Reklamı Geç
YAZARLAR
BİR KARA TABLO; 6-7 EYLÜL OLAYLARI
Adnan ONAY
06 Eylül 2021 - Pazartesi 09:25

6-7 Eylül olaylarının üzerinden 66 yıl geçti. Tarihe kara bir leke olarak geçen bu olay  ırkçı, ayrımcı kışkırtıcılığın nelere mal olabileceğinin en kötü örneklerinden biri. 


Bugün, dünyayı farklılıklar üzerinden şekillendirmek isteyen veya kişisel/siyasal  çıkarları uğruna çeşitli operasyonlara başvuran güçler dün de aynı yöntemlere başvurmuş ve çoğu kez başarılı olmuşlardır.


Türkleri Kıbrıs’tan kovmak isteyen Rumların Yunanistan’ın  desteğiyle Türkler üzerinde  baskıyı iyice artırması Türkiye’de tansiyonu iyice artıyor, Kıbrıs’ta Türklere yaşatılanların Türkiye’deki Rumlara da yaşatılması yönünde kışkırtmalar yapılıyordu. 

Yabancıların Osmanlı’dan bu yana ticarette önde olup, piyasaları kontrol altında tutmaları zaten bazılarının tepkisine yol açıyor, bunların ellerinden bu imkanların alınması için bazılarınca fırsat kollanıyordu.


1954 yılında Grivas önderliğinde kurulan EOKA örgütünün (Etniki Organosi Kipriaku Agonos-Kıbrıs Mücadelesi Ulusal Örgütü) Kıbrıs adasını da içine alan Büyük Yunanistan düşüncesi (Enosis) Kıbrıs’taki gerginliği artırmış,1 Nisan 1955’te başlayan EOKA terör örgütünün faaliyetleri sonucu birçok Kıbrıslı Türk hayatını kaybetmişti. 


Yaşananlar nedeniyle İngiltere, Türkiye ile Yunanistan arasında oluşan gerginliği sonlandırmak için tarafları Londra’da bir araya getirdi. 29 Ağustos 1955 tarihinde düzenlenen bu konferanstan önce Rumların Kıbrıslı Türklere katliam yapılacağı yönünde haberlerin yayılması, Türkiye’de karşılık bulmuş, küçük çaplı olaylarla Türkiye’deki Rumlara baskılar kurulmaya başlanmıştı. Bu olaylarda bazı gazetelerin haberleri önemli rol oynamıştır. Türkiye’de yaşayan 

Rumların ve Fener Rum Patrikhanesi’nin EOKA terör örgütüne destek verdiği iddiasının Hürriyet ve 
Yeni Sabah Gazetelerinde yer alması üzerine toplumda Rumlara karşı oluşan nefret duygularını iyice pekiştirmişti. Londra’da taraflar arasında görüşmeler devam ederken İstanbul’da gerilim iyice yükselmiş durumdaydı.  


5 Eylül gecesi Atatürk’ün Selanik’teki evinin bulunduğu bahçenin yakınında patlayan bir bomba  saat 13.00’de Devlet Radyosundan duyurulunca halk bu haberle iyice gerildi. Olayı İstanbul Ekspres Gazetesi 290 bin adetle 2. bir baskı yaparak “Atamızın evi bombayla hasara uğradı” sürmanşetiyle  halka duyurunca da şiddet olayları patlak verdi. 


İstanbul'daki ögrenci dernekleri, KIBRIS  Türk Cemiyeti çatısı altında,Taksim Meydanında Yunanlıların Selanik'teki Atatürk'ün evinin bombalamasını protesto için toplandılar. İnsanlar, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle "KIBRIS Türktür Türk kalacaktır" temposu tutmaya basladılar. Taksim Meydanı Cumhuriyet anıtı önünde duran kalabalık, İstiklal Marşını okuyarak göndere Türk Bayrağını çekti. Sanki gizli bir el, bir anda kitleleri sokağa dökmüstü. Saat 20.30 sıralarında RumIara ait dükkanları ve evleri yıkıp, yağmalama  olayları başladı. Eylemde, kalabalıklar İstanbul'un farklı semtlerinde ama gayrimüslimlerin ikamet ve iş çevresi olarak bilinen Şişli, Nişantaşı, Beyoğlu, Karaköy, Beyazıt, Kumkapı ve Yedikule civarında azınlıklara ait ev, dükkan ve kiliselere doğru yöneldiler, buralara saldırarak kırıp, dökmeye, yağmalamaya başladılar. Hedef sadece Rumlar olmadı. Saldırıya uğrayan ve yağmalanan işyerlerinin yüzde 59’u Rumlara, yüzde 17’si Ermenilere, yüzde 12’si ise Yahudilere aitti..


