Reklamı Geç
YAZARLAR
DERE YATAKLARINA BİNA YAPANDA İZİN VERENDE SUÇLUDUR.
İ.Hakkı ZIRH
15 Ağustos 2021 - Pazar 14:23

DOĞAL AFETLER VE ÜLKEMİZ. 

DERE YATAKLARINA BİNA YAPANDA İZİN VERENDE SUÇLUDUR.  

 

Doğal afetlerin ne zaman geleceğini şiddetinin ne olacağını tahmin etmek zor. Ama yıllarca da bu afetlere aynı yanlışlıklar sonucu yakalanmak da bizim eksikliğimiz. Ülkemizde genelde son yıllarda günü yaşamayı fırsatı değerlendirmeyi menfaatlerimizi sonuna kadar kullanmayı öğrendik. Tabii tüm bunları yaparken hiçbir önlemi almayı da düşünmedik. Tabii vatandaş olarak belki bilmeden belki de uyanıklık yaparak yanlış uygulamanın içinde olduk. Vatandaş yanlış yapmaması için yasalar var ama ne yazık ki yasalarda son zamanlarda uygulanmamış. Benim adamım benim tanıdığım derken insanlar istediği yerde istediği gibi yapılaşma yoluna gitmişler.  

 

Sel felaketlerinin ardından baktığımızda yapılmış olan bu yanlışları çok daha iyi görebiliyoruz. Ama bizim eksikliğimiz her felaketten sonra gördüğümüz bu eksiklikleri yanlışları o gün için tepki koyuyoruz ama birkaç yıl sonra unutup aynı yanlışlara devam ediyoruz.  

 

Yıllarca derelerin, su yollarının açık tutulması gerektiği söylenir. Her gelen iktidar, belediye başkanları derelerin üzerinin açılacağını söyle ama bir dahaki sele kadar unutulur gider. Derelerde su yolları genelde kamu tarafından hemen değerlendirilir. Vatandaşta geri kalmaz dere kenarlarında iş yerlerini apartmanlarını yaparlar. Köylerde kullanılmadığı halde apartman yapmak bir modadır. Kullanılmadığı halde bu apartmanların yapılmasına izin verenlerin suçu bence daha fazladır. Her selden sonra dere yataklarında birkaç bina yıkılır. Ama ne binayı yapana nede izin verene ceza verilmez.  

 

Son sel felaketinin yaşandığı Bozkurt ilçesinde şehrin dere yatağında kurulduğunu görüyoruz. Yalnız orada da değil tüm Karadeniz bölgesinde dere kenarlarındaki yapılaşma su yolunu kapatmaktadır. Sonuçta su yolunu bulamayınca gidecek yerler arayacaktır ve önüne ne gelirse yok edip akmaya devam edecektir.  

 

Tüm bu sel felaketlerinde suçlu doğa değildir. Suçlu biziz, suçlu doğaya sahip çıkan çevrecilere karşı çıkanlardır, suçlu yapılaşmaya karşı çıkmayan kamu görevlileridir. Suçlu kontrol etmeden imar affından yararlandıranlardır.  

 

Artık tüm bu felaketlerden gerçekten ders alıp doğaya zarar vermekten vaz geçmek zorundayız. Bu konu yasalarla netleştirilmelidir. Doğanın geleceğimiz olduğu doğanın düzeninin bozulmaması gerektiğini uzun vadede düşünülmeli ona göre planlamalarının yapılması şarttır.  

 

Ama ne yazık ki bölgemizde her yıl bu afetleri yaşadığımız halde akıllanmadık. Bu gidişle her yıl bu afetleri yaşayacağız. Yıllar içinde bilinçleniriz diye düşünsek bile uygulamada fazla yol almadığımızı görmekteyiz. Yasalar diyoruz ama yasalara da ne kadar etkin olduğu konusunda halkın güveninin kalmadığı görülmekte.  

Umarız daha iyi bir yaşam geleceğimiz olur.  

Adınız
Yorumunuz
Vatandaş - 15 Ağustos 2021  
Deniz dolgusunda bunlardan biri deniz dolgusunda hastaneye hayır diyoruz

Vatandaş - 16 Ağustos 2021  
Sayın yazarım deniz dolgusunda hastanede bu tehlikelerden biri denizler yükseliyor derelerde olduğu gibi denizde yerini bulur yapmamız gereken doğamızı korumak ilerde yeni felaketlere yol açmayalım dile getirirseniz çok sevinirim saygılar

Mustafa SEMİH ARICI - 25 Ağustos 2021  
Sayın Zırh- başınız sağolsun. Zor ama mukedderat- boynumuz kıldan ince.Allah sabırlar versin..Mekanı cennet olsun..


Diğer Yazıları

RİZE TARIM TARİHİNE BİR KATKI YOK OLAN MEYVELERİMİZ
ÜLKE KALKINMASI İÇİN TEK YOL MESLEKİ EĞİTİMDİR
ÜLKEMİZDE SİYASET VE DEMOKRASİ
ÖREV VE SORUMLULUK
MUSTAFA KEMAL OLABİLMEK…
BÜLENT ARINÇ her hatadan sonra özür dilemek..SİYANUR ZEHİRLENMESİ
KRİZ İÇİNDE EFELENMEK
BAYRAMLAR ve İNSANLAR
Tarım Ülkesi Ülkemiz Ne durumda