NE ZAMAN BİTECEK
İŞİNİZ ZOR SAYIN AVCI
RİZE'NİN UNUTULMUŞ İSTIKLAL GAZİSİ DEĞERLERİ
CHP TRABZON VEKİLİ KAYA'YA
SEBEP İÇİNİZDEKİ İRLANDALILAR
YENİ YETMELERİ KİM?
BAŞKAN METİN'İN İCRAATLARİ VE SORAMADIKLARIM
​BİLİM KURULU KARARLARINA RİZE'DE NE KADAR UYULUYOR
RİZE'DE ETKİSİZ, YETKİSİZ LİYAKATSIZ İNSANLARIN ...
BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI
ÜRETİCİLER İSYANDA SAYIN MÜDÜR...
İTHAL-KAÇAK ÇAY GERÇEĞİ
RİZE'DE PARK VE BAHÇELER BAKIMLI MI?
SAYIN ALİM BU VEBAL KİMİN?
RİZE BUNU BAŞARAMAZSA KARA GÜNLER YAKINDIR
RİZE'DE HEDEF ADAM. VURUN ABALIYA MİSALİ
TEBRİKLER SAYIN VALİ, TEBRİKLER SAYIN AVCI... BELEDİYE?
Sayın Valim, Sayın Vekillerim , Sayın yetkilier...
ÇAY BARONLARI BU HALDE İKEN .. RİZELİLER GİBİ DEĞİL !
COVİD 19 GELİŞMLERİNİ RİZE'DE SOKAKTAN DUYMAK İSTEMİYORUZ
HAK BELA VERMEZ KUL AZMADIKCA
LİNÇ GİRİŞİMİ RİZELİLERE YAKIŞIR MI ?
RİZE'DE ARTIK TÜNELİN ÖTESİ BERİSİ YOK.
RİZELİNİN SESİ RİZE HALKININ KALEMİYİM
MAKAMDA HAKARET YAKIŞMADI BEYLER
Sadece vekil veya bir kac kisinin dert etmesiyle sorunları çözülmez,
ÇEVRE YOLU ÖLÜM YOLU MU ?
RİZE'DE CHP evet.İYİ PARTİ evet.SAADET evet. YAZICI İletecek.
HAKKINI HELAL ET KASKETLİ HALİL BAKIRCI
Sayın vekilim Avcı’ya
REİSİMİZİN RİZE'DEKİ VAATLERİ ENGELLENMİYOR MU
Kadınlarımız kızlarımız için böyle söylemlerde nasıl bulunursun.
Rize'nin önünü kesmek için yapılan bir yatırım.
BİR EYYYY'de BASKAN SAKAL 'a
AK PARTİNİN RİZE'DEKİ ULAŞTIRMA VİZYONU
ŞAHSİ ÇIKARLARINIZ İÇİN RİZE HEBA EDİLEMEZ
Gözümüzün nuru ÇAYKUR'un paketleme fabrikasin'da neler oluyor.
AK PARTİ RİZE İL TEŞKİLATINA SORUYORUM
CHP RİZE İL BAŞKANINA SORUYORUM
MÜJDELER OLSUN ,ÖLÜM YOLU ÇEVRE YOLU HIZLANACAKTIR.
YETERRR ÇEKİN ELİNİZİ ÇAYKURDAN
U12.BASKET MACI . RİZE 29 FILISTIN 42
RİZE'DE HERKES KONUŞUYOR BİR TEK O SUSUYOR
Rize'de Kentsel Dönüşüm Sessizce Yapılmalı
GÜNAHKARSNIZ
YAŞAYAN TARİH DEĞİRMENCİ.
Rize Tarım il müdürlüğü yetkililerine seslenmek istiyorum..
CHP... Rize İl Genelinde Başarılı olamadınız
İmdat Sütlüoğlu
Rize Türkiye Şampiyonu mu ? Bir bakalım......