Adeta olayların çıkacağından önceden haberdar olan başka illerden çok sayıda yağmacılar da İstanbul’daydı. İzmit ve Adapazarı’ndan gelen yağmacılar geri dönmek üzere Haydarpaşa Garı'na geldiklerinde, üzerlerinde yağmaladıkları mallarla yakalandılar. Böylece, bunların büyük bir bölümünün başka şehirlerden geldikleri ortaya çıktı . (örneğin; Sivas’tan 145, Trabzon’dan 117, Kastamonu’dan 116, Erzincan’dan 111 kişi.)


Istanbul'daki büyük yağma, 22.00'de askeri birliklerin harekete geçerek, Beyoglu'na girmesi ve bütün ulaşım yollarını kontrol altina almasıyla yavaşladı. Gece OO.OO'da Sıkıyönetim ilan edildi. Askeri birlikler 02.30'da Istanbul'a tamamen hakim oldular.


Resmi kaynaklara göre, 6-7 Eylül Olayları bağlamında 4 bin 214 ev, 1.000 işyeri, 73 kilise ve 26 okul tahrip edildi. 10 civarında kişi hayatını kaybetti, yaralananlar oldu.(İnsan hakları örgütü Helsinki Watch’a göre olaylarda 15 kişi hayatını kaybetti.)


Olaylarla ilgili olarak önce 3 bin 151 kişi tutuklandı. Sonradan bu sayı 5 bin 104’e yükseldi. 10 Eylül 1955 günü dönemin İçişleri Bakanı Namık Gedik istifa etti. Sonrasındaki soruşturmalarda ise;  yaşananlardan solcular ve komünistler de sorumlu tutulmaya başlandı. Aralarında Aziz Nesin, Nihat Sargın, Kemal Tahir, Asım Bezirci, Hasan İzzettin Dinamo'nun da olduğu bazı isimlere dava açıldı. Tüm bu isimler Aralık’ta serbest kaldı.


Atatürk’ün evindeki bomba olayını Batı Trakya Türklerinden Oktay Engin’in yaptığı tespit edildi ve hakkında Selanik'te soruşturma yürütüldü. Konsolosluk görevlisi Hasan Uçar ile beraber tutuklandı. Oktay Engin, o sırada 21 yaşında, Türkiye'nin verdiği bursla üniversiteye devam eden bir öğrenciydi. Dokuz ay sonra serbest bırakıldı. Üç ay sonra da Türkiye'ye kaçtı. Davanın sonunda azmettirici olarak 3 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Yunanistan yargı makamları cezasını çekmesi için Oktay Engin'i istedi fakat Türkiye vermedi. Engin, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ikinci sınıftan öğrenimine devam etti. Okul bitince kaymakamlık sınavını kazandı. Çankaya kaymakamlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Siyasi İşler Müdürlüğü, Nevşehir Valiliği yaptı.


1960 darbesinden sonra, bu olaylar Yassıada yargılamalarının da gündemine oturdu. 27 Mayıs darbesinden sonra cunta tarafından organize edilen Yassıada Yargılamalarında olayların DP hükûmetinin Başbakanı Adnan Menderes'in provokasyonu sonucu kontrolden çıktığı iddia edildi ve cunta mahkemesi Demokrat Parti yönetimini 6-7 Eylül olayları nedeniyle suçlu gördü. Böylece yaşanan olaylar sadece hükûmet üyeleri üzerine yıkıldı. Menderes, defalarca MAH yani MİT Başkanı'nın mahkemeye çağrılmasını istedi. Ama bu istek hep reddedildi. Sonradan bazı itiraflar olsa da olaylar aydınlatılmadı. 

Kimilerine göre olayları ekonomik zorluklar yaşayan DP. İktidarı organize etmişti. Kimilerince ise olayların DP. İktidarını yıkmak isteyen derin devlet destekli sol odakların işi olduğu ileri sürüldü.


