Reklamı Geç
YAZARLAR
RİZE: PARLAK BİR GELECEĞİN KIYISINDA MI?
Mustafa Semih ARICI
28 Ağustos 2021 - Cumartesi 09:52

Dünyayı ve ülkemizi ilgilendiren distopik gelişmeler ister istemez Rizemizi de etkileyeceğinden dizinin bu son yazısında yalnızca bu bölgede olabilecek şeylerden bahsedeceğiz. Bir defa daha vurgulamak lazım: Olacak değil olabilecek…Yani mevcut verilerden faydalanarak tahminler yapıyoruz. Yoksa geleceği bilmek yalnızca geleceğin de yaratıcısı Allah’a mahsustur.

           
Önce iklimdeki değişmelerden başlamak gerekirse, gelecek on yıllarda ülkemizin güneyinin fena ısınacağı söyleniyor. Yani yer adı da verilecek olursa haziran-eylül ayları arası Antalya’da 40-50 derece Sıcaklar mevsim normalleri olacak. İşte bu gerçeklikte 25-30 dereceye ancak varabilen, nisbeten yağışlarını koruyan Doğu Karadeniz kıyıları ve özellikle Rize, en gözde turizm bölgesi olacak. Yaz mevsimi daha uzun ve sıcak geçeceğinden yayla turizmi yanında plaj turizmi önem kazanacak. Ve Antalya Lara sahillerini süsleyen ultra-lüks oteller Rize sahillerinde de görülebilecek. Ancak Kuzey Karadeniz sahilleri de yaz turizm bölgesi niteliği kazanacağından, Sivastopol’dan Batum’a kadar güçlü rakiplerimizin olacağı da kesindir. Bunun doğal bir sonucu da Rus turistlerin tatillerini artık kendi ülkelerinde geçirmesi olacak.

           
Dolayısıyla bu gelişme sıra dışı bir betonlaşmaya neden olacak ve Rize ve ilçeleri batıdan doğuya adeta birleşip bir yandan da dağlardan yukarı çıkacak. Bölgeye girecek yüksek turizm geliri önemli bir refah artışı getirirken kalabalık, gürültü ve çevre kirliliği cabası olacak.

           
İklimin giderek sıcaklaşması bol yağış ve ılıman bir hava isteyen çay tarımını vurabilir.  Ancak Orta Afrika, Güneydoğu Asya gibi yerlerde şiddetli kuraklıklar belki de çay tarımına son vereceğinden Rize Çayı altın gibi değer kazanabilir. Bu arada kahve gibi sıcak ve nemli bir iklim isteyen yeni ürünlere hazır olmalıyız.

           
Önceki yazılarımızda Rize Ekonomisini incelerken çay tarımı ve turizmin yeterli olmayacağını, mutlaka yüksek katma değerli sanayi yatırımlarına yönelme gereğini yazmıştık. Ancak bu, devlet desteği ve teşviği verilmeden gerçekleşemez. Rizeli ünlü iş adamlarının kısa dönemde yüksek kâr getirmeyecek böyle bir sahaya değil, her zaman olduğu gibi inşaata yöneleceğini tahmin edilemeyecek bir olgu değildir.

           
Bu nedenle mutlaka devlet destekli projelerle bir “ İleri Teknoloji Sanayi Bölgesi” kurularak, iç pazar yanında, Kafkasya ve Orta Asya’nın üretim üssü haline gelinebilir. Bu proje için en uygun yer yeni yapılan hava alanına yakın olan Ardeşen veya Pazar’daki düzlüklerdir. Ancak bunu yapmayıp, İyidere’de yapılacak Lojistik Merkezle yetinecek olursak, Gelişmiş Batının dağıtım bölgesi olmak bize sadece “Depoculuk ve nakliyatçılık” getirecektir.

           
Hızla gelişen turizm ve yeni sanayi yapısı daha büyük ve hızlı ulaştırma sistemi sistemi isteyeceğinden denizyolu ve hava yolu yanında, Samsun’dan Hopa’ya gelişmiş bir YHT ve hızlı yük treni demiryolu hattı da öncelikli hale gelecektir.

           

Görüldüğü gibi dünyanın, ülkemizin ve ilimizin geleceği hakkında düşünmek aydınlarımız için zorunlu bir görevdir. Geçmişte bunu en iyi yapan Rahmetli Ekrem Orhon bizim için en iyi örnektir.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.

Diğer Yazıları

RİZE’DE ALTERNATİF ENERJİLER
HES’TEN RES’E RİZE
KONUT PİYASASINDA NELER DÖNÜYOR?
HER İŞİN BAŞI SAĞLIK
RİZESPOR’UN DERDİ NE?
ÇAYELİNDEN ÖTEYE 2050
HÂLÂ BEN AŞI OLMAM DİYEN VARSA?
TÜRKİYE: KAOSLAR ÜLKESİ Mİ, SÜPER GÜÇ MÜ?
GELECEK BİLİM: 2 DÜNYA ARTIK İYİ BİR YER DEĞİL
GELECEK KAVRAMI VE GELECEK BİLİM
ESAS AFET
AFGANLI AKINI VE RİZE
AVRUPA KUPASININ ARDINDAN FUTBOLUN DA VİNCİLERİ: İTALYA
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – III APART KÖYLER
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE – II
ŞİRİN RİZE’DEN SORUN RİZE’YE- I
RİZE VE EDEBİYAT
KANALİSTANBUL. İSTANBUL NİRE RİZE NİRE
PONTUSYA İDEA – BÖLGEMİZDEKİ SİNSİ TEHLİKE
ÇAYKUR’UN ZARARLARI
10 YIL
100 YIL
RİZE’DE ÇİP ÜRETİMİ: NEDEN OLMASIN?
RİZE BEZİ, FERETİKO VE DİĞERLERİ: ÇAY DIŞI SANAYİİ
KÖMÜRDEN OTOMASYONA: ÇAY SANAYİİNİN SORUNLARI VE GELECEĞİ
RİZE’NİN KADERİ TURİZM Mİ?