6-7 Eylül 1955 olayları, Rumların büyük göç dalgalarıyla ülkeden ayrılmasına neden oldu. Gayrimüslimlerin büyük bir kısmı için, yaşananlar, Türk vatandaşı olarak kabul görmediklerinin kanıtı olmuştu. Hangi parti iktidarda olursa olsun, gelecekte de ayrımcılıklara maruz kalacakları düşüncesiyle ve kendilerini güvende hissetmedikleri için, özellikle Rumlar yurtdışına göç kararı verdiler. Nesiller boyu bu topraklarda yaşamış olan İstanbul'un gayrimüslim yerlileri, bu gibi davranışlar sonucu evlerini ve anavatanlarını terk etmek durumunda bırakıldılar.


Geçmişe baktığımızda bu ülke birçok kışkırtmaya sahne olup, acılar yaşadı. Ancak, acaba dünden, bugüne çok şey değişti mi? Türkiye toplumu tarihten ders alabildi mi?

Bu soruların cevaplarını bulmak çok güç. 

Türkiye, geçmişte yaşanan acı ve utanç günlerinden gereken dersleri almalı. Çünkü bu coğrafyada yeni 6-7 Eylül olaylarının yaşanmayacağının hala hiçbir garantisi yok.!

Adınız
Yorumunuz
damla - 06 Eylül 2021  
Her meslekten Avrupada çalışan insanlarımız var. Kiliseyi ziyaret eden gençler rahibede demişler ki-kilisede müsait yerde namaz kılmak için yer yaparmısınız. Rahibe yer ayarlamış- gençler namazlarını kılmışlar. Namazdan sonra rahibe gençlere sizler bize camilerde ibadet için izin mermezsiniz.Bakınız biz veriyoruz. Gençlerin verdiği cevabın ilmi derinliği var.Dünya çapında da genişliği var. Bizim kiliseler üzerinde hakkımız var.Çünkü İsa ve Musa peygamberlere bizler inanıyoruz. Camilerde sizin neden hakkınız yok.? Çünkü sizler Hz.Muhammede inanmıyorsunuz. Gençler öğretici olacak.Katkı sağlayıcı olacak. Kötülüklerin peşinden koşanlara yanlışlar peşinden koşuyorsunuz. Doğruluk-adalet ve insan sevgisi peşinden koşmak güzelliklerin en güzelidir.Dünya insanlarını beşikten mezara kadar yücelten değerlerin başında emin olmak-güvenilir olmak-ilim sahibi olmak.Paylaşımcı olmak. Solmayan-pörsümeyen güzellikler peşinden koşalım. Terör örgütleri peşinden koşan EOKA-ASALA-PKK daha niceleri- nice güzel anadolu insanlarını öldürdü. Bugünlerde de durmuyorlar. Esen kalınız.

deniz - 06 Eylül 2021  
İnsanlar olay ve hadiselerin teshir etmesi için yaratılmıştır. Gençler avrupada kiseye giderler.Rahibeye derlerki- bize yer hazırla kilisede namaz kılacağız.Yer ayarlanır.Gençler namazlarını kılar. Rahibe derki- biz camilerde ibadet edeceğiz desek izin vermezsiniz.Bakınız biz veriyoruz. Gençler derki bizler Musa ve İsa peygambere inanıyoruz. Onun için kiliselerde hakkımız vardır. Sizlerde Hz.Muhammet de inansanız camilerde hakkınız olurdu. Mektep kaçakları ilimde derinlik nedir ? Bilmezler. Genişlik nedir hiç bilmezler. Onun için rahibeler gibi düşünürler. İlim olmayan mekanlar karanlıktır. Esen kalınız.


Diğer Yazıları

RİZE VE SİYASETLE ZENGİNLEŞENLER
SİYASET AYNİLEŞİYOR
KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARMAK
RİZE'DE ILICA SUYUNA İÇİLEMEZ TABELASI
FAİZ VE ENFLASYON
ARAP TURİSTLER
ÇAY KANUNU ASKIYA ALINMAMALIDIR
BİZE ÇAY KANUNU GEREKMEZ!
AK PARTİNİN ÇAY KANUN TEKLİFİ ÜZERİNE
ÇAY KANUNU; ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?
ÖZEL SEKTÖR VE BORSA
DEMOKRASİMİZ
İMAMOĞLU'NUN RİZE ZİYARETİ
TÜRKİYE’NİN YENİ DIŞ POLİTİKASI
ÇAYIN ÖNEMİ VE KÖYLERİMİZ
RİZE BASINI VE ...
İMDAT SÜTLÜOĞLU BİZLERİ DAVA ETMEKTEN VAZGEÇMİŞ!
TV'LERDEKİ SAVAŞ YORUMCULARI
TOPLUM MÜHENDİSLİĞİ VE ZELENSKY
BİR SONSUZLUK HİKAYESİ HAYKIRIR ÇANAKKALE
RİZESPOR YÖNETİMİ
ABD NE YAPMAK İSTİYOR?
ABD TEK KUTUPLU KALMAMAK İÇİN HEDEFİNE İSLAM'I KOYDU
GEÇÇEK
Türkiye’den listeye giren Üniversiteler arasında R.T.E Üniversitesi de var..
HDP SOL BLOK PEŞİNDE
DİN Mİ, IRK MI?
Kazakistan’ın bundan sonra durumu zor!
R.T.E ÜNİVERSİTESİ
FETÖCU CEVHERİ GÜVEN’İN ÇAYKUR YALANLARI!
CHP'NN ÇAY KANUNU
AFGANİSTAN'IN YAKIN TARİHİ VE TALİBAN-1
Türkiye’nin en çok yağış alan ili olan Rize ...
AKSİ HALDE KAMU KURULUŞLARI ARPALIK OLARAK KULLANILIYOR
RİZE’DEKİ ERZURUMLULAR
PEKER KONUSU
ÇAY KANUNU
1960 darbesi, başında Albay Türkeş’in bulunduğu , onun yönettiği bir NATO darbesiydi.
İSRAİL’E HAK VERENLER!
RİZE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK BİR PROJE
BU KEZ SÖZÜM ÜRETİCİYE
AZERBAYCAN’DAN İTHAL ÇAY KONUSU
İKİ AYRI TARİH, İKİ AYRI AÇIKLAMA!
RİZE'DE CUMHURBAŞKANINDAN BEKLENEN MÜJDE
KATAR YATIRIMLARI
RİZE'DE BU YALNIŞLARA DUR DİYECEK BİRİLERİ VAR SANIYORDUM
ÖLÜM MÜ, AŞI MI HANGİSİNİ TERCİH EDERSİNİZ?
TÜRKİYE-İRAN GERGİNLİĞİ
BATUM-TRABZON DEMİRYOLU HATTI GÜNDEME ALINMALI
ÖLMEYİ VE ÖLDÜRMEYİ KUTSAMAK
FAİZ VE PİYASALAR. ALLAH ÜLKEMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FUTBOL KULÜPLERİ
TRABZON'DA HÜZÜN RİZE'DE SEVİNÇ VAR
ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN
ARTAN EMLAK FİYATLARI VE KRİZ
R.T.E.Ü ARAŞTIRMA HASTANESİ
ADANA ÇAY İŞİNDE MAHİR İL
R.T.ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ ONKOLOJİ HASTANESİ DOKTOR BEKLİYOR
ÇAYIN GELECEĞİ VE ÇAYKUR
ÇAYIN SORUNLARI BİTSİN İSTENİYORSA
KOTA ARTIRMAKLA ÇAYIN SORUNU ORTADAN KALKMAZ
RİZE ŞEHİR HASTANESİ ARSİN YATIRIM ADASINDA YAPILMALIDIR
RİZE'DE SORUN DENİZ DOLGUSU DEĞİL, SORUN DOLGUNUN KULLANIMI, ŞEHİR PLANLAMASI
TÜRKİYE KORONAVİRÜSTEN YÜZ AKIYLA ÇIKACAK
Yaş çay hasat mevsimi geldi, ancak
CORONAVİRÜS VE KOMPLO TEORİLERİ
HASAN KARAL NEDEN PARTİ DEĞİŞTİ, ÜZERİ NEDEN ÇİZİLMİŞTİ
YERLİ OTOMOBİL KONUSU
RİZE’DE ŞEHİR HASTANESİ GEREKSİZ Mİ
İYİDERE LİMAN VE LOJİSTİĞİN KADERİ DEMİRYOLU GÜZERGÂHINA BAĞLI
Yoksa gidişat, dönüşü olmayan yol.. İSRAİL TOHUMLARI
Rize’de bu iç ekişmeler giderek derinleşiyor
Belediyelerde yapılan işten çıkarmalar toplumsal ayrışmayı giderek büyütüyor.
CUMHUR-BAŞKANLIK SİSTEMİ VE KABİNE REVİZE EDİLMELİ
İmamoğlu bir restorasyon projesinin ürünüdür.
Türk futbolunu yabancı oyunculara mahkûm ettiler.
Öcalan’ın MİT elemanı olduğu ...
Kadir Mısıroğlu, bir Osmanlı hayranıydı.
Ak Parti Rize’de kazanırken kaybetti.